پوستزیبایی پوست در خانهسلامت و زیبایی

ویتامین های گروه B؛ ب کمپلکس و تاثیر آن بر سلامت

ویتامین‌های گروه B؛ ب کمپلکس

ب کمپلکس یا ویتامین های گروه B از جمله مواد مهم و مورد نیاز بدن برای ترمیم پوست و مو است. ب کمپلکس نقش بسیار مهم و کلیدی در رشد مجدد پوست و درمان ریزش مو ایفا می کند. از این رو از جمله مواد مهم در مزوتراپی است. ب کمپلکس هم به صورت خالص و هم در برخی کوکتل های مزوتراپی استفاده می شود. با استفاده از مزوتراپی میتوان این ویتامین‌ها را مستقیما درون پوست تزریق کرد و فرایند جوانسازی، بازسازی و ترمیم پوست و مو را تسریع کرد.

ویتامینویژگی هامنابع
دی پانتنولمرطوب کننده، تقویت آبرسانی به پوست، ترمیم زخم
ویتامین B5ترمیم زخم، درمان آکنه، درمان ریزش مو، تقویت موگوشت، تخم مرغ، برنج، روغن ماهی، بادام زمینی
ویتامین B12جوانسازی، رفع چین و چروک، درمان ریزش موگوشت قرمز، ماهی، صدف و لبنیات
ویتامین B2آنتی اکسیدان، درمان زخم، افزایش سلامت پوست و موشیر، پنیر، سبزیجات برگ دار، قارچ، بادام، جگر و قلوه
ویتامین B6درمان درماتیت سبورئیک، رفع خستگی، آووکادو، موز، حبوبات، گوشت گاو، آجیل ها، مرغ، دانه های کامل، ذرت
ویتامین B8توزیع یکنواخت ملانین، رشد موها، سلامت پوست و درمان بیمارهای عصبیآجیل، روغن زیتون، غلات کامل، زرده تخم مرغ، حبوبات، موز، مخمر، قارچ، ساردین ها، گل كلم

 

دی پنتانول

دی پانتنول D-Panthenol

دی پانتنول بطور طبیعی در پوست و مو وجود داشته و نیز بخشی از کوآنزیم A (ماده‏ای ضروری در ساختمان لیپیدهای اپی تلیال) است و به نام های Dexpanthenol, Pro-vit-B5 نیز شناخته می شود. این ماده در بدن به فرم اسیدی و فعال خود یعنی Pantethine تبدیل شده و با تحریک پرولیفراسیون فیبروبلاست ها و تسریع رژنراسیون سلولی به روند ترمیم زخم ها کمک می کند و بر همین اساس، در درمان زخم های ناشی از سوختگی و انواع درماتوزها کاربرد دارد. همچنین دارای اثر ضد التهابی بوده و برای رفع اریتم های ناشی از تماس با uv استفاده می شود.

این دارو به صورت موضعی به عنوان مرطوب کننده، برای تقویت آبرسانی لایه Stratum Corneum، کاهش از بین رفتن آب ترانس اپیدرمال و در نتیجه حفظ قوام والاستیسیته‏ی بکار می رود. فرم تزریق داخل پوستی دی پنتانول در مزوتراپی، به منظور جوانسازی پوست، درمان استریا، ملاسما و پسوریازیس و نیز مقابله با ریزش مو استفاده می شود.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی

ویتامین ب 5 ؛Vitamin B5

این ویتامین که به نامهای Pantothenate و Pantothenic acid نیز شناخته می‏شود، ویتامینی محلول در آب است که در سال 1919 توسط دانشمندی به نام Roger.j.Williams کشف شد. از مواد دیگر موجود در ب کمپلکس است. نام یونانی این ویتامین، ترجمة کلمة Pantothen به معنای «ازهمه جا» است، که اشاره به منابع گستردة این ویتامین دارد. ویتامین B5 در انواع مواد غذایی مثل؛ گوشت، تخم مرغ، برنج، روغن ماهی، بادام زمینی، آووکادو و بروکلی یافت می شود.

ویتامین B5 ماده ای ضروری برای سنتز کوآنزیم A است بنابراین در متابولیسم اکسیداتیو کربوهیدراتها، سنتز و دژنراسیون اسیدهای چرب، سنتز استرولها، هورمونهای استروئیدی و پورفیرین ها موثر بوده و نیز با کاهش تری گلیسرید، LDL و افزایش میزان HDL، در درمان هایپرلیپیدمی بکار می رود.

همچنین ویتامین B5 با تحریک پرولیفراسیون سلولها، در ترمیم زخم ها از جمله زخم‏های دیابتی، درمان آکنه، کاهش منافذ پوست و رویش مو موثر است و بر همین اساس در بسیاری از محصولات موضعی مراقبت های پوست و مو از آن استفاده می‏شود. از این ویتامین در مزوتراپی در درمان های جوانسازی پوست، Mesoglow، درمان آلوپشی و درماتیت سبورئیک استفاده می شود.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی فیوژن ب کمپلکس

ویتامین ب 12 ؛ ب کمپلکس

ویتامین ب 12؛ Vitamin B12

Vit  B12 یا هیدروکسی کوبالامین، از دسته ویتامین های محلول در آب گروه B است. این ویتامین به علت شرکت در سنتز DNA,RNA نقش مهمی در رژنراسیون سلول ها از جمله سلولهای خونی به ویژه گلبول های قرمز دارد، علائم کمبود ویتامین B12، در خون به صورت آنمی پرنیشیوز، در سلولهای عصبی به صورت ضعف و گزگز و اختلالات ریتم سیرکادین خواب، در پوست به صورت خشکی پوست و افزایش چین و چروک و خطوط پوستی و درماتیت، در ناخن به صورت ناخن های ترد و شکننده و در مو به صورت ریزش مو بروز می یابند.

همچنین این ویتامین به علت تبدیل کربوهیدراتها به گلوکز و در نتیجه تولید انرژی و افزایش پروسه های سوخت و ساز بدن، به ویتامین انرژی نیز معروف است و در کاهش وزن نقش مهمی دارد. از منابع این ویتامین می توان به گوشت قرمز، ماهی، صدف و لبنیات اشاره کرد و کمبود آن در گیاهخواران امری شایع است.

از اثرات این ویتامین بر روی رژنراسیون سلولی و خواص آنتی اکسیدان آن؛ در مزوتراپی جوانسازی پوست، رفع چین و چروک، Mesoglow و درمان ریزش مو استفاده می شود.

ویتامین B2

ویتامین (Riboflavin)؛  Vitamin  B2

ویتامین B2 یکی از هشت ویتامین گروه B است که به نام ریبوفلاوین نیز شناخته می‏شود. این ویتامین محلول در آب، در غذاهایی مانند شیر، پنیر، سبزیجات برگ دار، قارچ، بادام، جگر و قلوه یافت می شود.

ویتامین B2 نیز مانند سایر ویتامین های گروه B، کربوهیدراتهای وارد شده به بدن را به گلوکز تبدیل کرده و انرژی مورد نیاز برای سلولها را تأمین می کند. نقش اصلی ویتامین B2 در متابولیسم چربی، اجسام کتونی، کربوهیدراتها و پروتئین هاست.

همچنین این ویتامین، دارای اثر آنتی اکسیدانی قوی بوده و باعث تقویت سیستم ایمنی می شود که این امر آن را به ماده ای موثر جهت ترمیم زخم هایی ماند زخم های دهانی، سوختگی و افزایش سلامت پوست، مو، ناخن وغشاءهای موکوسی و افزایش حافظه (مثلاً در بیماری آلزایمر) بدل کرده است. در مزوتراپی نیز از این ویتامین در جهت جوانسازی پوست و mesoglow استفاده می شود.

ویتامین b6

ویتامین B6 (پیریدوکسین) Pyridoxine

این ویتامین در سال 1930 کشف شد. Vit B6 مانند سایر ویتامین های گروه B، محلول در آب بوده و با نامهای شیمیایی Pyridoxal، Pyridoxine,Pyridoxumine نیز معروف است. این ویتامین کوآنزیم مورد نیاز در بسیاری از نقل و انتقالات آمینواسیدها و پروتئین‏هاست و نیز یک مادة ساختمانی مهم در بافتهای مختلف بدن از جمله پوست است. به همین خاطر علائم کمبود Vit B6 بصورت اگزما، التهاب، درماتیت سبورئیک، خستگی و آنمی بروز می یابند.

این ویتامین در درمان بیماریهای روانی، نفروپاتی، دیابتی، Febrile Convulsion(FC)، سندرم کارپال تانل، PMS، تهوع و استفراغ بارداری و درماتیت سبورئیک استفاده می شود و بر پایه همین اثرات ویتامین B6 در مزوتراپی در جوانسازی پوست، Mesoglow و درمان درماتیت سبورئیک کاربرد دارد.

ویتامین B8؛ ب کمپلکس

ویتامین Vitamin B8

ویتامینی محلول در آب از دسته ویتامین های گروه B است که به Inositol نیز معروف است. ویتامین B8 علاوه بر اینکه از منابع غذایی تأمین می شود، در قسمت تحتانی دستگاه گوارش انسان نیز تولید می شود. این ویتامین از مواد ضروری فسفولیپیدهای غشاء سلولی و یک پیامبر ثانویه برای رسپتورهای سروتونین، نوراپی نفرین و کولینرژیک است و در پروسه سنتز RNA,DNA و در نتیجه در بازسازی و رشد سلول ها نقش مهمی دارد.

همچنین ویتامین B8 ماده ای موثر برای تولید RBC، سلولهای عصبی، رشد موها، سلامت پوست و درمان بیمارهای عصبی (نظیر؛ آلزایمر، ADHD، اوتیسم، عوارض ناشی از مصرف لیتیوم، افسردگی، حملات پانیک، اسکیزوفرنی و اختلالات خواب) است. این ویتامین توزیع یکنواخت ملانین در پوست را کنترل می کند بطوری که کمبود آن منجر به بروز اختلالات پیگمنتاسیون پوست و سفید شدن زودرس موها می شود.

مفاد فوق نشان از نقش حیاتی این ویتامین در سلامتی پوست دارند و حضور پر رنگ آن در درمانهای مزوتراپی امری بدیهی است. این ویتامین به صورت خالص (Vit B5 – Vit Bcomplex) و یا به صورت کوکتل در ترکیب با دیگر داروها (ACN – XFC – Hair) ارائه شده است.


مقالات مرتبط:

کوکتل مزوتراپی فیوژن

نقش ویتامین C (ویتامین ث) بر سلامت پوست

درمان ریزش مو |5 روش برای درمان ریزش مو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم