اخبار و رویدادهاتازه‌ترین خبرها

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر ۲۰۲۰

آگاه کردن مردم در مورد ارتباط بین تغذیه با شیرمادر با تغذیه خوب، امنیت غذایی و کاهش فقر

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر ۲۰۲۰

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر  به انگلیسی (World Breastfeeding Week) به هفت روز از هر سال که از ۱ اوت شروع و تا ۷ اوت ادامه دارد گفته می‌شود. این مراسم توسط اتحاد جهانی برای اقدام شیردهی (WABA  (World Alliance for Breastfeeding Action    سرپرستی و اداره می‌شود و سالانه برای پیوستن تمامی حامیان، دولت‌ها و مؤسسه‌های شیردهی در سراسر جهان تشکیل و در بیش‌تر از ۱۷۰ کشور انجام می‌پذیرد.

هفته جهانی شیردهی برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ شروع شد و تاکنون در ۱۲۰ کشور توسط یونیسف و شریک‌هایش شامل اتحاد جهانی برای اقدام شیردهی، سازمان بهداشت جهانی و دیگر سازمان‌ها انجام می‌شود. هدف اصلی این رویداد ترویج فرهنگ شیردهی و شیردهی منحصر به فرد برای حداقل شش ماه اول از زندگی نوزاد می‌باشد. در ایران این مراسم برابر با دهم تا شانزدهم مرداد هر سال می‌باشد. 

اتحاد جهانی برای اقدام شیردهی شبکه‌ای ارتباطی بین افرادی است که به طورت جهانی برای گسترش شیردهی و فرهنگ شیردادن اقدام می‌کنند. این گروه با مشکلات از چندین دیدگاه برخورد می‌کنند شامل شیردهی، سلامت مادران و مشاورین شیردهی. در میان تمام مراکز و مؤسسه‌هایی که برای گسترش فرهنگ شیردهی اقدام می‌کنند، دریک و پاتریس جلیف دو متخصص امور اطفال و تغذیه نوزادان در هویدا کردن و انجام دادن چندین ابتکارهای اولیه نقش بزرگی داشتند. 

 

 

تاریخچه هفته جهانی تغذیه با شیر مادر :

در سال ۱۹۹۰ سیاست‌گزاران یونیسف و سازمان بهداشت جهانی، با همکاری دو کشور امریکا و سوئد، از ۷ تا ۱۰ مرداد جلسه‌ایی را در محلی به نام سپدال دگلی اینوچنتی ایتالیا برگزار کردند تا برای تغذیه نوزاد با شیر مادر اصول و استانداردهای جهانی تنظیم کنند.

نتیجه این گردهمایی صدور اعلامیه‌ایی بود که به نام محل برگزاری این گردهمایی، به «اعلامیه اینوچنتی» مشهور است و هر سال در سالگرد تصویب این اعلامیه با انتخاب یک شعار برای بالا بردن آگاهی همگان درباره اهمیت تغذیه با شیر مادر و ترویج آن در سراسر جهان تلاش می‌شود.

برای نمونه شعار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۶ «پشتیبانی از مادران برای شیردهی در هر زمان و مکان» ، شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر سال ۲۰۱۷ «حمایت همه جانبه از مادران برای تداوم تغذیه با شیر مادر» و شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر سال ۲۰۱۸ «تغذیه با شیر مادر: بنیاد زندگی» بود.

برای خرید کوکتل مزوتراپی جوانساز پوست کوکتل مزو فیوژن کلیک کنید

اهداف هفته جهانی تغذیه با شیرمادر:

  1. آگاه کردن مردم در مورد ارتباط بین تغذیه با شیرمادر با تغذیه خوب، امنیت غذایی و کاهش فقر
  2. تثبیت تغذیه با شیرمادر بعنوان زیربنای زندگی سالم
  3. مشارکت افراد و سازمانها برای تاثیر بیشتر
  4. تقویت موقعیت برای ترفیع تغذیه با شیر مادر بعنوان بخشی از تغذیه خوب، امنیت غذایی و کاهش فقر

بیشتر بخوانید: هرآنچه که راجع به سلولیت و درمان آن نیاز به دانستن دارید[/box]

بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر  مرداد ۱۳۹۶

همایش بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر  که در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ تهران اتفاق افتاد, نماینده یونیسف در ایران دکتر ویل پارکس در سخنرانی خود گفت: تغذیه با شیر مادر یک سرمایه گذاری هوشمندانه است، نه فقط در سلامت کودکان بلکه در ثروت کشورها.

دکتر پارکس بیان کرد: “مزایای شیر مادر برای کودکان و مادران می تواند اقتصاد یک کشور را با کاهش هزینه های سلامت و درمان و ایجاد نیروهای کاری قوی و توانمند بهبود ببخشد.”

نماینده یونیسف در ایران، همچنین درباره تعدادی از موانع بالقوه ای که ممکن است بر تصمیم گیری مادر برای قطع زودهنگام شیردهی به نوزادانشان کمک کند صحبت کرد و گفت: “عدم وجود محیط های کاری دوستدار شیر مادر و فرصتهای شغلی برای این مادران یکی از این موانع است”. او سپس به مطالعه ای درباره تغذیه با شیر مادر اشاره کرد که نشان می دهد مداخلاتی همچون مرخصی زایمان و حمایتهای محیط شغلی می تواند میزان تغذیه با شیر مادر را 30% افزایش دهد.

دکتر پارکس یکی دیگر از موانع ترویج تغذیه با شیر مادر را عدم حمایت از سوی افراد خانواده و جامعه خواند و گفت: “تغذیه با شیر مادر نیازمند حمایت مشاوران زبده، اعضای خانواده، کارکنان بخش خدمات بهداشت و درمان، کارفرماها، سیاست گذاران و دیگر افراد است.”

او اضافه کرد:”مطالعات در این زمینه نشان می دهد مداخلات جامعه – محور مانند مشاوره ها و آموزشهای گروهی می تواند میزان تغذیه به موقع با شیر مادر را تا 86% افزایش دهد.”

زیبایی در دوران شیردهی

همانطور که می‌دانیم یکی از روش‌های مراقبت از پوست و زیبایی مزوتراپی است. مطابق با تحقیقاتی که تا کنون انجام شده یکی از موارد منع مصرف کوکتل‌های مزوتراپی بارداری و شیردهی است که برای مادر و فرزند می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد.

برای شناخت بهتر و جزئیات بیشتر محصولات مزوتراپی به فروشگاه آپایرون مراجعه کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم