سلامت و زیباییلب

جوانسازی لب با تزریق | چگونه لب‌های زیباتر و جوان‌تری داشته باشیم؟ (بخش اول)

جوانسازی لب؛ بررسی دقیق تزریق ژل لب

شناسایی الگوها و تکنیک‌های جوانسازی لب

تزریق فیلرهای پوستی می‌توانند کاهش حجم لب و اطراف آن به دلیل افزایش سن را اصلاح‌کرده، لب‌های تحلیل رفته را تقویت کرده و لب‌های باریک را برجسته  سازد. در این مقاله، عوامل مرتبط با پیری لب را بررسی کرده و نسبت ایدئال لب برای تزریق ژل را معرفی می‌کنیم. در این مطلب قصد داریم نکاتی را در مورد پیچیدگی‌های منحصربه‌فرد هنر افزایش حجم لب و جوانسازی لب با فیلرهای پوستی هیالورونیک اسید را در اختیار پزشکان قرار دهیم. همچنین انواع تکنیک‌های زیبایی لب را مورد بررسی قرار می دهیم.

فیلرهای پوستی و جوانسازی لب

فیلرهای پوستی حیوانی برای افزایش حجم لب از زمان تائید کلاژن گاوی برای درمان‌های پوستی، استفاده می‌شده است. بااین‌حال، در حال حاضر و پس از تولید فیلرهای پوستی هیالورونیک اسید (HA) ، پزشکان زیبایی به‌طور انحصاری از این فیلرها برای جوان سازی دوباره لب استفاده می‌کنند. با افزایش استفاده از پرکننده‌های پوستی HA، افزایش حجم لب در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین درمان‌ها در کلینیک‌های پزشکی زیبایی است(برانت و سازانیگا 2008؛ کین و همکاران، 2012). در این مقاله، نویسنده در مورد افزایش حجم لب، کشف علائم پیری در اطراف دهان و توصیه به پزشکان زیبایی در خصوص ملاحظات کلیدی برای تزریق لب‌ها و اجزای اطراف دهان بحث کرده است.

قیمت و خرید انواع ژل لب

افزایش حجم لب: بیشترین درک اشتباه از روش‌های زیبایی؟

افراد مشهور یا به‌اصطلاح سلبریتی‌ها نقش مهمی در معرفی و استفاده از روش‌های افزایش حجم لب بازی کرده‌اند. برای مثال لب‌های جذاب به‌عنوان نمادی از جوانی به تصویر کشیده شده و در ارتباط با جاذبه جنسی و عاشقانه در فیلم‌های هالیوودی نشان داده‌شده است، (دایان 2011). بااین‌حال، سلبریتی‌ها باعث شده‌اند که  حجم دادن به لب بدنام شده و درمان‌های که پزشکان زیبایی در کلینیک‌های خود ارائه می‌دهند نامناسب و بعضاً غیرضروری جلو کند.  بیماران اغلب از ‘مصنوعی بودن’ و داشتن “لب اردکی”  یا قزل‌آلایی هراس دارند. دلیل آن استفاده بیش‌ازحد از فیلر، تزریق نامناسب فیلر یا حفظ نکردن شکل طبیعی لب است. مواردی ازاین‌دست باعث می‌شود که بیماران نسبت به افزایش حجم لب سلب شود و قانع کردن آنان برای مفید بودن این عمل سخت‌تر شود.

نباید هنگام ورود فرد به یک محیط، لب‌ها اولین چیزی باشد که جلب‌توجه کند. پزشکان می‌توانند علاوه بر خود لب‌ها، به اجزای اطراف دهان نیز بپردازند تا تعادل حاصل شود از صورت شکل غیرطبیعی به خود نگیرد. بااین‌حال اگر بیماری با لب‌های قزل‌آلایی به مطب مراجعه کند، می‌توان با تزریق هیالورونیداز و پرداختن اجزای اطراف دهان این مشکل را اصلاح کرد. (شکل 1)

بهبود وضعیت لب‌ها

در دوران جنینی و در رحم، لب بالا از سه برآمدگی- یکی در وسط و دو تا از دو سمت- تشکیل می‌گردد و طرح جزئی در مرکز لب بالا زیر بوسه گاه ایجاد می‌شود. زمانی که سه برآمدگی باهم ترکیب شوند، خمیدگی کوپید ایجاد می‌شود و سه محفظه مجزا به‌جای می‌گذارد. خمیدگی کوپید متشکل از دو ستون بافت عمودی است که یک فرورفتگی میانی به نام گودی بوسه گاه ایجاد می‌کند. لب پایین از دو برآمدگی جداگانه، که در خط وسط باهم ترکیب می‌شوند، و درنتیجه یک قطعه پیوسته متشکل از دو “محفظه” ایجاد می‌کند، تشکیل می‌شود(مالونی 1996).

لب‌ها در 12 سالگی به اوج تکامل خودمی رسند (اتکوف1999). در زمان بلوغ، بافت‌های غددی در لب شروع به شکل‌گیری می‌کنند و لب‌ها را به کامل‌ترین حالت گوشتالویی خود می‌رساند. لب‌ها نیز با کاهش تراکم کراتین قرمزتر می‌شوند و مویرگ‌های اصلی بافت نیمه شفاف را آشکار می‌سازد(راین-فنینگ و همکاران 2003). بااین‌حال، در دهه سوم و چهارم زندگی، لب به‌تدریج کوچک‌تر می‌شود و با کاهش هورمون‌ها مانند استروژن رنگ خود را نیز از دست می‌دهد.

گاهی اوقات ممکن است مغایرتی در لب پایین وجود داشته باشد که باعث شود “برآمدگی‌های” لب در فاصله بیشتر قرار گیرند و موجب ایجاد دو برآمدگی بسیار متمایز در دو طرف لب پایین شود، و درنتیجه لب پایین دارای یک شکاف کوچک باشد (شکل 2). پزشکان باید این “برآمدگی‌های لب” را در هنگام حجیم کردن و جوانسازی لب در نظر بگیرند، فیلر پوستی ژلی است که به‌طور طبیعی شکل “برآمدگی‌های” اطراف را به خود می‌گیرد. به دلیل  اینکه “برآمدگی‌ها” شکل از پیش تعیین‌شده دارند، تغییر شکل بیش‌ازحد لب بسیار مشکل است، اما برجسته‌تر کردن برآمدگی‌های تا حدودی ممکن است، حتی چند میلی‌متر هم می‌تواند تمام لب را تغییر دهد(شکل 2).

نشانه‌های پیری لب

در اوایل بزرگ‌سالی، تغییراتی در نسبت اسکلت صورت میانی به وجود می‌آید. هنگامی‌که چسباننده اسکلت صورت به بافت نرم پوشاننده از بین می‌رود، فضا برای بافت نرم صورت در این منطقه کاهش می‌یابد و بافت‌هایی را برای تغییر موقعیت به شیوه  آکاردئونی به‌جای می‌گذارد(ولگر و فیتسگرلاد 2008). پوکی استخوان زودرس همراه با آتروفی چربی، یکی از متمایزترین نشانه‌های پیری اطراف دهان یعنی تضییع و انحطاط لب‌ها، افتادگی و چروک و همین‌طور تورفتگی لب‌ها را به دنبال دارد(کلاین، 2005).

لب‌ها در دوران جوانی هنگام لبخند زدن به داخل برگشته می‌شوند و دندان‌ها نمایان می‌شوند( جاکونو 2008؛ سارنوف و گوتکین 2012). بااین‌حال، در طول روند پیری، لب با لبخند زدن وارونه می‌شود و دندان‌ها را پنهان می‌کند. همچنین پیری باعث پهن شدن خمیدگی کوپید و عریض شدن لب بالا می‌شود مانند vermilion (رنگ‌دانه قرمز روشن) که نازک‌تر شده و به حالت اول بازمی‌گردد(سارنوف و گوتکین 2012؛ ولینا2013).

استفاده بیش‌ازحد از عضلات کروی اوریس بافت نرم را تجزیه می‌کند، و باعث چروک اطراف دهان یا خط رژ لب می‌گردد (سارنوف و گوتکین 2012). در لب‌های جوان، یک خط ظریف از پوست کمرنگ، باعث برجسته شدن رنگ لب بین مناطق عروقی قرمز و بافت اپیدرمی طبیعی صورت می‌شود. بااین‌حال، با پیشروی سن، vermilion (رنگ‌دانه قرمز) روشن‌تر می‌شوند که دلیل آن از دست دادن خط تیز اتصال پوستی vermilion است. (سارنوف و گوتکین 2012). نکته مهم برای پزشکان این است که درمان علامت پیری زودرس و تحلیل لب‌ها با تزریق به مرز vermilion (محور سفید) توسط مقدار کمی فیلر پوستی (کلاً 3/0-5/0 میلی‌لیتر) انجام شود. حجم جدید مرز vermilion درنتیجه نهایی تأثیرگذار خواهد بود.

نسبت ایدئال لب در جوانسازی لب

 نسبت ایدئال لب در نمای روبرو 1:1:6 است، که حدود 40 درصد حجم برای لب بالا و 60٪ حجم برای لب پایین در نظر گرفته می‌شود(شکل 3). علاوه بر این، عرض دهان به‌صورت افقی باید یک و نیم برابر عرض بینی باشد(سارنوف و گوتکین 2012). در نقاط مشخص با بالا بردن نقاط اتصال جانبی حجم دهی زیبایی لب ایجاد خواهد شد(ماتاراسو 2008). در حالت ایدئال باید اوجی وجود داشته باشد که در لب بالایی و پایینی به‌طرف مرکز بالا می‌رود بنابراین پرترین بخش لب در مرکز گرد می‌شود. حجم دهی به لب‌ها با فیلرهای پوستی همیشه باید نتیجه طبیعی و سه‌بعدی با افزایش خطوط لب زنانه داشته باشد و درعین‌حال شکل لب را  نیز مشخص کند.

نسبت صحیح لب

 

موضوع مهم این است که، برخی از گروه‌های قومی (به‌عنوان‌مثال آفریقایی، آسیایی و اسپانیایی) از زمان کودکی اغلب دارای لب‌های حجیم‌تر می‌باشند و تمایل دارند این حجم را برای بقیه عمر خود نیز حفظ کنند، و این موضوع همیشه آن‌ها را متمایل به حفظ پر بودن لب و خط لب با فیلرهای پوستی می‌کند.


مقلات مرتبط:

جوانسازی لب با تزریق ژل لب (بخش دوم)

جوانسازی لب با تزریق ژل لب (بخش سوم)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم