مو

 لیزر موهای زائد و راه‌های بهتر

نکات و دانستنی های مهم از لیزر موهای زائد

اگرچه داشتن موهای زیاد برای موی سر مطلوب همگان است اما داشتن مو در سایر اندام جالب نیست. عوامل ژنتیکی و وراثت مهمترین عامل رشد و رویش موهای زائد در خانم ها محسوب می شود. لیزر موهای زائد یکی از روش‌های معروف است.  به موهایی که در نقاط غیرمتعارف بدن یک زن با الگوی مردانه رویش پیدا کرده و با ضخامت های مختلف رشد پیدا می کند، موی زائد گفته شده و این عارضه هیرسوتیسم اطلاق می شود. این نقاط که باید به طور طبیعی مو نداشته باشد، شامل: ناحیه چانه، پشت لب، گونه ها، ساعد دست ها، ساق پاها، وسط سینه، پشت، روی شکم و… است. در این مقاله علاوه بر لیزر موهای زائد , الکترولیز را هم بررسی می‌کنیم.

 

سوالات بسیاری در رابطه با رفع موهای زائد با روش لیزر درمانی در ذهن افرادی که قصد لیزر موهای زائد بدن و صورت را دارند وجود دارد که در این بخش به مهمترین آنها پاسخ خواهیم داد.

این روزها لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است. این در حالی است که انجمن متخصصان پوست آمریکا اعلام کرده تمام موهای ناخواسته در اثر لیزر از بین نمی روند زیرا برخی از آنها نسبت به درمان با لیزر مقاوم هستند و برخی دیگر هم قدرت رشد مجدد پس از لیزر را دارند.

مکانیزم کارکرد لیزر موهای زائد

در واقع مو زائد با حرارت ناشی از لیزر ا بین می‌رود. لیزر  با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره‌رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می‌بیند و از بین می‌رود. هرکدام از موهای بدن ما دارای یک چرخه‌ی رشد و استراحت هستند. در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن‌ها در فاز رشد هستند.

اگر هنگام لیزر موهای زائد ، فولیکول مو در فاز استراحت باشد، اشعه لیزر بر آن اثری ندارد. به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی ‌موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول‌های فعال مو سوخته می‌شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی‌ موها از بین می‌روند.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است که در سال های اخیر تقاضا براى لیزر موهای زائد افزايش زیادی داشته است. که باعث خلاص شدن از سالن های اپیلاسیون، تیغ، مومک، موبر و دستگاه اپیلیدی همچنین جوش ها و موهای زیر پوستی می شود. اما لیزر موهای زائد مانند هر تكنولوژى جديدی كه ممكن است مورد سوء استفاده قرارگيرد بسيارى ازكساني كه بدون مطالعه قبلى و صرفاً براساس تبليغات يا قيمت ارزانتر، اقدام به انجام لیزر موهای زائد كردند را مأيوس كرده است. در اين مقاله سعى داریم تا با ارائه اطلاعات مهم دراين زمينه و معرفى روش صحيح رفع موهای زائد, مانع تكرار تجربه تلخ از دست دادن پول و وقت شویم و از همه مهمتر سلامتی خود را به خطر بیندازیم.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

قرمزی و التهاب

حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس به فولیکول‌های مو آسیب می رساند؛ بنابراین بدن نیز به آن واکنش نشان می دهد. به همین علت معمولاً بیماران پس از جلسات لیزر، قرمزی و التهاب را در ناحیه درمان شده مشاهده می‌کنند. به همین علت وجود کمی تورم در ناحیه لیزر شده روی پوست کاملاً طبیعی است.

این علائم بسیار کوتاه مدت بوده و دقیقا مانند التهاب و قرمزی پوست که پس از اپیلاسیون یا بند انداختن به سرعت از بین می رود حدود دو تا سه روز بعد محو می‌شود. برخی از متخصصین پوست و مو از کرم های موضعی برای کاهش واکنش پوست بدن به فرایند لیزر مو استفاده می کنند.

التهاب اولین واکنشی است که پوست نسبت به اشعه لیزر نشان می دهد و معمولاً چند ساعت پس از اتمام جلسه لیزر از بین میرود. میزان تورم و قرمزی را نیز می توان با گذاشتن کیسه های یخ یا دوش آب سرد کاهش داد.

پوسته پوسته شدن بعد از لیزر موهای زائد

افرادی که پوست های خشکی دارند؛ احتمالاً پس از اتمام جلسه لیزر مو پوسته پوسته شدن روی ناحیه لیزر شده را مشاهده خواهند کرد. این عارضه جانبی هر چند ظاهر ناخوشایندی دارد اما خود به خود از بین می رود. البته این پوسته ها می تواند ایجاد خارش یا سوزش کند اما با مراقبت از ناحیه لیزر شده به عنوان مثال استفاده از کرم مرطوب کننده ها و کرم های آلوئه ورا می تواند از طولانی شدن این عارضه جانبی جلوگیری کند.

تغییر در رنگ پوست

مشاهده تغییر رنگ پوست، در نواحی لیزر شده بعید نیست. گاهی اوقات ناحیه لیزر شده تیره تر یا روشن تر از سایر نواحی پوست بدن به نظر می رسد. شاید به نظر برخی از بیماران این وضعیت یکی از عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد باشد و آنها تصور می کنند که رنگدانه های پوست شان تغییر پیدا کرده و هرگز درمان نخواهد شد. در صورتی که این این تصور کاملا اشتباه است. این تغییر رنگ حداکثر دو هفته تا یک ماه باقی می‌ماند و پس از آن پوست خود به خود به رنگ طبیعی قبلی بر می گردد.

آسیب دیدن چشم

آسیب دیدن چشم ها واقعا می تواند یکی از عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد باشد. چون انرژی لیزر هنگام تابیدن به پوست بسیار زیاد است و خطر آسیب رساندن به چشم ها در اثر برخورد اشعه لیزر وجود دارد. به همین علت پیش از شروع جلسات لیزر، عینک مخصوصی به بیمار داده میشود که باید تا پایان جلسه لیزر روی چشم ها بگذارد. متخصص لیزر نیز از همین عینک های محافظ استفاده می کند تا از آسیب رسیدن به چشم هایش جلوگیری کند.

عفونت پوست

مانند تمام روش های دیگر حذف موهای زائد که به فولیکول‌های مو آسیب می رساند؛ لیزر کندلا الکس نیز خطر عفونت را به همراه دارد. به همین علت اگر در ناحیه ای که قرار است لیزر شود؛ تب خال، جوش چرکی یا هر نوع مشکل پوستی ناشی از عفونت وجود داشته باشد و علائم آن توسط متخصص پوست و مو تشخیص داده شود باید تا بهبودی کامل عفونت، جلسات لیزر مو به تعویق بیفتد.

سوختگی و تاول پس از لیزر موهای زائد

احتمال ایجاد سوختگی و تاول در صورتی که حذف موهای زائد با لیزر کندلا الکس در کلینیک تخصصی و توسط متخصص لیزر انجام گیرد؛ بسیار ناچیز است. اما گاهی اوقات در سالن های آرایشی، لیزر مو توسط  تکنسین های بی‌تجربه که دوره های لازم را نگذرانده اند؛ انجام می‌شود و تنظیمات نادرست دستگاه لیزر، عوارض جانبی وحشتناک لیزر مو مانند سوختگی، جای زخم و تاول ها را ایجاد می کند.

متخصصین پوست و مو می توانند پوست های حساس را تشخیص داده و پیش از شروع جلسات لیزر مو، پوست بیمار را با استفاده از سیستم های خنک کننده لیزر کندلا الکس خنک کنند تا از ایجاد سوختگی روی پوست جلوگیری شود.

جای زخم ناشی از لیزر موهای زائد

جای زخم معمولا جزو عوارض جانبی لیزرمو نیست اما در صورتیکه تکنسین لیزر خطایی داشته باشد ممکن است اثر زخم پس از اتمام جلسه لیزر روی پوست مشاهده شود.

همچنین در صورتی که بیماران به درستی از ناحیه لیزر شده مراقبت نکند ممکن است اثر زخم آن باقی بماند.

به منظور جلوگیری از ایجاد اثر زخم روی پوست لیزر شده باید آن را مرطوب نگه داشت و از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کرد. همچنین در صورت مشاهده علائم عفونت بلافاصله باید به متخصص پوست و مو مراجعه کرد.

افزایش رشد مو

افزایش بیش از حد رشد موهای زائد در ناحیه لیزر شده گاهی اوقات جزو عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد است. اما این عارضه تنها زمانی بروز می کند که بیمار با وجود ابتلا به بیماری هایی مانند اختلالات هورمونی، کم کاری تیروئید، دیابت و غیره و بدون آگاه کردن متخصص لیزر مو نسبت به آنها اقدام به لیزر موهای زائد کند. کندلا، پیش از شروع جلسات لیزر به مراجعین فرم خاصی ارائه می‌شود تا هرگونه بیماری یا اختلال هورمونی که به آن مبتلا هستند را به اطلاع تکنسین لیزر برسانند تا از بروز چنین عارضه‌ای جلوگیری شود.

تغییر در بافت پوست پس از لیزر موهای زائد

تغییر در بافت پوست در صورتی که پوست خود را به برنزه کرده باشید و سپس اقدام به لیزر موهای زائد نمایید؛ احتمال تغییر در بافت پوست که یکی از عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد است؛ وجود دارد. بهتر است به منظور جلوگیری از بروز چنین عارضه جانبی، توصیه متخصص لیزر را جدی بگیرید و حداقل 6 هفته پیش از شروع جلسات لیزر با حمام آفتاب یا دستگاه سولاریوم برنزه نکنید.

آیا به جز لیزر راه حلی وجود دارد که علاوه بر اینکه عوارض جانبی نداشته باشد, نتیجه مطلوب هم داشته باشد؟

الکترولیز بهترین راه حل پیشنهادی

الکترولیز چیست و چگونه باعث از بین رفتن موهای زائد می شود؟

الکترولیز چیست ؟

الکترولیز روشی است متفاوت با لیزر، که به عنوان یک درمان موثر برای از بین بردن موهای زائد نیز به حساب می‌آید. این شیوه می‌تواند بر روی تمام انواع پوست‌ها و موها نتیجه‌ بخش باشد و بیش از ۱۰۰ سال است که مورد استفاده بوده است. روند موفق الکترولیز به طور کامل مو را ریشه‌کن می‌کند.

الکترولیز راه‌حلی با اثر ماندگارتر از لیزر موهای زائد

از بین بردن دائمی موهای زائد با الکترولیز (سوزن های الکتریکی)

الکترولیز باعث از بین رفتن موها برای همیشه می گردد همانطور که می دانید لیزر نیز سبب توقف مرحله رشد فعال موها به مدت طولانی می شود. علاوه بر این دو روش، راه های دیگری نیز برای برداشتن دائمی موها مورد ادعاست ولی غیر از لیزر و الکترلیز کارآیی هیچ روش دیگری در از بین بردن همیشگی موهای زائد از لحاظ علمی اثبات نشده است.

عبارت «برداشتن دائمی موها» تنها محدود به فولیکول های درمان شده می گردد. در نواحی از پوست که به وسیله الکترولیز تحت درمان قرار گرفته اند ممکن است فولیکول هایی وجود داشته باشند که سوزن الکتریکی آنها را درمان نکرده باشد (این فولیکول ها، فولیکول هایی هستند که در فاز فعال رشد خود نبوده اند) و یا درمان آنها موثر نبوده است.

 

روش کار الکترولیز

الکترولیز با استفاده از یک میله که درون فولیکول مو وارد می‌شود و یک جریان الکتریکی ایجاد می‌کند که مو را از بین می‌برد. بنابراین بر خلاف موم انداختن، مو پس از از بین رفتن (کشته شدن) به راحتی با موچین از ریشه کنده می‌شود و هیچ مقاومتی از سوی فولیکول مو وجود نخواهد داشت.

جریان الکتریکی تولید شده توسط این میله سلول‌هایی را که به رشد موها کمک می‌کنند نیز از بین می‌برد که همین دلیل جلوگیری آن از رویش مجدد مو است. نواحی زیادی از بدن را می‌توان با الکترولیز درمان کرد مانند صورت، شکم، ران‌ها، قفسه‌ی سینه، قسمت بیکینی، انگشتان دست، انگشتان پا، و پشت.

مزایای الکترولیز:

علاوه بر تولید نتایج ماندگارتر ، الکترولیز بسیار متنوع است.

این می تواند به جلوگیری از رشد جدید مو برای همه انواع پوست و مو کمک کند.

الکترولیز همچنین ممکن است در هر جای بدن از جمله ابروها مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه‌های پیشنهادی الکترولیز رفع موهای زائد

دو دستگاه چند منظوره vulkan  و رادیو6 -Radio6 با دقت و ظرافت بالا به خوبی می‌توانند موهای زائد را رفع کنند، از موهای زاُد موجود در بدن گرفته تا موهای زائد اطراف چشم و گونه.

 

آیا این روش عوارض دارد؟

به نقل از سایت healthline تنها موردی را که به عنوان عوارض موقت می‌توان نام برد , قرمزی موقتی است که پوست در اثر جریان الکتریکی پیدا می‌کند که کمی بعد بر طرف می‌شود.در مقایسه با روش لیزر علاوه بر اثر بخشی مطلوب هیچ عوارض جانبی ندارد.

این روش پیشنهادی توسط تیم آپایرون است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم