اخبار و رویدادهاتازه‌ترین خبرها

عوارض پوستی ویروس کرونا

متاسفانه نه تنها ریه‌ها بلکه دیگر ارگان‌ها را هم تهدید می‌کند.

عوارض پوستی ویروس کرونا

با شیوع روزانه این ویروس مرگبار و گذشت زمان ما آگاهی بیشتری از رفتار این ویروس پیدا می‌کنیم.

این ویروس بر خلاف آنچه که تا کنون انتظار می‌رفت علاوه بر تهدید ریه‌ها دیگر نقاط بدن را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثل پوست.

تازگی گزارشی یافتیم مبنی بر عوارض پوستی ویروس کرونا که گویا این نکته بود, علائم کرونا شامل چند سری از ناراحتی‌های  پوستی و ریزش مو می‌شود.

برخی از علائم پوستی آن بعد از بروز عفونت نمایان می‌شوند و سری دیگر علائم با شدت یافتن بیماری نمایان می‌شوند ولی تعدادی از آن‌ها بعد از درمان از بین می‌روند.

در حال حاضر محققین بر این موضوع کار می‌کنند که این تغییرات شرایط پوستی بر گرفته از پاسخ ایمنی بدن است یا تغییرات هورمونی؟

۸ مورد از عوارض پوستی ویروس کرونا

 

1. یکی از علائم پوستی که می‌توان گفت تشکیل لکه‌های ریز قرمز رنگ است که در اثر دیگر مریضی‌ها هم می‌توانند پدید ‌آیند.

کهیر به خاطر ابتلا به ویروس covid19

2. دیگر علائمی که تا الان بسیار مشهود است قرمزی چشم است.

3.  علائم شیلبلین(chilblain) مانند ، که معمولاً “انگشتان COVID” نامیده می شود. اینها می توانند همزمان روی دستها یا پاها یا هر دو تأثیر بگذارند. تغییر رنگ پوست قرمز بنفش می تواند دردناک و خارش دار باشد و گاهی اوقات تاول های کوچک یا جوش‌هایی پدید می‌آیند. این علائم مانند لرز اغلب پس از علائم دیگر در اواخر بیماری ظاهر می شوند و بیشتر در کودکان دیده می شوند

4.  کهیر همراه با خارش به رنگ صورتی یا قرمز است که ممکن است به صورت لکه یا برجستگی های قرمز رنگ برجسته (خار) ظاهر شود. اندازه آنها می‌تواند به کوچکی نقطه یا به بزرگی کف دست باشند. کهیرها معمولاً طی چند دقیقه تا چند ساعت در یک نقطه از بین می روند ، اما ممکن است بیایند و بروند. اغلب کهیرها ظرف مدت ده روز پاک می شوند. آنها همزمان با سایر علائم ، در همه سنین رخ می دهند و با بیماری شدیدتری همراه هستند

تاول ناشی از عوارض پوستی ویروس کرونا
در برخی موارد تاول‌ها در اندازه‌های مختلف در نقاط مختلف بدن ظاهر می‌شوند

5. ازدیاد تاول‌ها

این تاول های آب یا فوران وزیکولار بیشتر در افراد میانسال مبتلا به COVID-19 دیده می شود.

تاول های آب یا فوران های وزیکولار ، میکرو تاول های کوچک مملو از مایعات هستند که ممکن است در اوایل بیماری یا در هر زمان ، پدید آیند که اغلب روی دست ها ظاهرمی‌ شوند. بیماران در میانسال بیشتررنج می برند. تاولها بیش از ده روز طول می کشد

6. الگوی قرمز آبی “شبیه تو ماهیگیری” روی سطح پوست  ، گاهی اوقات با کبودی های ریز ، در گروه های سنی بالاتر همراه است. تصور می شود که این الگو به دلیل انسداد رگهای خونی می‌باشد که به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس ایجاد می‌شود

 

برای خرید ضد عفونی کننده کلیک کنید

7. جوش با خارش زیاد که کبودی زیادی را به همراه دارد باعث التهاب قلب و عروق خونی می شود ، در نتیجه لخته خون و علائم شوک ایجاد می شود. این عارضه بسیار نادر می تواند تا سه ماه پس از ابتلای کودک به COVID-19 می‌تواند رخ دهد.

8. ریزش مو (تلوژن افلوویوم) در بسیاری از بیماری های شدید از جمله COVID-19 رخ می دهد. این بدن در زمان استرس فعالیت غیرضروری را خاموش می کند. به شرطی که سطح آهن در افراد طبیعی باشد ، مو به موقع بهبود می یابد

بیماری COVID-19 به اندازه کافی جدی است که افراد را به بیمارستان منتقل می کند همچنین در افرادی که طاسی مردانه دارند شیوع بیشتری دارد. یک مطالعه نشان داد که تا 79٪ پذیرش در بیمارستان برای COVID-19 مردان طاس بودند.

تصور بر این است که افزایش سطح هورمون دی هیدروتستوسترون باعث افزایش تعداد گیرنده های ACE2 می شود ، یعنی نحوه ورود ویروس به بدن. به عبارت دیگر ، طاسی با الگوی مردانه ممکن است افراد را مستعد بیماری شدیدتر کند.

چه عواملی می تواند باعث بروز این عوارض پوستی ویروس کرونا شویم؟

برخی از ضایعات پوستی که در اثر COVID-19 پدید می‌آید, ناشی از خود ویروس نیست ، بلکه به خاطر پاسخ ایمنی بدن به ویروس است.

به عنوان مثال ، تحقیقات نشان می دهد برخی از آنها ممکن است در اثر فعال شدن بیش از حد بخشی از سیستم ایمنی بدن شناخته شود که به عنوان پاسخ “مکمل” شناخته می شود. این منجر به آسیب عروق خونی می شود که در علائم نوع chilblain (مورد 3 بالا) و livedo (مورد 6) دیده می شود.

فعالیت مکمل نیز در افراد مسن افزایش می یابد و ممکن است بسیاری از نتایج جدی تر COVID-19 را که در این گروه سنی می بینیم به خوبی توضیح‌دهد.

 

چگونه می توان فهمید که ضایعات پوستی من ناشی از COVID-19 است؟

اگر نگران علائم پوستی هستید ، آنها را در عکس های موجود در این مقاله بررسی کنید.

سپس می توانید برای مشاوره بیشتر با پزشک عمومی یا متخصص پوست خود سلامت مشورت کنید.

نگران نباشید ممکن است عفونی باشند. تا زمانی که نتیجه آزمایش خود را دریافت نکنید ، تست کرونا داده و خودتان را قرنطینه کنید. در صورت عدم احساس سلامتی ، به کلینیک پزشک عمومی یا COVID مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم