سلامت و زیباییمزوتراپیمو
موضوعات داغ

مزوتراپی مو ؛ یک درمان قطعی برای ریزش مو و رشد مجدد موها!

مزوتراپی مو چیست؟

آیا واقعا مزوتراپی مو خوبه؟ مزوتراپی مو ریزش مو را درمان می کنه؟ با مزوتراپی مو میشه رشد مجدد مو داشت؟ این‌ها سؤالاتی هستند که این روزها از بسیاری از پزشکان و متخصصان پوست و مو پرسیده می‌شود و ممکن است در ذهن شما هم باشد. مزوتراپی یکی از روش‌های جدید برای مراقبت و زیبایی پوست و مو است که در سال‌های اخیر به دلیل نتایج خوب و عوارض جانبی کم، محبوبیت بالایی بین بیماران و پزشکان به دست آورده است. در این میان مزوتراپی برای درمان ریزش مو و رشد مجدد مو از پرطرفدارترین درمان‌های مزوتراپی است.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی درواقع یک تکنیک تزریق با حداقل میزان تهاجم است که با تزریق‌های مکرر و مستقیم مواد فعال در منطقه خاصی از پوست باهدفی خاص انجام می‌پذیرد و تأثیرات جانبی بسیار کمی بر روی سیستم بدن دارد. کلمه یونانی مزو در لغت به معنای مابین و میان است و به مزودرم جنینی که از پوست و بافت همبند ساخته‌شده است، اشاره دارد. وقتی این کلمه با مفهوم درمان زیبایی همراه می‌شود به معنی واردکردن گروهی از مواد فعال به پوست و مناطق زیر جلدی پوستی است که این مواد فعال جداگانه و بسته به نوع عملشان انتخاب می‌شوند. هدف از مزوتراپی ، زیباسازی پوست، لاغری و مزوتراپی مو است که به‌صورت درمان موضعی در مناطق موردنظر است.

تکنیک‌های مختلف تزریق درروش مزوتراپی، هم باعث کنترل میزان مواد فعال تزریق‌شده به پوست می‌شود و هم باعث می‌شود این مواد در بافت پوستی در مدت‌زمان طولانی باقی بمانند. داروها در مزوتراپی در دوزهای بسیار کم و با تزریق‌های مکرر استفاده می‌شود. داروهای مزوتراپی صورت و مزوتراپی مو اغلب درون لایه‌های اپیدرم، درم و هایپودرم تزریق می‏شوند بنابراین دوز و ساختار آن‌ها باید با این مسیر جدید طوری هماهنگ شود که بدون آسیب بافتی، مقدار لازم از دارو به بافت هدف برسد، اثرات مورد انتظار را تحقق بخشد و تا حد امکان بدون عوارض جانبی باشد.

 

کاربرد مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی مانند بسیاری از روش‌ها، ابتدا در حوزه‌های دیگر پزشکی کاربرد داشته و بعداً به حوزه پوست و زیبایی تعمیم داده‌شده است نتایج مؤثر و عوارض ناچیز این روش، موجب توسعه تحقیقات مرتبط و گسترش روزافزون کاربردهای آن شده است. در تمامی این کاربردها اصول اولیه مزوتراپی، که همان تزریق متعدد مقادیر ناچیز دارو در لایه‌های مختلف پوست است، مشترک بوده و فقط دارو یا کوکتل مورداستفاده، متفاوت است.

مزوتراپی

مزوتراپی در حوزه پوست، مو و زیبایی در سه زمینه مهم و بسیار پراهمیت زیبایی کاربرد دارد:

 • مزوتراپی جوان‌سازی پوست مانند؛ کاهش علائم پیری پوست و چین‌وچروک، افزایش قوام و تونیسیته پوست، رفع ضایعات پیگمانته، کلوئید، استریا، اسکار و…
 • مزوتراپی لاغری مزو لیپولیز مانند؛ کاهش چربی‌های انباشته‌شده موضعی، درمان سلولیت، رفع نمای پوست پرتقالی پوست ناحیه سلولیت، کاهش چربی غبغب، از بین بردن پد چربی زیر چشم و…
 • مزوتراپی مو مانند؛ درمان آلوپشی آندروژنیک و برخی از موارد ابتلا به آلوپشی‌های غیر آندروژنیک، درمان ریزش مو، تقویت رشد مو و…
 • هرروز پروتکل‌ها و داروهای جدیدی در جهت ارتقای نتایج درمانی به این حوزه معرفی می‌شود.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی ریزش موی ارثی

درمان ریزش مو با مزوتراپی مو

موی سر از دو جنبه اهمیت بالایی دارد. از یک‌سو نقش پوشش و عایق را برای بدن ایفا می‌کند و گرمای بدن را حفظ می‌کند و از سوی دیگر در زیبایی انسان تأثیر به سزایی دارد. افرادی که دچار ریزش مو هستند یا از طاسی رنج می‌برند بعضاً اعتمادبه‌نفس کمتری دارند. مسلماً درمان ریزش موی سر در افزایش اعتمادبه‌نفس افراد مؤثر است. به همین دلیل علوم و روش‌های مرتبط با نمایش ریزش مو، همواره پیشرفت‌های روزافزون و چشمگیری را تجربه می‌کنند. یکی از این علوم و روش‌های مطرح درزمینهٔ درمان برخی از انواع آلوپشی، مزوتراپی مو است و با توجه به موضعی بودن و عوارض ناچیز، حضوری پررنگ در این حوزه دارد.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی

برخی از علل ریزش مو

برخی از علل ریزش مو عبارت‌اند از کاهش گردش خون در پوست سر، کمبود مواد مغذی ضروری، و عدم تعادل هورمونی که فولیکول‌های مو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ مانند تولید بیش‌ازحد آندروژن DHT. خوشبختانه، مزوتراپی مو می‌تواند برای هدف قرار دادن سه مورد ذکرشده به کاهش ریزش مو کمک کند و همچنین سبب تحریک رشد موی جدید شود. مزوتراپی مو یک روش غیرتهاجمی است که در آن مواد مغزی به‌طور مستقیم در زیر ناحیه درم پوست تزریق می‌شوند. درمان با مزوتراپی ، بی‌خطر و بدون درد، بدون بی‌حسی موضعی است و پانسمان موردنیاز نیست.

در حقیقت، مزوتراپی یک روش درمانی جایگزین است که برای درمان طاسی با الگوی مردانه و زنانه استفاده می‌شود. این روش درمانی بیان و حضور فاکتورهای رشد، پروتئین‌ها و ویتامین‌ها را در پوست سر بیماران آلوپسی تنظیم می‌کنند. مزوتراپی بدون شک روش درمانی سریعی برای ترمیم موهای ازدست‌رفته با ایجاد تعادل هورمونی و خنثی‌سازی اثرات هورمون‌های دی‌هیدروتستوسترون (DHT) است.

مدت زمان درمان با روش مزوتراپی مو چقدر است؟

به‌طورکلی، درمان بیماران هفته‌ای یک‌بار انجام می‌شود. هنگامی‌که علائمی از بهبودی در بیمار مشاهده‌شده می‌توان فاصله بین هر جلسه درمانی را تا 1ماه افزایش داد. مزوتراپی یک پروسه درمانی با طول مدت بیشتر از 5 ماه است. بیشتر افراد، نتایج مثبتی را پس از اتمام درمان مشاهده می‌کنند. بیمار نباید در میانه مسیر درمانی آن را متوقف کند، در غیر این صورت نتیجه مطلوب را نخواهد گرفت.

مزوتراپی

مزایای مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو مزایای بسیاری دارد که باعث می‌شود روزبه‌روز به روش درمانی محبوب بین پزشکان و بیماران تبدیل گردد. برخی از این مزایا به شرح زیر است:

 • روشی بسیار بی‌خطر است.
 • عوارض جانبی مانند بروز آلرژی و تداخل با دارو را به حداقل می‌رساند.
 • نیاز به انجام بیهوشی در بیمار ندارد
 • بهبودی سریع بیمار را تضمین می‌کند
 • تکنیکی تقریباً بدون درد است

مواد بکاررفته در کوکتل های مزوتراپی مو:

ماده موثرکاربرد اصلی
بیوتینمقابله با سفیدی مو، رفع شکنندگی و خشکی مو، تقویت پوست سر
ویتامین B5تقویت کو، جلوگیری از ریزش مو
گلوکونات آهنکنترل هورمون ریزش مو
تاریناحیاء و بازسازی پوست، ضدریزش مو
پروکائینافزایش اکسیژن رسانی خون
استیل هگزاپپتاید-3افزایش خون رسانی، تقویت ریشه مو
فیناسترایدکنترل هورمون ریزش مو

داروهای مزوتراپی نیز، همگام با توسعه داروهای دیگر حوزه پزشکی و باهدف گسترش تعداد درمان‌ها و ارتقای کیفی آن‌ها، روزبه‌روز درحال‌توسعه و تغییر هستند و بی‌شک تنظیم لیستی ثابت از آن‌ها در هیچ زمانی مقدور نخواهد بود و لازم است در فواصل منظم بازبینی و به‌روز شوند. یکی از عوامل مهم و کلیدی در تحکیم بن‌مایه درمان‌های مزوتراپی و ظهور نتایج مثبت درمان‌ها، دانش دارو شناختی مزوتراپیست از داروهای مورداستفاده در این تکنیک درمانی است. به همین دلیل در ادامه بحث، جدیدترین فرمولاسیون کوکتل برای رشد را توضیح خواهیم داد. از مواد فعال در داروهای مزوتراپی مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: هیالورونیک اسید، عناصر کمیاب مانند روی،مس و ….، D-panthenol ، ارگانیک سیلیکون، Carcinine، Biotin، پیرویک اسید، Centella، Ginkgo،

بیوتین

بیوتین

ویتامین H یکی از انواع ویتامین‌های محلول در آب از گروه ویتامین ب-کمپلکس است . بیوتین یک ماده پراهمیت در فیزیولوژی انسانی است. این ویتامین نقش بسیار مهمی در متابولیسم سلولی به‌عنوان آنزیم گروه پروتز ایفا می‌کند اما اهمیت آن در هسته سلول برای تنظیم اپیژنتیک ) پس‌زایشی ( عملکرد ژن است . بیوتین با تسریع سنتز لیپیدها، نقش مهمی در تقویت توانایی پوست، به‌عنوان سد دفاعی بدن و نیز رفع چین‌وچروک و خطوط نازک پوستی دارد و بر پایه همین نقش‌ها، به‌صورت خوراکی برای درمان ریزش مو و شوره سر در بالغین استفاده می‌شود.

همچنین برای مقابله با سفید شدن موها و رفع شکنندگی و خشکی ناخن‌ها و نیز درمان مواردی مانند؛ درماتیت سبورئیک، آکنه، التهاب زبان، اگزما و خشکی پوست قابل‌استفاده است. با توجه به مفاد فوق و با نظر به تمرکز اغلب درمان‌های مزوتراپی در پوست و زیبایی، بیوتین در مزوتراپی مو نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در درمان‌های مزوتراپی به‌منظور تقویت ساختمان و ظاهر پوست، کاهش چین‌وچروک و خطوط نازک پوست (ناشی از پدیده Aging)، درمان آلوپشی و شوره سر و تقویت فولیکول‌های مو استفاده می‌شود.

ویتامین ب 5

ویتامین B5

این ویتامین یکی دیگر از مواد فعال و مؤثر در مزوتراپی مو است. ویتامین ب 5 هم در کوکتل‌ها وجود دارد هم به‌صورت خالص تهیه و مورداستفاده قرار می‌گیرد. اسید پانتوتنیک ( D-Panthenol, Pro-vit-B5) شامل استیله پروتئین و پپتید است ، بخشی از کو آنزیم A (ماده‏ای ضروری در ساختمان لیپیدهای اپی تلیال) است و سنتز گلوتاتیون را افزایش داده و برای ریشه مو یک عنصر بسیار حیاتی است. این ماده در بدن به فرم اسیدی و فعال خود یعنی Pantethine تبدیل‌شده و با تحریک پرولیفراسیون فیبروبلاست‌ها و تسریع رژنراسیون سلولی به روند ترمیم زخم‌ها کمک می‌کند و بر همین اساس، در درمان زخم‌های ناشی از سوختگی و انواع درماتوزها کاربرد دارد.

همچنین دارای اثر ضدالتهابی بوده و برای رفع اریتم‌های ناشی از تماس با uv استفاده می‌شود. این دارو به‌صورت موضعی به‌عنوان مرطوب‌کننده، برای تقویت آب‌رسانی لایه Stratum Corneum، کاهش از بین رفتن آب ترانس اپیدرمال و درنتیجه حفظ قوام والاستیسیته‏ی بکار می‌رود. فرم تزریق داخل پوستی دی پنتانول در مزوتراپی، به‌منظور جوان‌سازی پوست، درمان استریا، ملاسما و پسوریازیس و نیز مقابله با ریزش مو استفاده می‌شود.

 کاربرد اصلی: درمان ریزش مو.

گلوکونات آهن

گلوکونات آهن Iron Gluconate

گلوکونات آهن باعث کاهش فعالیت آلفا-پنج ردوکتاز در سطح فولیکول مو می‌شود و درنتیجه این ماده می‌تواند عامل جلوگیری کننده ریزش مو به علت داشتن سطح بالای هیدرو تستوسترون باشد . گلوکونات آهن نه‌تنها در مردان که مستعد ریزش مو می‌باشند استفاده می‌شود بلکه در خانم‌ها هم کاربرد دارد. تأثیرات این ماده با فیناستراید قابل‌مقایسه است و عاری از هرگونه عوارض جانبی است .

کاربرد : هورمون ریزش مو

تارین

دو آمینواتان اسید سولفونیک ماده‌ای شبیه به اسیدآمینه و حاوی گوگرد است . تارین که یک آنتی‌اکسیدان است اثرات ضدالتهابی و محافظت‌کننده از عروق دارد . این ماده با تحریک سلول‌های کراتینوسیت باعث سنتز کلاژن و ذخیره‌سازی رطوبت در پوست می‌شود .تارین یکی از مواد تشکیل‌دهنده کوکتل‌های ضد ریزش مو است. این ماده به‌صورت خالص نیز تهیه و عرضه‌شده که برای احیاء پوست، باز زایی پوست‌هایی که در اثر استرس صدمه‌دیده‌اند و حتی برای سم‌زدایی از سلول‌های پوست افراد سیگاری کاربرد دارد.

کاربرد : ضد ریزش مو، احیاء و بازسازی پوست

پروکائین

پروکائین Procaine

این دارو بی‌حس‌کننده موضعی از گروه آمینواسترها است که به نام ویتامین H3 نیز شناخته می‌شود. پروکائین، اولین بار در سال 1905 توسط یک داروساز آلمانی، به نام Alfred Einhorn ابداع شد و این دانشمند نام تجاری Novocaine را برای آن انتخاب کرد. در ابتدا پروکائین به علت مکانیسم بی‌حس‌کنندگی و بلوک اعصاب محیطی (با تثبیت غشاء نورون‌ها و مهار انتقال ایمپالس عصبی و مهار موقت نفوذ سدیم به داخل سلول توسط رقابت در نشستن بر روی محل‌های قرارگیری کلسیم)، به‌عنوان بی‌حس‌کننده موضعی، بکار گرفته شد، اما به‌تدریج با به بازار آمدن لیدوکائین، که هم اثرات بی‌حس‌کنندگی قوی‌تری داشت و هم احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک در آن کمتر بود، نقش پروکائین به‌عنوان یک بی‌حس‌کننده موضعی کمرنگ شد.

باوجوداین، پروکائین به علت دارا بودن خاصیت anti- aging مصرف گسترده‏ای در مزوتراپی به‌منظور جوان‌سازی پوست، ترمیم زخم‌ها و باز ترمیمی مختصر چینی‌جاهای آسیب‌دیده دارد. همچنین پروکائین ظرفیت اکسیژناسیون خون را نیز افزایش داده و در درمان سلولیت و برداشت چربی نیز مؤثر است. علاوه بر این، اثر پروکائین بر روی دیواره سلول‌ها و آهسته کردن جذب دارو در مناطق مختلف، موجب شده است که این دارو تقریباً با تمامی درمان‌های مزوتراپی همراه شود.

Argireline

استیل هگزا پپتاید-3

استیل هگزا پپتاید-3 یا آرژیلرین یک هگزا پپتید ترکیبی است که اثری ( به‌مراتب ضعیف‌تر ) شبیه سم بوتولینوم دارد . این ماده با کاهش انقباضات عضلات پوست سر ، گردش خون را در آن منطقه به‌آرامی افزایش می‌بخشد و درنتیجه به رشد مو کمک می‌کند .این ماده عموماً در کوکتل‌های مخصوص ضد ریزش مو وجود دارد اما بعضی از برندها نیز آن را به‌صورت داروی خالص به بازار عرضه کرده‌اند.

فیناستراید

فیناستراید یا پروپشیا 

پروپشیا در مزوتراپی به نام فیناستراید (Finasteride) نیز معروف است. فیناستراید مهارکننده‌ی رقابتی آنزیم 5- آلفا ردوکتاز است که ساختمان استروئیدی دارد و با مهار این آنزیم، باعث جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون شده و درنهایت منجر به کاهش غلظت دی هیدرو تستوسترون در پلاسما و بافت‌ها می‌شود. نظر به اینکه هورمون دی هیدرو تستوسترون عامل اصلی ریزش موی آندروژنیک است لذا از این دارو، هم در درمان‌های معمول و هم در مزوتراپی، برای درمان آلوپشی آندروژنیک در مردان استفاده می‌شود. همچنین، فیناستراید در کودکان و خانم‌ها نباید استفاده شود.

هرچند امروزه به دلیل عوارض جانبی، این ماده کم‌کم جای خود را به پپتاید‌هایی با ویژگی مشابه داده است. کمپانی‌هایی مثل فیوژن در محصولات مزوتراپی موی خود از این ماده استفاده نمی‌کنند. درنتیجه کوکتل‌های تولیدی آن‌ها بدون هیچ‌گونه عوارض جانبی است.

 

نقش کوکتل های مزوتراپی مو در رویش مو

 • افزایش میکروسیرکلاسیون موضعی در منطقه تزریق.
 • تأمین مواد غذایی، املاح و ویتامین‌های موردنیاز برای رویش موها.
 • اصلاح سبوره و تنظیم ترشح سبوم توسط تزریق داروهای تنظیم‌کننده سبوم.
 • تحریک بهبود و بازسازی بافت‌های اطراف با اثر میکرونیدلینگ ایجادشده توسط تزریقات مکرر.

مزوتراپی

مزوتراپی مو و پیوند مو

از مزوتراپی مو می‌توان در جهت ارتقاء کیفی نتایج جراحی پیوند مو نیز استفاده کرد. برخی متخصصین معتقدند که انجام مزوتراپی مو قبل از پیوند مو، موجب تقویت فولیکول‌های مو، افزایش میکروسیرکلاسیون و پذیرش بهتر پیوند می‌شود و انجام مزوتراپی مو بعد از پیوند مو با بهبود سریع‌تر ادم و هماتوم، ترمیم زخم‌ها و نیز تقویت گرافت‌های کاشت شده همراه خواهد بود .

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی ریزش مو

برخی نکات مهم در مزوتراپی مو

همان‌طور که می‌دانید مراحل اصلی انجام انواع درمان‌های مزوتراپی یکسان است و تفاوت عمده آن‌ها در نوع داروی انتخابی و عمق و روش تزریق است. برای اجرای درمان‌ها باید ضمن رعایت کلیه موارد ارائه‌شده در مزو متدلوژی، به توصیه‌های کمپانی سازنده دارو یا کوکتل موردنظر نیز توجه نمود و طبق آن‌ها عمل کرد. در ادامه به ذکر چند نکته کاربردی در مزوتراپی مو، اشاره می‌کنیم.

قبل از درمان

از بیمار بخواهید شب یا صبح روز قبل از مزوتراپی مو سر خود را بشوید. حدود سه دقیقه قبل از شروع تزریق، موضع درمان را با الکل  70 درجه ضد عفونی کنید.

حین درمان

جهت کاهش اضطراب و افزایش اطمینان خاطر بیماران، در حین انجام پروسه، با آنها صحبت کرده و به صحبتهای بیماران گوش فرا دهید.

بعد از درمان

به بیمار توصیه کنید تا 24 ساعت بعد از درمان، از شستشو، شامپو زدن و رنگ کردن موها اجتناب کنند و در طی دوره درمان از شستشوی بیش‌ازحد موها پرهیزکرده و حداکثر دو الی سه بار در هفته موهای خود را بشوید.

انتظارات درمانی

انتظار می‌رود پس از گذشت چهار جلسه درمان با مزوتراپی، توقف ریزش موها در نود درصد بیماران قابل‌مشاهده باشد همچنین در موارد درمان ترشح بیش از سبوم، معمولاً بیمار پس از گذشت سه جلسه از شروع درمان، از کاهش نیاز به شامپو زدن به علت تنظیم تولید سبوم، رضایت خاطر خواهد داشت. به‌طورمعمول بعد از گذشت سه ماه از شروع درمان، رویش مجدد موها آغازمی شود. که هر چه بیمار جوان‌تر باشد، پاسخ به درمان بهتر خواهد بود.لازم است نتایج درمان در فواصل مشخص ارزیابی و در صورت لزوم نسبت به تغییر برنامه یا فرمولاسیون کوکتل، در جلسات بعدی اقدام شود.

نکات دیگر

 • در موارد نادر، احتمال بروز حساست موضعی در ناحیه اسکالپ، نیاز به تغییر فرمولاسیون دارو را ایجاب می‌کند ولی عوارض جانبی سیستمیک تقریباً هرگز به وجود نخواهد آمد.
 • در مزوتراپی درمان ترشح بیش‌ازحد سبوم، ترجیحاً از Biotin,Bepanthen و ویتامین C هر سه هفته یک‌بار استفاده کنید.
 • مزوتراپیست می‌تواند برحسب تشخیص و برنامه درمانی موردنظر خود، در جلسات مختلف درمان از کوکتل‌های متفاوتی استفاده کند.
 • توجه داشته باشید هرگز از کورتیکواستروئیدها در تهیه کوکتل‌های مزوتراپی استفاده نکنید.
 • در خانم‌هایی که ریزش موی آن‌ها ناشی از بارداری و شیردهی است، داروی انتخابی Silicon و X-Adene است.
 • در خانم‌های مسن مبتلابه آلوپشی وابسته به سنف باید از داروهایی استفاده شود که محرک رشد فولیکول‌های باقیمانده هستند.
 • توجه داشته باشید در بسیاری از افراد، ریزش موی فصلی در بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. این شکل از ریزش، طبیعی بوده و نهایتاً 4 الی 6 هفته به طول می‏انجامد؛ هدف از ذکر این مطلب این است که در حین درمان‌های
 • مزوتراپی، اگر با چنین ریزش مویی مواجه شدید، مسئله را به‌عنوان شکست درمان تلقی نکنید.
 • بهترین عمق تزریق در ناحیه اسکالپ، تزریق در عمق چهار میلی‌متری است.

هزینه مزوتراپی، عوارض جانبی، و اثربخشی

هزینه‌های مزوتراپی بسته به منطقه جغرافیایی، تعداد تزریقات و جلسات مربوطه و ارائه مراقبت‌های پزشکی متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، عوارض جانبی بسیار نادر است، چراکه عوارض جانبی شایع مانند کبودی-که معمولاً در عرض یک هفته بهبود میابد، و درد در منطقه پوست سر است؛ که به‌طورکلی پس از 24 تا 48 ساعت از بین می‌رود. علاوه بر این، نتایج حاصل از مزوتراپی مو باید تحت شرایط مطلوب باشد و همچنین پیگیری شود و رژیم غذایی مناسب و ورزش برای کمک به حفظ اثربخشی درمان توصیه می‌گردد.

علاوه بر این، درحالی‌که بسیاری از بیماران متوجه نتایج قابل‌مشاهده پس از دو یا سه جلسه می‌شوند، برخی از بیماران نیز متوجه بهبود قابل‌توجه در موهای خود پس از تنها یک جلسه مشخص می‌شوند. بااین‌حال، در موارد شدید، بیماران ممکن است تا 5 جلسه، در یک دوره 4 تا 6 ماهه، متوجه نتایج شوند.درنهایت، مزوتراپی به‌شدت برای مردان وزنانی که از ریزش موی آندروژنتیک رنج می‌برند توصیه می‌شود. علائم شایع ریزش موی آندروژنتیک از دست دادن تکه‌ی مو، طاسی، و ریزش موی مستمر است. در حالت ایدئال، مزوتراپی می‌تواند به‌عنوان یک جایگزین امن‌تر، ارزان‌تر و کم تهاجمی‌تر برای جراحی پیوند مو مورداستفاده قرار گیرد. لطفاً با پزشک خود برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا مزوتراپی برای شما مناسب است مشورت کنید.


مقالات مرتبط

ریزش مو؛ علائم و عوامل

آناتومی مو

DHT چیست؟

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  من نزدیک به یک ساله برای موهام ک ریزشش ارثی است میرم دکتر الانم سه ماهه شروع کردم به مزیوتراپی مو و از ماینواکسیدیل پنج درصد استفاده می کنم به همراه قرص های هورمونی ولی یک ماه پیش دکترم گفت که قرصارو قط کنم منم دبگه نخوردم ولی ریزش موهام با شدت بیشتری برگشت الان دوباره برام قرص هورمونی نوشته
  به نظر شما مزیوتراپی برای من اثری میکنه ؟ بهترین موادی ک دکترم باید برای من استفاده کنه چی هست؟ (20ساله هستم)

  1. لطفا نام قرص رو هم بفرمایید
   مزوتراپی موثره اما با توجه به سن و خانم بودنتون باید سایر عوامل غیر از ارثی بودن ریزش رو‌ هم مدنظر داشت. مگر اینکه قبلا چک شده باشه و رد شده باشه
   به هر حال مزوتراپی براتون خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم