بوتاکس

کاربرد های بوتاکس | ویژگی هایی از بوتاکس که تاکنون نمی دانستید

کاربرد های بوتاکس چیست؟

بوتاکس سم ضعیف شده باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است و با تزریق درست توسط متخصص ماهر اثرات شگفت‌انگیزی را در برطرف کردن نیاز بیماران به دنبال دارد.کاربرد شایع آن در از بین بردن چین‌وچروک پیشانی و دور چشم است. کاربرد های بوتاکس ناشی از بلاک عصبی است یعنی در محل اتصال عصب به عضله می‌نشیند و مانع از اثر نورو ترانسمیتره استیل کولین می‌شود و به دنبال آن مانع منقبض شدن عضله می‌شود. درنتیجه چین‌وچروک‌ها از بین می‌رود.

بیشترین کاربرد های بوتاکس

طراحی ابروها

وقتی در محل مناسب و در عضله مناسب تزریق شود، می‌توان کل ابرو را بالاتر برد یا دم ابرو را بالا کشید همچنین فاصله تاج ابروها را از همدیگر زیاد کرد.

لبخند لثه‌ای (GUMMY SMILE)

در یعنی افراد به‌طور عادی لب بالا کوتاه‌تر است و لثه‌ها به‌صورت دائم یا هنگام خندیدن نمایان می‌شود و از زیبایی لبخند می‌کاهد. با تزریق درست در عضلات بالابرنده  لب بالا و در مواردی در عضلات دیگر و با دوز مناسب می‌توان این مورد را برای مدت حداقل 6 ماه برطرف کرد.

رفع چین و چروک‌های حرکتی

متوقف کردن پیشرفت چروک‌های ثابت مثلاً در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چین‌های دور لب و چین‌های چانه و گردن

درمان تعریق زیر بغل و کف دست‌وپا

یکی از کاربردهای مهم بوتاکس درمان تعریق بیش‌ازحد در زیر بغل و کف پا است. با تزریق بوتاکس در این نواحی ارتباط اعصاب محرک سمپاتیک با غدد عرض قطع می‌شود. درنتیجه بدون جراحی و بدون عوارض جانبی می‌توان این مشکل را حل کرد.

رفع خطوط پنجه کلاغی کنار چشم

که امروزه بوتاکس با مهار فعالیت عضلات دور چشم به‌عنوان روش مؤثر جهت درمان این خطوط به کار می‌رود. بوتولینوم توکسین، دارویی است که امروزه کاربردهای گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف درمانی به‌ویژه در حوزه درمان‌های پوست و زیبایی دارد. همان‌طور که در بالا اشاره شد، یکی از شناخته‌شده‌ترین کاربردهای بوتاکس، تزریق در محل پیشانی و خط اخم و درنتیجه برطرف کردن خطوط پیشانی، خط اخم و خطوط پنجه کلاغی است. اما بوتاکس در نقاط دیگری از صورت هم قابل تزریق است که البته به مهارت بالایی نیاز دارد اما کاربردهای خوبی هم دارد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد:

 

کاربرد های بوتاکس در زیبایی

قیمت و خرید انواع بوتاکس

دیگر کاربرد های بوتاکس

کاربرد های بوتاکس در لیفت گردن

عمل جراحي ليفت گردن، يکي از عمل‌هاي رايج و پرطرفدار جراحي پلاستيک است، اما بااین‌وجود، هرکسی حاضر به پذيرفتن يک عمل جراحي تهاجمي نيست. براي افرادي که مايل به انجام جراحي پلاستيک نيستند يا کانديداي مناسبي براي انجام اين جراحي‌ها نيستند، روش‌هاي غیرتهاجمی ديگري هم وجود دارد که مي‌توانند از آن براي رفع چروک‌ها و افتادگي پوست گردن استفاده کنند. ازجمله اين روش‌ها، عمل تزريق بوتاکس است که باعث افزايش لطافت پوست و بهبود شکل ظاهري گردن و فک پاييني مي‌شد.

البته هر دو می‌توانند برای اصلاح یا بهبود گردن، چانه و خط فک مفید باشند. بوتاکس نیز برای شل کردن عضله پلاتیسمای گردن بااحتیاط در مقادیر کنترل‌شده در ناحیه‌های به‌دقت مشخص‌شده تزریق می‌شود. افزایش سن باعث می‌شود این عضله سفت شود و بخش پایین صورت را رو به پایین بکشد. عضله‌های بالای صورت در اثر شل شدن عضله پلاتیسما این امکان را می‌یابند تا بخش پایین صورت را رو به بالا بکشند.

داروی تزریقی بوتولینوم توکسین به گردن تزریق می‌شود، تا میزان افتادگی و خطوط افقی گردن کاهش یابد. اولین تزریق در چند سانتی‌متری لبه‌ی عضله‌ی پلاتیسما انجام می‌شود، و دو خط عمودی که از چانه تا پایین گردن ادامه‌دارند را ترمیم می‌کند. با این کار، عضله شل می‌شود و کمتر مشخص خواهد بود.  با دومین تزریق، خطوط افقی درمان می‌شوند. این تزریق در عضله‌ی زیر این خطوط انجام می‌شود و هدفش به حداقل رساندن میزان اتصال این خطوط به عضله است، که پس‌ازآن ظاهر بهتری خواهند داشت.

کاربرد های بوتاکس در درمان نمایان شدن لثه‌ها با لبخند

به عقب کشیده شدن بیش‌ازحد لب فوقانی در حین لبخند زدن می‌تواند منجر به لبخند همراه با نمایان شدن لثه شود. Gummy smiles اغلب با چین‌های عمیق نازولبیال ناشی از انقباض عضله خاصی همراه است. از دیگر کاربردهای بوتاکس، درمان این عارضه است. این عضله باعث افزایش طول لب فوقانی می‌شود که به دنبال درمان با توکسین بوتولینوم و مهار انقباض این عضله، نمایان شدن لثه‌ها در حین لبخند زدن و نیز چین‌های نازولبیال کاهش می‌یابد.

استانداردهای زیبایی یک Gummy smiles به‌صورت نمایان شدن لثه‌ها اغلب بیش از 2 mm بالای دندان‌های پیش میانی تعریف می‌شود. و با نازک شدن و داخل رفتن لب فوقانی همراه است. استاندارد زیبایی برای لبخند، پوشیده شدن یک‌سوم فوقانی دندان‌های پیش میانی در حین لبخند زدن توسط لب فوقانی است.

درمان Gummy smile نیاز به شناخت عضله هدف و تزریق دقیق در محل عضله دارد و نتایج حاصل به میزان زیادی به محل و دوز تزریق بستگی دارد. تزریق خارج از محل مناسب، ممکن است سایر عضلات بالابرنده را تحت تأثیر قرار داده  و منجر به غیر قرینگی لبخند و اختلال عملکرد دهان شود.

همچنین این نوع درمان اگر با درمان‌های دیگر همراه باشد، باعث به حداکثر رسیدن نتایج می‌شود. دوز ماده، شناخت دقیق ماهیچه هدف و محل تزریق، تکنیک تزریق، عوارض احتمالی و روش کنترل آن‌ها، موارد مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

بوتاکس

درمان چروک های پلک تحتانی

یکی از کاربردهای بوتاکس، از بین بردن چروک های پلک تحتانی است. تزریق توکسین بوتولینوم در ناحیه زیر چشم موجب کاهش خطوط پلک تحتانی می شود. همچنین باعث بزرگ شدن فاصله پلک ها (فاصله بین حاشیه پلک تحتانی و فوقانی) و گرد شدن شکل چشم  می شود. از  دیگر کاربردهای بوتاکس، برجسته کردن عضلات پلک تحتانی (Jelly roll) است.  در دی وی دی آموزشی تکنیک های پیشرفته بوتاکس و مزوبوتاکس، ماهیچه هدف توضیح داده شده و میزان رقیق سازی بوتولینوم توکسین، موارد عدم استفاده از این نوع درمان، عوارض احتمالی این نوع درمان و روش های کنترل آن توضیح  داده شده است.

خرید مجموعه آموزشی آموزش تزریق بوتاکس

کاربرد های بوتاکس در از بین بردن چین و چروک

کاهش خطوط اطراف لب

خطوط فوقانی (radial) لب یکی از شایع‌ترین مشکلات بیماران است که از آن گله‌دارند. خطوط دینامیک لب از انقباض عضلات اطراف دهان ایجاد می‌شود. درمان با توکسین بوتولینوم از طریق مهار انقباض عضله و صاف کردن پوست باعث کاهش خطوط لب می‌شود همچنین درمان این عضله باعث افزایش برجستگی لب می‌شود و درنتیجه لب‌ها برجسته‌تر به نظر می‌رسند.

کاربرد های بوتاکس در درمان چانه سنگ‌فرشی

یکی دیگر از معضلات شایع در بیماران چین‌وچروک‌های ریز در قسمت زیر لب پایینی و چانه است که به‌اصطلاح چانه سنگ‌فرشی نامیده می‌شود. بوتاکس برای درمان این چین‌وچروک‌ها نیز بسیار مؤثر است. اگر میزان ماده تزریقی و ناحیه تزریق ژل به‌خوبی انتخاب شوند می‌توان انتظار نتایج بسیار مطلوبی را بعد از تزریق بوتاکس داشت.

 

بوتاکس

کاربرد های بوتاکس کم کردن خط مریونت

خطوط عمودی اطراف لب که خطوط ماریونت یا خط حزن نامیده می‌شود به دلیل کار کردن زیاد عضلات اطراف دهان به وجود می‌آید. این عضلات به‌مرورزمان و با افزایش سن شکل اولیه خورد را ازدست‌داده و قابلیت ارتجاعی و بازگشت به حالت اولیه را از دست می‌دهند. با تزریق بوتاکس در این نواحی، عضلاتی که باعث ایجاد این خطوط می‌شوند شل می‌شود و به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.


مقالات مرتبط:

مزوبوتاکس ؛ جدیدترین روش بوتاکس

مزوتراپی چیست؟

تازه هایی در توکسین بوتولینوم؛ بوتاکس

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن