زیبایی پوست در خانه

نقش ویتامین C (ویتامین ث) بر سلامت پوست

نقش ویتامین C (ویتامین ث) بر سلامت پوست

دکتر Helen Robertshaw و Victoria Hiscock، متخصصین علوم بالینی در مورد مزایای مصرف ویتامین C ث موضعی بعنوان یک سرم برای پوست بحث و گفت و گو می کنند.

نقش بسیار مهم ویتامین C بر سلامت پوست بر کسی پوشیده نیست. ویتامین C دارای کاربردهای مختلفی بر سلامت پوست است. بنابراین استفاده از این ترکیب در محصولات مراقبت پوستی برای استفاده بیماران امری ضروری است. استفاده موضعی از این ویتامین در سطح پوست نقش مهمی در جوان‌سازی و احیای بافت پوست دارا بوده و درک و شناخت درست عملکرد آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

نقش ویتامین C

مزایای ویتامین C (ویتامین ث) برای پوست

فراوان‌ترین ترکیب آنتی‌اکسیدان در پوست انسان ویتامین  C بوده که در لایه‌های فوقانی پوست شامل اپیدرم و درم به‌وفور یافت می‌گردد. ال- آسکوربیک اسید (L-ascorbic acid) ازنظر بیولوژیکی بسیار فعال بوده و فرم شناخته‌شده ویتامین C است، بنابراین در این مقاله در مورد آن بحث خواهد شد.

مسلماً بیشترین رادیکال آزاد که موجب پیری پوست می‌گردد، تابش پرتوی فرابنفش (UVR) است. ایجاد اریتم و بروز جهش‌های دایر تأمین در مولکول DNA که منجر به بروز سرطان پوست می‌گردد توسط تابش پرتوی UV ایجاد می‌گردند و از طریق مصرف کرم‌های ضد آفتاب قابل‌پیشگیری می‌باشند. اگرچه، تحقیقات نشان داده است که محصولات ضد آفتاب تنها می‌توانند حدود 55% از رادیکال‌های ناشی از تابش UV را مهار کنند. بنابراین، حفاظت پوست از اثرات تابش UV نیاز به استفاده از یک ترکیب آنتی‌اکسیدان به‌عنوان لایه دفاعی دوم دارد.

وقتی پوست در معرض نور UV قرار می‌گیرد، ترکیبات اکسیژنی واکنش‌پذیر (ROS) مانند یون سوپر اکسید، پراکسید و اتم اکسیژن تولید می‌گردند. این ماده با از دست دادن الکترون‌ها موجب خنثی‌سازی اثر مخرب ترکیبات اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد در پوست می‌گردد. به علت خاصیت انحلال در آب، مولکول ویتامین ث می‌تواند در بخش‌های دارای آب سلول‌ها نقش حفاظتی خود را ایفا کند. در یک مطالعه در شرایط آزمایشگاهی، 10% غلظت ویتامین ث به‌صورت موضعی توانست تشکیل اریتم و سلول‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی را به ترتیب به میزان 52% و 40-60% کاهش دهد.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی فیوژن ویتامین C

نقش ویتامین C در سنتز کلاژن

در اغلب مطالعات، نقش مهم ویتامین C در سنتز کلاژن در نظر گرفته نمی‌شود. استفاده از ال- آسکوربیک اسید در غلظت  حدود 5-15% می‌تواند نقش ضد پیری در پوست را از طریق افزایش سطوح mRNA های پیش ساز کلاژن نوع 1 و 3 در فیبروبلاست‌ها اعمال کنند. وجود ویتامین C برای اتصال متقاطع رشته‌های کلاژن در داخل ساختارهای مارپیچ‌های سه‌گانه طنابی شکل خود ضروری است. همچنین ویتامین C به‌عنوان یک کو فاکتور برای آنزیم‌های پرولایزیل و لایزیل هیدروکسیلاز که مسئول پایداری اتصالات متقاطع در مولکول‌های کلاژن هستند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، ویتامین C در مهار عملکرد آنزیم‌های ماتریکس متالوپروتئاز (MMP1 ) و کلاژناز 1 که مسئول تجزیه کلاژن‌های سالم هستند، نیز نقش دارد. مطالعات کمی با جامعه آماری محدود توانسته‌اند که کار آیی ویتامین C را بر پوست نشان دهند.

در یک مطالعه کنترل‌شده با دارونما به‌صورت دو سو کور بر روی تعداد 10 نمونه، استفاده از ویتامین C  10% در یک بازه زمانی 12 هفته‌ای به‌صورت موضعی، تأثیرات فراوان ای در میزان کاهش فرسایش و پیری پوست ناشی از تابش نور و ایجاد چین‌وچروک در پوست بیماران موردمطالعه در مقایسه با بیمارانی که دارونما مصرف کرده بودند، ایفا کرد. در یک مطالعه مشابه که بر روی 20 بیمار در مدت‌زمان 6 ماه انجام شد، اثرات فراوان ای از مصرف ترکیبات حاوی ویتامین ث با غلظت 5% در پوست گروه موردمطالعه مشاهده شد. همچنین ویتامین C به‌عنوان یک ترکیب ضد لک و روشن‌کننده نیز شناخته می‌شود. این ویتامین می‌تواند تولید ملانین را از طریق برهم‌کنش با یون‌های مس در ناحیه فعال آنزیم تیروزیناز کاهش دهد. این پروسه موجب مهار فعالیت آنزیم تیروزیناز می‌گردد.

مطلاعاتی درباره تاتثیر ویتامین C در درمان ملاسمای پپوستی

در یک مطالعه بالینی بر روی 40 شرکت‌کننده دارای ملاسمای پوستی، از ویتامین C  با غلظت 5% استفاده شد که بعد از گذشت مدت‌زمان 16 ماه میزان تشکیل لکه‌ها بر روی پوست کاهش چشمگیری داشت. علاوه بر این، ویتامین C دارای نقش ضدالتهابی بوده که این نقش از طریق مهار عملکرد NFƙB که مسئول تولید تعدادی از سایتوکاین های پیش التهابی نظیر TNF-α، IL-1، IL-6 و IL-8 است انجام می‌گردد. ویتامین C با پشتیبانی از عملکردهای مختلف سلول‌ها  مانند سلول‌های اپیتلیال سبب تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با پاتوژن ها می‌گردد. این ویتامین در سلول‌های فاگوسیت کننده مانند نوتروفیل ها افزایش‌یافته و سبب افزایش کموتاکسی، فاگوسیتوز و نابودی میکروب‌ها می‌گردد. یکی از کاربردهای دیگر فرآیند آپوپتوز در روند نابودی و پاک‌سازی نوتروفیل های پیر از محل بروز عفونت از طریق ماکروفاژها است.

فقدان و یا کمبود این ویتامین منجر به نقص عملکرد سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی می‌گردد.

نقش ویتامین C

مصرف خوراکی در مقابل مصرف موضعی ویتامین C (ویتامین ث)

میزان جذب ویتامین C به‌صورت خوراکی در روده باریک به علت مکانیسم انتقال فعال آن بسیار محدود بوده و بنابراین، فقط مقادیر محدودی از ویتامین C از این طریق جذب می‌گردد حتی اگر مقادیر و دوز بالایی از آن مصرف شود. همچنین، میزان تجمع زیستی ویتامین ث در بافت پوست در صورت مصرف آن به‌صورت خوراکی بسیار ناکافی است. مصرف موضعی ویتامین C به علت وزن مولکولی پایین و فرمولاسیون با pH 3.5 یا کمتر از آن می‌تواند به‌راحتی از اپیدرم پوست عبور کند. به همین علت، مصرف موضعی ویتامین ث در مقایسه با مصرف خوراکی آن اثرات مناسب‌تر و فراوان ای بر سلامت پوست خواهد گذاشت.

ویتامین C و پیری

درحالی‌که پوست جوان دارای مقادیر زیادی از ویتامین C است، فرآیند پیری موجب کاهش تدریجی ویتامین C در بافت پوست می‌گردد. در یک مطالعه، مشاهده شد که غلظت ترکیبات آنتی‌اکسیدان مختلف شامل ال-آسکوربیک اسید در بافت پوست پیر در مقایسه باپوست جوان به میزان 70% کمتر است. گیاهان و حیوانات نیز قادر به سنتز ویتامین ث از گلوکز هستند و در سلول‌های انسانی به علت فقدان آنزیم ال- گلوکونو- گاما لاکتون اکسیداز، تبدیل گلوکوز به ویتامین C انجام نمی‌گردد. همچنین تابش اشعه UV می‌تواند به کاهش میزان ویتامین C در پوست کمک کند. بنابراین ، لازم است تا ما این ویتامین را از منابع خارجی تأمین کنیم.

نقش ویتامین C در حفاظت پوست

چگونگی فرموله کردن ویتامین C در محصولات پوستی، به علت ماهیت حساس و ساختار شیمیایی شکننده آن، امری بسیار حساس و چالش‌برانگیز برای متخصصان و تولیدکنندگان محصولات آرایشی است. بر طبق نظریات و تجربیات بالینی ما، تولید یک سرم که بتواند ویتامین ث را پایدار، نفوذپذیری آن‌ها را تسهیل و pH مناسب را برای آن فراهم کند از اهمیت زیادی برخوردار است. سرم‌های حاوی ال- آسکوربیک اسید پایدار و فعال اغلب به‌صورت یک مایع شفاف تا زرد و مات وجود دارند که این رنگ‌ها در برخورد با اکسیژن هوا می‌توانند به نارنجی تا قهوه‌ای تغییر یابند که این امر بیانگر این است که محلول اکسیدشده است. هنگامی‌که محلول اکسیدِ شود، دیگر کار آیی لازم برای پوست را ندارد. بنابراین محققان باید این سرم را به نحوی فرموله کنند که نه‌تنها در طول استفاده توسط مصرف‌کنندگان، بلکه در بازه زمانی حین تولید و فروش محصول، فرآیند اکسیداسیون در محصول رخ ندهد.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند برای پایدارسازی ال- آسکوربیک اسید در سرم استفاده گردد، تنظیم pH محصول است. در pH برابر 5/3 و یا کمتر از آن، بار الکتریکی مولکول‌ها حذف‌شده و جذب زیر جلدی آن انجام می‌گردد. همچنین نوع بسته‌بندی محصول نیز باید در نظر گرفته شود. استفاده از شیشه قهوه‌ای‌رنگ و تیره موجب کاهش نفوذ نور به محصول می‌گردد. به‌منظور حفظ پایداری و فعالیت ال- آسکوربیک اسید، می‌توان آن را در ترکیباتی با پایه سیلیکا مخلوط کرد. یکی دیگر از روش‌ها برای جلوگیری از اکسیداسیون ویتامین C، تقسیم کردن آن به بطری‌های کوچک‌تر برای هر بار استفاده از محصول است. برخی تکنولوژی‌های جدید امکان تولید و نگهداری ویتامین C به‌صورت پودر در یک شیشه و محلول در یک شیشه دیگر و ترکیب این دو و استفاده از آن توسط مصرف‌کننده را فراهم آورده است.

یک توصیه

ما توصیه می‌کنیم که متخصصان همیشه بیماران خود را از روند اکسیداسیون محصول آگاه سازند تا آن‌ها بتوانند خود این پدیده را در نظر داشته و همیشه از عملکرد محصول اطمینان حاصل کنند. همچنین بیماران باید درب محصول را بعد از مصرف بسته و محصول را از نور مستقیم خورشید دور نگاه‌دارند.

ترکیبات و مولکول‌های دیگری نیز هستند که می‌توانند میزان کار آیی ویتامین ث را در پوست افزایش دهند. یکی از این ترکیبات، ویتامین E است. ویتامین ث با خاصیت هیدروفیلی (آب‌دوستی) خود می‌تواند به بازتولید ویتامین E که یک آنتی‌اکسیدان لیپوفیل (چربی‌دوست) است کمک کند. بنابراین، ویتامین C و E به‌صورت هم‌زمان می‌توانند از اجزای هیدروفیل و لیپوفیل سلول حفاظت کنند.

نقش ویتامین C

محدودیت های درمان ویتامین C (ویتامین ث)

علیرغم فعالیت بسیار خوب این ویتامین در پوست، برخی محدودیت های جزئی در مصرف موضعی این ویتامین وجود دارد. وجود یک پروفایل ایمنی مصرف برای این ترکیب مشخص و اثبات شده است. اما یکی از محدودیت های مصرف آن، احتمال بروز آلرژی های پوستی است که البته به ندرت گزارش شده است.

 ویتامین ث و سیستم دفاعی

ویتامین ث یک ترکیب قدرتمند حاوی آنتی اکسیدان که برای تقویت سیستم دفاعی بسیار کارساز است.

آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند, که با حفاظت از سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد, سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

زمانی که رادیکال‌های آزاد تجمع می‌کنند آن‌ها موقعیتی به نام تجمع اکسیداتیو فراهم می‌کنند که با بیماری‌های مزمن مرتبط است.

تحقیقات نشان داده اند که مصرف ویتامین ث, سطح آنتی اکسیدان خون را تا ۳۰٪ بالا می‌برد که به تقویت سیستم دفاعی برای مقابله با التهاب بسیار موثر است.

ویتامین C یک ماده ضروری برای سلامت پوست است

مزایای مختلف و متنوع ویتامین C، این ترکیب را به یک مولکول مهم برای سلامت و جوانسازی پوست بدل کرده و همانند متخصصان، بیماران نیز باید در مورد این مزایا آموزش ببینند. از مصرف سرم های ویتامین C که اکسید شده و یا به رنگ قهوه ای درآمده، برای درمان بیماران خود داری کنید زیرا استفاه از آنها هیچ مزیتی برای بیمار نخواهد داشت.

آشنایی با نویسندگان

دکتر هلن رابرت شاو (Dr. Helen Robertshaw) یک دستیار و متخصص پوست، جراح پوست و مدیر و مالک کلینیک پوست Southface بوده که در Dorset تاسیس شده است. دکتر رابرت شاو دارای 20 سال تجربه در زمینه پوست و زیبایی بوده و مشاوره های مرتبط با حفاظت پوست و روش های درمان آنرا به بیماران ارائه می دهد.

ویکتوریا هیسکاک (Victoria Hiscock) در حدود 15 سال است که درگیر آموزش اصول مراقبت های پوست پیشرفته و زیبایی پوست به پزشکان متخصص پوست است. او توانست مدرک خود را در زمینه زیبایی – درمانی و سلامت پوست حدود 16 سال قبل دریافت کند. او علاقه فراوانی به علوم ترکیبات آرایشی و بهداشتی داشته و اکنون مربی بالینی و سخنگوی برند در شرکت حفاظت پوست AlumirMD می باشد.

در نظر بگیرید که پوست به صورت موثر و مستقیم از خواص ویتامین C بهره‌مند بشود.

کوکتل ویتامین C فیوژن
کوکتل ویتامین C فیوژن درمان عالی برای جوانسازی پوست و کلاژن سازی

F-Vitamin C درمان نهایی برای پیری پوست، رادیکال‌های آزاد و رنگ‌دانه‌هاست. هر بطری ویتامین C تنها حاوی مواد فعال است و هیچ‌گونه مواد نگه‌دارنده یا سایر مواد شیمیایی ندارد. یکی از راه‌های سریع برای تأمین ویتامین C موردنیاز، مزوتراپی پوست است. ویتامین C آنتی‌اکسیدان بسیار قوی است. آنتی‌اکسیدان‌ها هنگامی‌که به‌طور مناسب استفاده می‌شوند، از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد، که مهم‌ترین علت پیر شدن پوست هستند، جلوگیری می‌کنند. ویتامین C توانایی نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر از اپیدرم را تأمین می‌کند درنتیجه رادیکال‌های آزاد از بین می‌روند، سنتز کلاژن بازسازی می‌شود، ملانین کاهش می‌یابد تا مانع از تشکیل کراتول‌ها و روشن شدن پوست شود. از این محلول می‌توان برای مزوتراپی صورت و بدن استفاده کرد.

خرید کوکتل Vitamin C

کاهش فتو ایجینگ، کلاژن سازی و روشن کردن پوست

یکی از مهمترین مزایای مزوتراپی پوست نسبت به جراحی غیر تهاجمی بودن این روش است. در مزوتراپی جای زخم باقی نمی‌ماند و عوارض جانبی جراحی را ندارد. با مزوتراپی فیوژن می‌توان بدون نگرانی از عوارض جانبی، مواد مغذی مورد نیاز پوست و مو را تامین کنید. عوارض مزوتراپی با فیوژن نسبت به دیگر روش‌ها بسیار کمتر است و عملا هیچ عوارضی ندارد. هزینه مزوتراپی فیوژن با توجه به وضعیت بیمار متفاوت است است و معمولا بعد از مشاوره با پزشک مشخص خواهد شد. با مزوتراپی فیوژن بهترین نتیجه در کمترین زمان حاصل خواهد شد.

 


مقالات مرتبط:

درمان جوش های زیر پوستی یا میلیا

ویتامین های گروه B؛ ب کمپلکس و تاثیر آن بر سلامت

مزوتراپی چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم