مقالات پزشکی زیبایی

جوانسازی لب با تزریق ژل لب (بخش دوم)

جوانسازی لب؛ تزریق ژل هیالورونیک اسید

اجزای اطراف دهان

اجزا اطراف دهان مهترین بخش آناتومی صورت برای حجم دهی به لب هاست. بافت های اطراف دهان، می تواند تاثیر زیادی در شکل دهی به خود لب دارد و میتواند تصویر بیمار از صورت و دهانی جوان را عملی کند؛ مناطقی مانند چین های اطراف لب و بینی و گونه ها. با کاهش حجم مناطق اطراف دهان می توان از لب ها محافظت کرد . لب بالا را حتی می توان با محو کردن چین های لب و بینی و از طریق بالا بردن گونه ها بالا برد.(ولینا 2013).

حجم دهنده ضعیف اطراف دهان

یکی از بهترین راه ها برای درمان پوست اطراف دهان یا “خطوط رژ لب” محافظت از منطقه اطراف لب ها با حجم دهنده های لب است. به وسیله تزریق افقی در سراسر خطوط شعاعی لب، با گسترش بافت، خطوط محوتر میشوند. این را می توان با استفاده از یک محصول HA، G prime با سوزن 1 اینچی (یا 30 اینچ یا 32 اینچ)، با تزریق در ستون فیلتر، تقریبا 3 میلیمتر بالاتر از مرز vermilion، انجام داد. سوزن را در تمام جهات پیش ببرید، تزریق خلاف جهت را تقریبا با 1/0 میلیمتر در سرتاسر ناحیه انجام دهید، و در ستون فیلترال به پایان برسانید و این عمل در سمت مقابل تکرار کنید. تزریق اندک به حجم اطراف دهان، باید پراکنده شود و فیلر پوستی صاف شود.

روش های مشابه نیز می تواند با حداقل 3 میلیمتر زیر مرز vermilion ، با شروع از مرکز لب و پایان در محل اتصال، به لب پایین اعمال شود. تزریق خلاف جهت تقریبا با 1/0 میلی متر و در سمت مقابل آن تکرار نمایید. فیلر های پوستی یک برآمدگی ظریف در لب بالا و پایین ایجاد میکند و ظاهر تحلیل رفته پوست اطراف دهان را بهبود میبخشند. این عمل به عنوان یک مانع، با ایجاد “خطوط رژ لب”، رژ لب را در ناحیه لب محدود میکند و مانع از نفوذ آن به چروک های اطراف لب میشود.

تزریق به مرز vermilion می تواند ظاهر پوست اطراف دهان را به طور موفقیت آمیزی بهبود بخشد. مقدار تقریبی برای این محدوده از 3/0تا 5/0 میلی لیتر است که برای کل مرز vermilion لب متفاوت است. پرکننده های پوستی بهتر است به شیوه، Threading”، تزریق شوند.

قیمت و خرید انواع ژل لب

ستون های فیلترال

طول و سطح لب بالا مشخصه واضح و روشنی برای پیری است. با ایجاد دوباره ستون های فیلترال، منطقه بالای لب را می توان کمی منحنی کرد و در نتیجه فاصله بین لب بالا و بینی را کوتاه کرد. ایجاد بافت بین انگشت شست و اشاره، الگویی را برای ستون فیلترال ایجاد میکند. یک سوزن نیم اینچی در مرز vermilion فرو کنید و سوزن را به سمت مرکز محور بینی پیش ببرید. در حدود1/0 میلی لیتر با تنظیم دوز دارو در هر ستون فیلترال به شیوه ی تزریق عقب روی خطی تزریق کنید به طوری که اکثر دارو نزدیک به لب قرار گرفته باشد. این عمل باعث لیفت میشود و حالت طبیعی و منحنی تری، در لب ایجاد میکند(شکل4). این عمل را در سمت مقابل نیز تکرار کنید. ناحیه را بین دو تیپ اپلیکاتور پنبه ایی قرار دهید تا ستون ها را ‘تنظیم’ کنید و گودی فیلترال را برجسته سازید.

(شکل 5).

محل اتصال دهان و خطوط ماریونت

جاذبه، پوکی استخوان، تغییرات دندان و از دست دادن حجم بافت نرم باعث تحلیل رفتن لب ها میشود و باعث میشود به تدریج شروع به آویزان شدن از سمت اتصالات دهانی کنند (سارنوف و گوتکین 2012). چنانچه اتصالات درمان نشود بافت نرم حتی میتواند بیشتر به خطوط ماریونت فرو رود و منجر به خط دایمی شود. منطقه ی میانی اتصال و خط ماریونت باید با این روش اصلاح شود.

راه های مختلفی برای درمان این ناحیه وجود دارد و پزشکان ممکن است یک یا تمام الگوها را بر اساس نیاز بیمار انتخاب کنند. اولین و مهمترین آنها، ناحیه “فینگر پرینت”- منطقه کاهش حجم دو طرفه بین لب پایین و چانه- میباشد(شکل 6)که باید حجیم شود. این عمل به راحتی با تزریقات عمودی انجام می شود که نویسنده آن را “تزریقات هدف” مینامد و در قسمت میانی ماریونت انجام میشود. این اصلاح در زاویه های جانبی دهان هم به عنوان یک سد برای خطوط ماریونت و هم به عنوان پایه برای لب پایین به شمار میرود. حدود 1/0-2/0 میلی لیتر از محصول HA باید در این محل استفاده شود.

سوزن نیم اینچ یا یک اینچ خود را در مرکز اتصال دهان فرو کنید و پیشروی کنید تا پرکننده پوستی را به پایین یعنی به سمت خط فک به صورت خطی برسانید. محلول را در تمام جهات به صورت عقب روی یک خط تزریق کنید و تا زمان خروج سوزن از پوست ادامه دهید و سپس در سمت مقابل نیز تکرار نمایید. دوم ، پزشک باید زیباسازی لب پایینی را نیز در نظر بگیرد تا گوشه های پایین رفته را به بالا بکشد. همان کار باید در لب فوقانی که در آن مقدار کمی از ماده برای جلوگیری از به داخل برگشتن لب فوقانی به طور جانبی تزریق میشود، انجام گیرد تا فشار بیشتری بر نقاط اتصال دهان وارد سازد(شکل 6).

لب

اگر چه هیچ الگوی تزریق مناسب برای هر بیمار وجود ندارد، اما عوامل خاصی وجود دارد که حتی منحصر به فرد ترین اشکال لب را نیز حجیم میکند. به برجستگی ها و برآمدگی های طبیعی که در تمام بیماران دیده می شود نگاه کنید و آنها را با فیلر های پوستی  HA برجسته سازید(سارنوف و گوتیکن 2012).به طور کلی، هدف در درمان لب بالا این است که با هنر تمام، شکلی را ایجاد کنیم که با ویژگی های منحصر به فرد صورت هر بیمار هماهنگ باشد (شکل 7). هدف از درمان لب پایین ایجاد تقارن بیشتر، برجستگی vermilion لب، و همچنین ایجاد یک منحنی است(سارنوف و گوتکین 2012)(شکل8).

تزریق را در مرز vermilion با استفاده از حدود2/0 تا 5/0 میلی لیتر از فیلر پوستی  HA شروع کنید. این تزریقات به طور کلی داخل پوستی هستند و معمولا از تکنیک عقب رونده استفاده میکند(فگیون و همکاران 2013). پس از درمان مرز vermilion ، ناحیه اطراف منطقه vermilion که مرز طبیعی بین محل اتصال مرز قرمز و لب است (جاکونو 2008) باید در نظر گرفته شود. این الگوی تزریق با تزریقات مرز vermilion موازی خواهد بود، اما تقریبا 2 تا 4میلی متر پایین تر خواهد بود. (شکل 10). سطح تزریق در این منطقه به طور کلی در زیر پوست خواهد بود(فگیون و همکاران 2013).

ممکن است هنگامی که میخواهیم حجم لب بیمار را افزایش دهیم مستقیما به مرز خشک و مرطوب برویم ؛ با این حال، اگر پزشکان اهمیت درمان کل لب و اجزای اطراف دهان را فراموش کنند و تنها روی حجیم سازی مرز خشک و مرطوب تمرکز کنند، به راحتی شکل غیر طبیعی به لب خواهند داد. علاوه بر این، افزایش حجم داخل لب مقداری از دیده شدن دندان ها جلوگیری خواهد کرد، که ناخواسته ممکن است بیمار را مسن تر به نظر رساند. پزشکان باید این منطقه را به عنوان آخرین راه برای حجیم سازی و تغییر شکل لب برای تزریق در نظر بگیرند. هنگام تزریق به مرز مرطوب خشک، پزشکان برای افزایش انحنای لب پایین، باید کمترین مقدار (کلا 0.2-0.5 میلی لیتر) را استفاده کنند.


مقالات مرتبط:

جوانسازی لب با تزریق ژل لب (بخش اول)

جوانسازی لب با تزریق ژل لب (بخش سوم)

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن