مزوتراپی

کوکتل مزوتراپی کوکتلی برای سلامتی و زیبایی پوست و مو

کوکتل مزوتراپی چیست؟

 کوکتل مزوتراپی چیست؟

کوکتل در لغت به معنی ترکیب دو یا چند نوشیدنی با یکدیگر است.  این کلمه اولین بار در روزنامه “تعادل و مخزن کلمبیا” چاپ 13 می 1806 به معنای امروزی‌اش استفاده شد. در این تعریف کوکتل مزوتراپی, به ترکیبی آب، شکر و نوشیدنی‌های دیگر گفته می‌شود. اما این معنی اولیه و اصلی کوکتل نیست. درگذشته برای اینکه دم‌اسب در افسار و زین گیر نکند آن را کوتاه می‌کردند. به این اسب‌ها کوکتل یا “docked tail” می‌گفتند.

کوکتل مزوتراپی

این کوکتل یا اون کوکتل؟!

اما منظور ما از کوکتل در این مطلب نه نوشیدنی‌های ترکیبی است نه اسب‌های دم‌کوتاه شده! ما قصد معرفی کوکتل‌ مزوتراپی راداریم. همان‌طور که از اسمش پیداست این کوکتل برای مزوتراپی استفاده می‌شود. بازهم از اسمش پیداست که ترکیبی از چند محلول و مواد مختلف باشد. در مزوتراپی مواد مؤثر با توجه به درمان موردنظر در  صورت، بدن یا سر تزریق می‌شود. اگر هنوز نمی‌دانید مزوتراپی چیست می‌توانید مطلب آپایرون درباره مزوتراپی را بخوانید.

 

مزوتراپی برای جوان‌سازی، لاغری و درمان ریزش مو از راهکارهای جدید در حوزه پزشکی زیبایی است؛ روشی ایمن، مؤثر و بدون عوارض جانبی. مهم‌ترین نکته در مزوتراپی، کوکتل مزوتراپی است؛ یعنی موادی که برای این کار استفاده می‌شود. اما چرا به آن کوکتل می‌گویند؟ داستان ازاین‌قرار است که دکتر پاستور (پزشک فرانسوی مخترع روش مزوتراپی) دریافت که برای جوان‌سازی پوست می‌توان مواد مغذی و مؤثر را در لایه میانی پوست تزریق کرد و نتایج خوبی گرفت. در بعضی موارد تزریق یک ماده کافی بود اما در بسیاری از موارد باید ترکیبی از مواد و محلول‌های مؤثر را در پوست تزریق می‌کرد. برای همین بخش اصلی کار دکتر پاستور ترکیب مواد و ساخت کوکتل‌هایی بود که بتواند اثرگذاری بالا در کنار عوارض جانبی کم داشته باشد.

این‌گونه بود که کوکتل‌ مزوتراپی وارد حوزه پزشکی زیبایی شد. امروزه نیز بسیاری از پزشکان برای مزوتراپی کوکتل‌های دست‌ساز خود را استفاده می‌کنند. هرچند در حال حاضر شرکت‌های زیادی کوکتل‌های مزوتراپی را  با ویژگی‌ها و اهداف مختلف تولید می‌کنند و روش سنتی ساخت کوکتل مزوتراپی کم‌کم جای خود را به استفاده از محصولات شرکت‌های فعال در حوزه پزشکی داده‌اند.

مواد تشکیل‌دهنده کوکتل مزوتراپی

کوکتل‌های مزوتراپی با توجه به اینکه برای چه هدفی ساخته‌شده‌اند ترکیبات مختلفی دارند. به‌طورکلی مواد معدنی، ویتامین‌ها، پپتیاد‌ها، فاکتورهای رشد و عصاره گیاهان و مواد طبیعی عناصر اصلی کوکتل‌ها را تشکیل می‌دهند که اثربخشی آن‌ها برای سلامت پوست و مو اثبات‌شده است. مزیت یک کوکتل مزوتراپی خوب استفاده از مواد طبیعی است. پس برای انتخاب یک کوکتل بررسی مواد تشکیل‌دهنده آن نکته‌‌ی مهمی است که پزشکان و بیماران باید به آن توجه کنند. نکته دیگری اثربخشی یک مزوی خوب را تضمین می‌کند عدم استفاده از مواد نگه‌دارنده در ترکیب آن است. هرچه مواد شیمیایی به‌کاررفته در کوکتل‌ها کمتر باشد نتیجه بهتر و عوارض جانبی کمتری خواهیم داشت.


مقالات مرتبط:

مزوتراپی مو| روشی جدید، ایمن و موثر در درمان ریزش مو

کوکتل مزوتراپی فیوژن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم