اخبار و رویدادهاتازه‌ترین خبرهازیبایی پوست در خانه

آموزش ساخت ماسک پارچه‌ای خانگی

آموزش درست کردن ماسک پارچه ای در خانه

ساخت ماسک خانگی پارچه‌ای

 

با شیوع بیماری‌های ویروسی با ساخت ماسک باید بیش‌ از پیش نکات بهداشتی را رعایت کرد. چند ماهی است که دنیا با ویروس جدید و خطرناکی به نام کروناویروس 2019 درگیر است. این ویروس بیش از یک ماه است که وارد کشور ما هم شده است و متأسفانه تاکنون شمار زیادی از هم‌وطنان ما به آن مبتلا شده‌اند و عده‌ای نیز جان خود را ازدست‌داده‌اند. با ما همراه باشید تا به بررسی نکات تاثیرگزار در ابتلا به این بیماری بپردازیم و به شما درباره ساخت ماسک آموزش دهیم.

اگر می خواهید هنگام موجود شدن ماسک دستکش و الکل طبی باشما تماس بگیریم شماره تلفن خودرا وارد کنید  [gravityform id=”1″ title=”true” description=”true”]

محلول روشن کننده نواحی تناسلی و تیره بدن پینک

 دوخت ماسک در خانه

نکات مهم برای مقابله با کرونا

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس جدید کرونا رعایت 3 نکته حیاتی است: سلامت دست‌ها و شست‌و‌شوی مداوم آن‌ها، سلامت تنفسی و استفاده از ماسک و درنهایت ضدعفونی کردن مداوم محیط کار وزندگی.

با توجه به وضعیت فعلی کشور در هر سه مورد کمبودهایی وجود دارد و پیدا کردن ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده در بازار بسیار سخت و غیرممکن است. در این مطلب قصد داریم یک روش ساخت ماسک خانگی برای کرونا را آموزش دهیم و راه‌های جایگزین برای حفظ سلامت دست‌ها در صورت عدم دسترسی به دستکش را بررسی کنیم.

خرید انواع دستکش های یکبار مصرف

قبل از هر چیز باید این نکته را بگوییم که استفاده از ماسک به‌تنهایی نمی‌تواند جلوی ویروس جدید کرونا را بگیرد و در کنار استفاده از ماسک نباید شست‌و‌شوی دست‌ها را فراموش کنید. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک فقط برای افراد بیمار و مشکوک به ویروس کرونا 2019 ضروری است و افراد سالم فقط در شرایط خاص باید از ماسک استفاده کنند.برای درک بهتر این موضوع ویدئوی آموزشی زیر از سازمان بهداشت جهانی در مورد مؤثر ببودن ماسک‌ها در مقابله با ویروس جدید کرونا 2019 را ببینید:

با توجه به مطالب گفته‌شده استفاده از ماسک زمانی مفید است که نکات دیگر هم رعایت شود. به این نکته هم توجه کنید که تنها ماسک‌های استاندارد تنفسی توان مقابله با ویروس جدید کرونا رادارند و ماسک‌های معمولی شمارا در برابر این ویروس ایمن نمی‌کند.

اما به‌هرحال استفاده از ماسک‌های معمولی هم می‌تواند شمارا در برابر بیماری‌ها تا حدی کمک کند و از انتشار بیماری جلوگیری کند.

پوشیدن صحیح ماسک

خرید ماسک کشدار

روش ساخت ماسک پارچه ای در خانه با الگو

وسایل موردنیاز برای ساخت ماسک تنفسی پارچه‌ای

 • پارچه کتان یا نخی ضخیم در ابعاد ۳۰ در ۱۵ سانتی‌متر برای پارچه اصلی ماسک
 • پارچه کتان یا پنبه‌ای و یا فلانل با ابعاد ۱۵ در ۲۶ سانتی‌متر برای پارچه آستر ماسک
 • کش گرد به طول ۴۰ سانتی‌متر
 • نخ
 • سوزن
 • سنجاق
 • کاغذ و مداد

پیش از دوختن ماسک تمام پارچه‌ها را بشویید و به یاد داشته باشید که پیش از استفاده از ماسک نیز آن را مجدداً بشویید.

آموزش دوخت ماسک پارچه‌ای قابل شستشو با الگو

اولین قدم برای تهیه ماسک تنفسی کشیدن الگوی دوخت ماسک است. با توجه به تصویر زیر بر روی یک کاغذ الگو دوخت را بکشید. به این نکته توجه داشته باشید که هنگام کشیدن الگو از هر طرف حدود نیم سانتی‌متر جای دوخت قرار دهید. پس‌ازاینکه الگو را کشیدید آن را با قیچی ببرید.

ابعاد الگو ساخت ماسک پارچه ای:

 • برای A؛ سایز کوچک 10 سانتی متر
 • سایز متوسط 12.5 سانتی متر
 • سایز بزرگ 15 سانتی متر
 • برای B؛ 8 سانتی متر
 • برای C؛ 9 سانتی متر

البته می توانید ابعاد الگو را با توجه سایز صورت حود تغییر دهید.

الگوی ماسک پارچه ای

پارچه اصلی ماسک را تا کنید به شکلی که دو طرف آن بر روی‌هم قرار بگیرد.

الگو را بر روی پارچه قرار دهید و سنجاق کنید.

اکنون تمام قسمت‌های پارچه را به‌جز قسمتی که کنار گوش قرار می‌گیرد با حاشیه نیم سانت ببرید.

ماسک برای کرونا

کاغذ رابین دولایه قرار دهید و با یک ابزار مناسب خطوط دوخت را بر روی پارچه بکشید.

الگو و سنجاق‌ها را از پارچه جدا کنید. حالا پارچه برای دوخت آماده است.

دوخت ماسک در خانه

تمام مراحل قبل را برای پارچه آستر ماسک انجام دهید.

پارچه اصلی ماسک را که در مراحل قبل برای دوخت آماده کردید را برگردانید به شکلی که هر دو طرف آن بر روی‌هم قرار بگیرند سپس خط وسط پارچه ( یا خط وسط ماسک) را بدوزید.

آموزش ماسک صورت برای کرونا

پارچه اصلی رو از قسمتی که دوخته‌شده به سمت بیرون فشار دهید.

پارچه را برگردانید. پارچه آستر را که در مراحل قبلی به همین شیوه آماده کردید را بر روی پارچه قرار دهید. دقت کنید که درز وسط هر دوپارچه بر روی‌هم قرار بگیرند. سپس خطوط بالایی و پایینی پارچه‌ها را به هم بدوزید.

ماسک را برگردانید و درز میانی آن را فشار دهید تا برجستگی ماسک بیرون بیاید.

مطابق شکل زیر لبه پارچه را حدود ۶ میلی‌متر تا کنید و سپس این لبه را مجدداً ۶ میلی‌متر دیگر تا بزنید.

ماسک

خرید محلول ضدعفونی کننده دست

قسمت تاشده را از بالا تا پایین به هم بدوزید. برای اطمینان بیشتر دو سر خط را نیز چند کوک بزنید تا دوخت باز نشود.

حالا نوبت به کش ماسک است. ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از کش را ببرید و آن رابین قسمتی که در مرحله پیش دوختید عبور دهید. انتهای کش را به هم گره بزنید.

سه مرحله قبل را برای سمت دیگر ماسک تکرار کنید.

حالا ماسک آماده است. می‌توانید از آن استفاده کنید.

روش‌های جایگزین در صورت نداشتن دستکش

یکی از راه‌های اصلی انتقال ویروس و باکتری از طریق تماس دست با سطوح است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، اصلی‌ترین راه انتقال ویروس جدید کرونا 2019 از طریق تماس دست‌ها با سطوح آلوده است. پس رعایت بهداشت دست‌ها بهترین راه برای مقابله با بیماری‌های ویروسی مانند کرونا سات.

خرید انواع دستکش های یکبار مصرف

مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از انتقال ویروس به دست‌ها استفاده از دستکش‌های یک‌بارمصرف است. با استفاده از دستکش‌های استاندارد می‌توانید تا حد زیادی از ابتلا به ویروس جدید کرونا جلوگیری کنید. پس بسیار مهم است که در محیط‌های عمومی مثل مترو، اتوبوس، فروشگاه‌ها و … که دست‌ها با سطوح زیادی در تماس است از دستکش استفاده کنیم تا احتمال ابتلا به ویروس حداقل شود.

اما اگر به هر دلیلی امکان تهیه دستکش وجود نداشت راه‌حل چیست؟

با توجه به کمبود اقلام بهداشتی در بازار نظیر ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده، دسترسی افراد به این محصولات محدودشده است. پس باید از روش‌های دیگری برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا استفاده کرد. اگر امکان خرید و تهیه دستکش را ندارید و درعین‌حال مجبورید در طول روز از خانه خارج شوید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. همیشه یک بسته دستمال‌کاغذی جیبی همراه خود داشته باشید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید. به‌طور مثال برای لمس کلید‌های آسانسور، دستگاه‌های خودپرداز، دستگاه‌های پوز و … از یک برگ دستمال‌کاغذی استفاده کنید و بعد از استفاده، آن را در سطل زباله در‌دار بی اندازید.
 2. حتی‌الامکان از لمس کردن سطوح مختلف بپرهیزید و تماس‌های خود را حداقل کنید.
 3. اگر به هر دلیلی مجبور به لمس سطوح شدید، به‌هیچ‌وجه صورت خود را لمس نکنید. هرگز با دست‌های آلوده چشم‌ها، دهان و صورت خود را لمس نکنید و در اولین فرصت دست‌های خود را با آب و صابون یا ضدعفونی‌کننده‌های الکلی بشویید.
 4. نکته آخر و مهم‌ترین نکته؛ شست‌وشوی مداوم و اصولی دست‌ها را از یاد نبرید! بعد از هر خروج از خانه و بازگشت به منزل، اولین کار باید شست‌و‌شوی دست‌ها باشد.

با رعایت نکات بهداشتی، مخصوصاً شستشوی دست‌ها و استفاده از ماسک می‌تواند شانس ابتلا به ویروس جدید کرونا 2019 را تا حد زیادی کاهش داد. پس برای حفظ سلامت خود و اطرافیانتان نکات بهداشتی را رعایت کنید.


مقالات مرتبط:

مزوبوتاکس ؛ جدیدترین روش بوتاکس

لکه های تیره روی پوست: علل تشکیل و نحوه درمان آنها

آکنه؛ علل تشکیل و روش های درمانی آکنه

تیرگی و گودی زیر چشم؛ علل و درمان

روشی جدید برای لاغری

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. درود بر شما فقط متاسفانه ابعاد الگو را نداده اید و مهمترین بخش را ناص ارائه دادید هرکاری اطلاعات و آگاهی لازم دارد از نو شروع کنید

  1. سلام
   اگر توجه می فرمودید در ابتدای کار به ترتیب سایزهای کامل اعلام شده .منتها روی تصویر نیست .

 2. ماسک پارچه ای که فایده نداره جلوی ورود ویروس را نمیگیره باید از فیلتر استفاده بشه؛ فیلتر هم جزئی از ماسک هست که از الیاف نانو توسط شرکت مربوطه ساخته میشه و مانع ورود ویروس میشه

  1. بله درسته. ماهم در مقاله به ابن نکته اشاره کردیم که این ماسک ها نمیتونه جلوی ویروس کرونا رو بگیره. در حقیقت تنها ماسک‌های N95 این ویژگی رو دارن. اما استفاده از ماسک در حالتن کلی میتونه جلوی ورود باکتری‌ها و الودگی هوا رو بگیره و میتونه به سلامت افراد کمک کنه.

 3. به مردم آموزش درست کردن ماسک رایگان میدی ؟
  به مسئولین چهارتا چیز بگو مردم ۴۱ سال وظایفشان رو کامل انجام دادن و برعکس ۲۵ سال مسئولان از زیر بار مسئولیت در میروند و مال بر مال خود می افزاید .
  من دنبال دستکش و ماسک و الکل برای خریدن هستم یارانه امشبم رو میخوام خرید کنم ک کرونا نگیرم ولی خدا وکیل دولت توی دوماه برای من چیکار کرده ؟ کجاست اون انبار های احتکار که د ی که حتی کشفم میکنن تو مردم نمیگن

 4. دوستان ابعاد این ویروس بزرگه و نیاز ب ماسک n95 نیست همون ماسکهای سفید جراحی کفایت میکنه
  ممنون از مطالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم