اخبار و رویدادهاتازه‌ترین خبرها

روز جهانی عکاسی مبارک

مختصری بر روز جهانی عکاسی

به مناسبت روز جهانی عکاسی وبلاگ آپایرون فرصت را غنیمت می‌شمارد تا به طور خلاصه به عکاسی و اهمیتی که این روزها پیدا کرده بپردازد.

در دنیایی که همه چیز خیلی زود فراموش می‌شود، عکس‌ها سندی هستند که با ثبت یک لحظه، راوی تاریخ می‌شوند. لحظه کوتاهی که در قاب کوچک عکاس‌ها ثبت می‌شود، آن‌قدر قدرتمند است که می‌تواند خشم، زیبایی، ظلم، امید و اندوه نهفته در دورن خود را به چشم‌هایی که نظاره‌گر آن هستند، منتقل کند.

داستان چیست؟

برای اولین بار شورای عکاسی بین الممللی هند در سال ۱۹۹۱ این روز را به عنوان روز جهانی عکاسی جشن گرفت و بعد از آن کشورهای بیشتری این تاریخ را بعنوان ( روز جهانی عکاسی ) در تقویم‌های خود ‌گنجانده‌اند. بطوری که هر سال این رویداد نسبت به سال گذشته در گستره‌ی بزرگتری برگزار شده است.

تاریخچه‌ی نامگذاری روز جهانی عکاسی

قدیمی‌ترین عکس ثبت شده در تاریخ عکاسی تصویری است که نیسفور نیپس، اشراف‌زاده‌ی فرانسوی در سال 1826 با فرایندی که خود آن را هلیوگرافی نامید از چشم‌انداز پنجره‌ی اتاقش گرفت. چند سال بعد یک فرانسوی دیگر به نام لوئی داگر در سال 1837 به فناوری‌ای دست یافت که تصویری مثبت، مستقیم و پایدار بر صفحه‌ی نقره‌اندود ثبت می‌کرد. او فناوری خود را داگروتیپ نامید که در تاریخ عکاسی بعنوان نخستین شیوه‌ی عملی ثبت تصویر شناخته می‌شود

لوئی داگر و عکسی که ثبت کرد

اولین چاپ

این فرایند اصلاحات و تغییراتی کرد تا اینکه در ژانویه 1839 آکادمی علوم‌‎فرانسه داگروتیپ را بعنوان یک اختراع‌فنی به ثبت‌رساند.

ولی چند ماه بعد دولت فرانسه که به اهمیت این اختراع پی برده بود با تخصیص مقرری ماهانه برای داگر و شریکش، که فرزند نیپس بود، از آنان خواست که در یک گردهمایی در پاریس در 19 آگوست 1839 جزئیات فنی داگروتیپ و چگونگی کارکرد این فرایند را برای عموم شرح دهند.

دولت وقت فرانسه، در آن روز، اختراع جدید یعنی «عکاسی» را بعنوان هدیه‌ای رایگان به تمام جهان اعلام نمود و این نخستین رونمایی عکاسی برای عموم مردم بود؛ یعنی نقطه‌ی آغاز رشد این فن و هنر در جهان.

نام گذاری روز جهانی عکاسی

ظاهرا پیشنهاد نامگذاری 19 آگوست – زمان نخستین رونمایی عکاسی برای عموم – بعنوان روز جهانی عکاسی نخستین بار توسط انجمن‌های عکاسی در آمریکا اعلام شد ولی شورای عکاسی بین‌المللی هند در سال 1991 نخستین نهادی بود که این روز را رسما بعنوان روز جهانی عکاسی جشن گرفت و از آن هنگام تا امروز هر سال کشورهای بیشتری این تاریخ را بعنوان «روز جهانی عکاسی» در تقویم‌های خود ‌گنجانده‌اند. بطوری که هر سال این رویداد نسبت به سال گذشته در گستره‌ی بزرگتری برگزار شده است.

در  روز جهانی عکاسی برنامه‌هایی مانند سخنرانی، گردهمایی، جلسات نقد و بررسی آثار عکاسی و رویدادهای رقابتی و غیررقابتی زیادی در سراسر جهان از سوی انجمن‌ها، گالری‌ها، شوراها، نهادها و وب‌سایت‌های مرتبط با عکاسی برگزار می‌شود. اما متاسفانه بدلیل نبود یک نهاد واحد بین‌المللی همه‌گیر برای هماهنگ نمودن امور، قوانین و رویدادهای مرتبط با عکاسی در جهان، نامگذاری 19 آگوست بعنوان «روز جهانی عکاسی» برای بسیاری از عکاسان در کشورهای مختلف ناشناخته مانده است.

اختراعی که بعدا یکی از تاثیرگذارترین هنرها شد

عکاسی یکی از مهمترین اختراعات بشر در قرن نوزدهم بوده است.

از آن هنگام که لوئی‌داگر در پاریس تابستانی فرایند خود را علنی نمود تا امروز، عکاسی راه درازی آمده است؛

تغییرات زیادی به خود دیده و روز به روز بر ضریب نفوذش در میان مردم و جوامع افزوده شده است.

عکاسی در طی تمام این سال‌ها پرتوی درخشان بر بسیاری از گوشه‌های تاریک یا ناشناخته‌ی زندگی بشر انداخته است و از پس این سال‌ها به یکی از موثرترین، نیرومندترین، سریعترین و پرطرفدارترین ابزار و رسانه‌های بشر برای ارائه‌ی اندیشه‌ها و احساساتش تبدیل شده است. مارسل پروست، نویسنده‌ی شهیر فرانسوی، جایی در شاهکار همیشه ماندگارش «در جستجوی زمان از دست رفته» می‌نویسد: “به گمان من تنها عکاسی است که، همانند بوسه، می‌تواند با تازه‌ترین کاربردهایش از درون آنچه به نظر ما چیزی با ظاهری قطعی و همیشگی می‌رسد صد چیز دیگر را بیرون بکشد که همه باز همان‌اند.

اهمیت عکاسی

این روز‌ها از اونجایی که تولید محتوا یکی از مهارت‌هایی شده که از اهمیت بالایی برخوردار است, عکاسی و تصویر‌گری یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های تولید محتوا هستند.

عمده‌ی کسب و کارها به منظور بهتر دیده شدن به یک عکاسی حرفه‌ای به منظور نمایشی عالی از کیفیت بالای محصولات یا خدمات خود, احتیاج دارند.

در نظر بگیرید یکی از فروشگاه‌های اینترنتی معروف مانند Amazon از عکس‌های با کیفیت پایین در وبسایت خود استفاده می‌کرد, به جرات می‌توان گفت که این کسب و کار هرگز رشد نمی‌کرد.

پس اگر کارآفرین هستید یا به دنبال راه اندازی کسب و کار خودتان هستید, به شما اکیدا توصیه می‌کنم که تاثیرگذاری این مهارت مهم را دست کم نگیرید.

انواع شاخه های عکاسی:

 عکاسی معماری
عکاسی اجسام بی‌جان

 عکاسی ورزشی
عکاسی پرتره

عکاسی از طبیعت
عکاسی حیات‌وحش

عکاسی نجومی.

عکاسی از مناظر
عکاسی خبری.
عکاسی شب
عکاسی ماکرو
عکاسی صنعتی

عکاسی پزشکی

همانطور که در تیتر بالا راجع به اهمیت عکاسی درباره تولید محتوا گفته شد, کاربرد مهمی که عکاسی در فیلد پزشکی دارد, معرفی روش‌های درمان و محصولات پزشکی و تولید محتوا در خصوص معرفی و آموزش است. البته در این مقاله بسیار به اختصار راجع به کاربرد این هنر پرداخته شد.

به طور مثال: فروشگاه اینترنتی آپایرون برای ثبت تجهیزات خود در وبسایت برای ارائه  که عمدتا پزشکی, با دقت و ظرافت اصول عکاسی را به منظور بیشترین تاثیرگذاری رعایت می‌کند.

روز جهانی عکاسی  مبارک!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم