اخبار و رویدادهاتازه‌ترین خبرها

ویروس کرونا ؛ تمام نکاتی که باید در مورد آن بدانید

ویروس جدید کرونا 2019

دسامبر 2019 چین جهان را از گسترش ویروس تازه‌ای آگاه کرد؛ ویروس کرونا. در طی ماه‌های بعد این ویروس به سایر کشورهای جهان سرایت کرد و تعداد مبتلایان هر روز بیشتر شد. وقتی یک نفر به این ویروس آلووده می‌شود چه اتفاقی می‌افتد و همه ما باید چکار کنیم؟ برای پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

ویروس جدید کرونا چیست؟

این ویروس از خانواده ویروس‌های کروناست که باعث بیماری حاد تنفسی به نام covid-19 یا برای سادگی کرونا ویروس می‌شود. این ویروس پوسته‌ای لیپیدی به نام کپسید هست که کد‌های ژنتیکی D یا RNA در آن قرار دارد و چند شاخک پروتئینی روی اون چسبید است. هر ویروسی تنها با ورود به یک سلول زنده می‌تواند خود را تکثیر کند. ویروس کرونا هم ساختاری اینچنینی دارد.

کرونا ممکن است از طریق سطوح پخش شود. البته هنوز روشن نیست که برای چه مدت روی هر سطحی می‌تواند دوام بیاورد. مسیر اصلی سرایت کرونا از طریق قطرات ریز تنفسی است؛ مثلا وقتی که سرفه یا عطسه می‌کنید یا وقتی که شما با فردی که بیمار است تماسی داشته باشید و بعد صورتتان رو لمس کنید. این ویروس سفرش را از همین جا آغاز می‌کند و به دستگاه‌های بدن شما وارد می‌شود. ازجمله اهداف ویروس جدید کرونا 2019 روده‌ها و دستگاه گوارش، طحال و به ویژه ریه‌هاست و بیشترین تخریب را در ریه‌ها ایجاد می‌کند.

تنها چند عدد ویروس کرونا می‌توانند با ورود و تکثیرشان در بدن شما شرایط بغرنجی رو بوجود بیاورند.

عفونت حاد ریه ویروس کرونا

ویروس کرونا چگونه ریه‌ها را آلوده می‌کند؟

ریه‌ها پوشیده از میلیاردها سلول اپیتیلیا است. این‌ها سلول‌های پوششی بدن شما هستند که روی دستگاه‌ها و مخاط را پوشانده‌اند و پیش از همه آلوده می‌شوند. کرونا به گیرنده ویژه‌ای در سطح سلول قربانی وصل می‌شود تا از این روش کد ژنتیکی خود را برای تکثیر پخش کند. سلول اشغال شده مانند یک کارخانه تولیدی، این‌بار کدهای ویروس را تولید می‌کند و  این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که سلول مملو از ویروس‌های کپی شده می‌شود و آخرین دستور ر دریافت می‌کند، خودکشی!

با ترکیدن سلول پر از ویروس حالا ویروس‌های تازه هرکدام به سلول جدید و سالم حمله می‌کنند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. تعداد سلول‌های آلوده شده در بدن به صورت نمایی افزایش پیدا می‌‌کند و با گذشت ده روز، میلیون‌ها سلول در بدن شما آلوده می‌شوند و میلیارها ویروس ریه شما را به اشغال درمی‌آوردند.

با این همه ویروس هنوز آسیب زیادی به شما وارد نکرده ولی هیولایی رو بیدار کرده که توان اون می‌تواند شما رو از پا دربیاورد، سیستم ایمنی بدن.

تاثیر ویروس کرونا روی سیستم ایمنی بدن

اگرچه وظیفه سیستم ایمنی بدن نگهداری از شماست ولی بدون بررسی دقیق خود می‌تواند بسیار خطرناک باشد. زمانی که سیستم ایمنی برای مبارزه با کرونا به ریه‌ها لشکرکشی می‌کند، ویروس کرونا تعدادی از آن‌ها را به شکل مرموزی آلوده می‌کند و بین آن‌ها سردرگمی ایجاد می‌کند.

سلول‌ها چشم یا گوش ندارند بلکه از راه فرستادن پروتئین‌های اطلاعاتی کوچکی به نام سایتکین ارتباط برقرار می کنند. تقریبا همه واکنش‌های ایمنی بدن از همین راه ارتباطی کنترل می‌شود. کرونا باعث می‌شود تا سلول‌های ایمنی آلوده شده بیش از اندازه تحریک شوند و درخواست یک حمله تمام عیار را صادر کنند. به یک معنا کرونا سیستم ایمنی را به جنون جنگی می‌اندازد و این سیستم بسیار بیشتر از نیاز نیرو به میدان می‌فرستد. به خصوص دو گونه از سلول‌های ایمنی آشوب به پا می‌کنند.

نیوتروفایل‌های قاتل و قاتلان T

اول نیوتروفایل‌های قاتل، که خود ما را هم می‌توانند از پا دربیاورند، با درخواست پیام کمک شدید هزاران نیوتروفایل به میدان می‌آیند و با ترشح آنزیم‌های کشنده همانقدر که دشمن رو می‌کشند ما را هم نابود می‌کنند. گونه دوم سلول‌های جنگنده، قاتلان T هستند که به سلول‌های آلوده دستور خودکشی می‌دهند. اما حالا که خشمگین و سردرگم شدند به سلول‌های سالم هم دستور خودکشی می‌دهند.

مادامی که سلول‌های ایمنی بیشتری به کارزار وارد می‌شوند، بافت‌های سالم بیشتری از ریه را هم نابود می‌کنند. اوضاع می‌تواند آنقدر وخیم شود که خسارت جبران ناپذیری به ریه‌ها وارد شود و شما رو برای همیشه معلول کند.

ویروس جدید کرونا 2019

بهبود کرونا و شرایط بحرانی

در بیشتر موارد سیستم ایمنی قادر است تا کم کم کنترل اوضاع رو به دست بگیرد، سلول‌های آلوده را ازبین ببرد، ویروس‌هایی که در تلاش برای آلوده کردن سلول‌های تازه هستند را متوقف کند و میدان جنگ رو پاکسازی کند. در این شرایط بهبود شروع می‌شود.

بیشتر افرادی که دچار کرونا می‌شوند با علایم نسبتا ملایمی آن را پشت سر می‌گذارند ولی موارد بسیاری هم دچار علائم بحرانی می‌شوند. البته هنوز درصد دقیقی از این موارد در دست نیست ولی با اطمینان می‌توان گفت که درصد افرادی که وضعیت وخیمی پیدا می‌کنند نسبت به آنفولانزا بسیار بیشتر است. در موارد وخیم بیماری، میلیلون‌ها سلول اپیتیلیا نابود می‌شوند و پوشش محافظتی ریه از بین می‌رود. و این به این معنا است که آویولای‌ها، کیسه‌های هوای کوچکی که تنفس با آون‌ها انجام می‌شود، حالا در معرض باکتری‌های عفونت‌زایی قرار می‌گیرند که در حالت عادی مشکل بزرگی نبودند.

عفونت ریه

بیمار دچار عفونت حاد ریه می‌شود، نفس کشیدن جان فرسا می‌شود و برای زنده ماندن نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی دارد. سیستم خسته دفاعی بدن که چند هفته با تمام قوا جنگید است حالا در معرض عفونت باکتری‌ها قرار می‌گیرد و شکست می خورد. باکتری‌ها به شبکه خون بدن وارد می‌شوند و تمام بدن را اشغال می‌کنند و اینجا یک قدمی مرگ است.

سرعت شیوع ویروس کرونا

کرونا ویروس اغلب با ویروس آنفولانزا مقایسه می‌شود اما هیولایی بسیار خطرناک تر است. اگرچه به سختی بتوانیم نرخ دقیق کشندگی ویروس کرونا را تعیین کنیم ولی با قاطعیت می دانیم که شیوع اون بسیار بالاتر و سریع تر از آنفولانزا است.

همه‌گیری‌ها به دوگونه گسترش پیدا می‌کنند، شیوع سریع و شیوع کند. اینکه کدام یک آینده پیش روی ماست به شدت به واکنش جمعی ما در روز‌های نخستین شیوع بستگی دارد. یک همه‌گیری سریع بسیار وحشتناک است و جان بسیاری را می‌گیرد. ولی در مقابل همه‌گیری‌های کم سرعت حتی در تاریخ ثبت نخواهند شد.

بدترین سناریوی ممکن برای یک همه‌گیری سریع شروع با نرخ بالای ابتلا است. حالا این حالت چرا خطرناک است؟

سناریوی اول؛ همه‌گیری سریع

در یک همه‌گیری سریع افراد زیادی به طور هم‌زمان با هم بیمار می‌شوند. اگر این تعداد زیاد شود، که در مورد ویروس جدید کرونا بسیار محتمل است، هیچ نطام بهداشت و درمانی توان پاسخگویی و ارائه خدمات به بیماران را ندارد. یعنی منابع کافی مثل کادردرمان و تجهیزات کافی مثل دستگاه‌های تنفس برای همه وجود ندارد و بیمارانی که ممکن بود نجات پیدا کنند به خاطر عدم امکانات جانشان رر از دست می‌دهند. با خسته و بیمار شدن کادر درمان ظرفیت رسیدگی از این هم کمتر می‌شود. اگه چنین اتفاقی رخ دهد تصمیم‌های وحشتناکی در مورد اینکه چه کسی زنده بماند و چه کسی نباید، باید گرفته شود.

سناریوی دوم؛ همه‌گیری کند

اما برای اجتناب از چنین حالتی همه دنیا یعنی تک تک ما باید تا آونجا که می‌شود سرعت این فراگیری را کنترل کنیم. همه‌گیری که کند شده است با واکنش‌های به موقع می‌تواند کنترل شود. به ویژه زمانی که خدمات درمانی یا بیمارستان‌ها اشباع نشده باشند. حالا که هنوز واکسنی برای کرونا نداریم باید رفتار اجتماعی را طوری مهندسی کنیم که مانند یک واکسن اجتماعی عمل کند و این موضوع تنها دو معنی دارد:

یک، آلوده نشویم و دو، دیگران رو آلوده نکنیم.

کنترل و پیشگیری ویروس کرونا

شاید به نظر بسیار ابتدایی به نظر برسد ولی یادتان باشد بهترین کاری که برای مقابله با کرونا می‌توان انجام داد شستن دستهاست. ویروس کرونا همانطور که گفته شد در یک پوسته چربی قرار دارد و صابون‌ها به راحتی این لایه چربی را حل می‌کنند و ویروس را از بین می‌برند. حرکت دست‌ها هم هنگام شستن باعث می‌شود ویروس‌ها جدا و با آب شسته شوند.

رعایت فاصله اجتماعی

اگرچه فاصله اجتماعی تجربه خوبی نیست ولی کاری است که باید انجام داد. از دست دادن و در آغوش گرفتن دیگران خودداری کنید. برای محافظت از جان خود و دیگران، به ویژه کادر درمانی، پلیس و صندوق‌داران سوپرمارکت ها که در این روزها نیاز است بیرون باشند، حتما در خانه بمانید.

ویروس کرونا چیست؟

قرنطینه در زمان کرونا

در یک مقیاس بزرگ تر قرنطینه‌ها وجود دارند که می‌توانند محدودیت‌های مختلفی از سفر نکردن و حتی خارج نشدن از خانه را اعمال کنند. قرنطینه شدن تجربه دلپذیری نیست ولی برای ما و به ویژه محققینی که روی دارو و واکسن این ویروس کار میکنند زمانی حیاتی است. پس لطفا اگه به شما توصیه قرنطینه شده ‌است دلیل آن رو درک کنید و به آن نهایت احترام رو بذارید. هیچکدام از این‌ها سرگرم کننده نیست ولی در مقابل نتیجه‌ای که انتظار داریم هزینه بسیار کمی است که می‌پردازیم.

پاسخ به اینکه یه همه‌گیری جهانی چطور به پایان میرسد به این بستگی دارد که چطور شایع و شروع می‌شود. اگه سریع و با شیب تندی شروع شود پایان غم‌انگیزی در انتظار ماست ولی اگه شروع و شیوع آن کند باشد پایان قابل تحملی خواهد داشت.

و در این شرایط پیچیده یادتان باشد که همه چیز در دستان شماست.


مقالات مرتبط:

چگونه از پوستمان در برابر کرونا محافظت کنیم؟ | ماسک صورت

روش‌های جایگزین در صورت نداشتن دستکش یکبار مصرف

محلول ضد عفونی‌ کننده خانگی! همراه ویدئوی آموزشی ساخت محلول ضد عفونی کننده

آخرین اخبار سازمان بهداشت جهانی دربارهٔ ویروس جدید کرونا 2019

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم