لب

ملاحظات عملی جوانسازی لب | چگونه با تزریق ژل لب‌های جوان‌تری داشته باشیم؟ (بخش سوم)

جوانسازی لب؛ ملاحظات عملی

عکس قبل و بعد

یکی از ملاحظات عملی جوانسازی لب این است که، قبل از تزریق به هر بیمار، باید عکس اولیه از جلو و کنار تهیه گردد. قبل از تزریق لب باید از نامتقارنی لب ها مشاهدات دقیقی ثبت شود. اگر نامتقارنی ها قبل از تزریق مشاهده نشود، قطعا بعدها مشاهده خواهد شد. عکس ثابت بیمار به شناسایی این نامتقارنی کمک میکند. اگر معلوم شود که لب بیمار نامتقارن است، پزشک زیبایی باید قبل از تزریق به این موضوع اشاره کرده و او را تشویق کند که هدف از درمان، تلاش برای کمتر آشکار شدن این عدم تقارن است.

ملاحظات عملی جوانسازی لب | انتخاب محصول و رضایت

فیلر های مختلف پوستی با پایه  HA-در بازار وجود دارد که می تواند به صورت مناسب به لب تزریق شود، با این حال برخی از آنها برای این ناحیه از بدن مورد تایید نیست (به عنوان مثال Voluma، آلرگان) (کین و همکاران، 2012). در هنگام انتخاب یک محصول مناسب، بهتر است از بیمار بخواهیم فرم رضایت در مورد محصول را امضا کند. رضایت باید در مورد امکان ورم، نامتقارنی و کبودی باشد، چرا که  عروق زیادی در لب ها وجود دارد درنتیجه مستعد این عوارض جانبی است. در هنگام رضایت، بهتر است اهداف بیمار برای درمان مورد توجه قرار گیرد، از جمله:

– آیا هدف افزایش حجم و یا کاهش چین و چروک است؟

– آیا بیمار تغییر اندکی میخواهد؟

– آیا بیمار یک شکل خاص در نظر دارد؟

پزشکان زیبایی باید به همین دلیل، به خواسته های بیمار و زیبایی مورد نظر آنها گوش فرا دهند. اگر این مشاهدات اولیه انجام گیرد، احتمال درمان موفقیت آمیز برای بیمار، به خصوص در هنگام حجیم سازی با در نظر گرفتن فقط محدوده ی لب، خیلی بیشترخواهد بود، با این حال، با توجه به ماهیت آب دوست فیلر های پوستی HA، نتیجه نهایی باید 1-2 هفته پس از تزریق قضاوت شود.

ملاحظات عملی جوانسازی لب |کبودی و واکنش های ویروسی

در مشاوره، هر دارو و  یا مواد رقیق کننده خون که بیمار مصرف میکند باید برای تعیین امکان کبودی در نظر گرفته شود. برای جلوگیری از واکنش ویروسی ناشی از ترومای تزریق لب، از بیمار در مورد هر گونه سابقه از تاول تبخالی پرسش کنید و تصمیم بگیرید که آیا لازم است بیمار قبل ازشروع تزریق تحت درمان با داروهای ضد ویروسی قرار بگیرد یا نه.

تسکین درد و کنترل عفونت

به دلیل وجود چند پایانه عصبی در اطراف دهان، لب ها می توانند منطقه دردناکی برای تزریق باشند. بی حسی موضعی می تواند 20 دقیقه قبل از تزریق انجام گیرد. روش دیگر این است که در صورت تطابق با پروتکل کلینیک، پزشکان اقدام به بلوک کردن عصب کاسه زیرچشمی و یا بیهوشی برای زیبا سازی ناحیه کنند. با این حال، همانطور که اکثر محصولات بر پایه HA در حال حاضر حاوی لیدوکائین است، اغلب بلوک عصبی ضروری نیست. بلافاصله قبل از تزریق لب ها، منطقه درمان باید با الکل یا پد کلرهگزیدین پاک گردد (سارنوف و گوتکین 2012). از یخ نیز می توان برای کاهش درد و کبودی استفاده کرد؛ با این حال، این منطقه همیشه باید پس از گذاشتن یخ پاک شود.

تکنیک های تزریق

در تمام نمودارهای تکنیک تزریق، نقاط فرو کردن سوزن به عنوان “نقطه” ارائه شده اند.

ملاحظات عملی جوانسازی لب | لب های نازک سالمندی

برای مقابله با پیری لب های باریک (شکل 9)، پزشکان نیاز به تزریق پوست اطراف دهان و اتصالات جانبی خواهند داشت. خطوط اطراف دهان باید با تکنیک تزریق عقب رونده (توصیف شده در ابتدای مقاله) و با تزریقات در بالای مرز قرمز و منطقه زیر محل قرمز لب درمان شود. این مکان باید با مجموع حجم 1/2 میلی لیتر تزریق گردد.

ملاحظات عملی جوانسازی لب | نیاز حجم کلی لب

با استفاده از روش عقب رونده، به مرز شنگرف و زیر منطقه  قرمز باید تزریق شود (شکل10). مقدار کمی همچنین می تواند به مرز مرطوب و خشک تزریق شود. این مکان باید با مجموع حجم 1/2 میلی لیتر تزریق شود.

قیمت و خرید انواع ژل لب

“لب هالیوودی”

“لب هالیوودی” اشاره به یکسان بودن اندازه لب بالا و پایین دارد که، هر دو دارای عرض زیاد باشند و خمیدگی کوپید عریض باشد(اسکلافانی 2005). منطقه زیر ناحیه قرمز، قسمت پر لب است(شکل 11). از تزریق به ستون فیلترال باید اجتناب شود چراکه این نقطه هدف این نوع لب نیست. با توجه به این که در این شکل مرکز لب برجسته نیست، حجم تزریق در مرز خشک و مرطوب قرمز باید عمدتا به قسمت های کناری لب ها تزریق شود، با مقدار کمی تزریق به مرکز لب پایین. منطقه باید با حجم کل 1-2 میلی لیتر تزریق شود.

“لب اسکارلت جوهانسون”

لب، اسکارلت جوهانسون، اشاره به برجستگی خمیدگی کوپید دارد که به طور کامل مرکز لب بالا و قسمت حجیم لب پایین برجسته است. در مرز شنگرف و زیر منطقه قرمز برای پر بودن بیتشر به طوریکنواخت تزریق نمایید. تزریق بولوس باید به لب بالا و پایین برای بزرگ کردن انحنای لب انجام شود.(حدود 0.05 تا 0.1  میلی لیتر). تزریق در مرز خشک و مرطوب در صورتی که حجم بیشتری در نظر باشد اختیاری است. تزریق بولوس بیشتر در برآمدگی میانی لب بالا و پایین، به لب بالا ارتفاع و انحنا خواهد بخشید، و همچنین دو برآمدگی مجزای لب پایین را حجیم خواهد کرد. این منطقه باید با حجم کلی 1/2 میلی لیتر تزریق شود.

“لب پاریسی”

“لب پاریسی” اشاره به برجستگی خمیدگی کوپید دارد، و مرز قرمز علامتگذاری شده و غلظت حجم در مرکز لب یک حالت ضخیم کلاسیکی به لب بدهد(کلاین، 2005؛اسکلافانی 2005). پزشکان باید در مرز قرمز و همچنین منطقه زیر قرمز به طور یکنواخت به منظور افزایش حجم لب تزریق کنند. تزریق از بالای ‘M’ لب به سمت پایین به لب با حدود 0.05 میلی لیتر، در هر طرف حجم بیشتر به آن خواهد داد و یا سمت داخلی خمیدگی کوپید را بالا خواهد برد(شکل 13).

لب مردانه

با استفاده از روش تزریق عقب رونده، به مرز شنگرف و زیر قرمز تزریق کنید (شکل 14). مقدار کمی از فیلر پوستی  HA نیز باید در مرز خشک و مرطوب تزریق شود. پزشکان نباید اقدام به حجیم کردن منحنی و یا نقاط کنند، زیرا که لب مردانه را زنانه خواهد کرد. این مکان باید با حجم کل 1/2 میلی لیتر تزریق شود.

عوارض بالقوه

حجیم سازی لب می تواند باعث بی نظمی، عدم تقارن در نتیجه، توده قابل لمس و اثر تیندال شود؛ با این حال، این عوارض جانبی به طور کلی به تکنیک تزریق مربوط شده و می تواند با روش مناسب از آن جلوگیری گردد. در صورت نیاز باید ماساژ داده شده و با هیالورونیداز تصحیح شود(اسکلافانی 2005). نکته مهم برای کاهش درد، تورم و کبودی، این است که بیماران در طی تزریق و بلافاصله پس از تزریق از کمپرس یخ استفاده کنند(اسکلافانی 2005).

هماتوم ها معمولا در مرزهای مرطوب و خشک شایع تر هستند که در آنجا عروق لب در جریان میباشند. همانطور که هماتوم ها میتوانند باعث انسداد تراکم شوند، عوارض جانبی نیز به همراه خواهد داشت و باید به سرعت با یخ و استروئیدها، و همچنین ماساژ درمان شود. بیماران مبتلا به هماتوم ناشی از حجیم سازی لب باید به صورت روزانه معاینه شوند.

کانیولیشن شریان لبی به ویژه در مرز خشک و مرطوب اگر چه نادر است اما ممکن میباشد. بنابراین، باید در این زمینه محتاط عمل کرد، و همچنین برای هر بلانچ یا عدم خونرسانی اکسیژن به این منطقه، باید مشاهده دقیق انجام گیرد. اگر تزریق داخل عروقی انجام میگیرد، باید به این نکته توجه کرد که این منطقه به دلیل سطح گردش خون بسیار مفید است(کاروترز و ناروکار 2008). دنبال کردن پروتکل کانیولیشن در گرما، ماساژ، نیتروپیست و هیالورونیداز مهم است.

ورم طولانی مدت و افزایش حساسیت نیز نادر است و می توان از یخ، استروئید داخل ضایعه و یا استروئیدهای خوراکی برای کاهش ورم استفاده شود(کروترز و همکاران 2008).

ملاحظات عملی جوانسازی لب | نتیجه

حجیم سازی لب یکی از روش های زیبایی غیر جراحی میباشد که به اشتباه درک شده است. در حالی که حجیم سازی ها بیش از حد و ضعیف دیده میشوند، درمان های موفق، بسیار طبیعی و غیر قابل تشخیص خواهد بود. با درمان کل ناحیه اطراف دهان همراه با خود لب، پزشکان زیبایی قادر خواهند بود تا از ایجاد لب ‘مصنوعی’ یا لب بد نام” قزل آلایی” جلوگیری کنند. این بدین معناست که گاه یک سرنگ اضافی برای درمان کل منطقه مورد نیاز است. با این حال، در هنگام ارائه این گزینه، یشتر بیماران لب طبیعی و غیر قابل تشخیص را ترجیح میدهند. همانطور که دو چهره شبیه به هم نمیباشند دو لب هم نباید شبیه به هم باشند. پزشکان باید نیازهای هر بیمار را ارزیابی کرده و طراحی زیبایی را با ارزیابی پیشین طرح تزریق لب در قسمت پایین صورت و لب، انجام دهند. پس از آن باید با توجه به ساختار آناتومیک بیمار برای موفقیت و نتیجه زیبا طرح درمان انجام گیرد.


مقالات مرتبط:

جوانسازی لب با تزریق ژل لب (بخش اول)

جوانسازی لب با تزریق ژل لب (بخش دوم)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم