مقالات تخصصی

پروسه تغییر شکل در بدن در بیماران تراجنسیتی

پروسه تغییر شکل در برخی از قسمت های بدن در بیماران تراجنسیتی

افراد تراجنسیتی بدنبال داشتن فرم و شکل دلخواه و مناسب بدن خود و متناسب با آنچه که خود بدان اظهار می‌کنند هستند. اگرچه این ابراز نیاز در این افراد هنوز به امری رایج بدل نشده است. و بیماران تراجنسیتی هنوز در درمان‌های زیبایی آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

دکتر Galyna Selezneva از تجربیات خود در مورد نگرانی‌هایی پیرامون فرم و شکل بدن در بیماران تراجنسیتی می‌گوید

با گسترش روز افزون شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، توجه و نگرش به افراد تراجنسیتی در سال‌های اخیر تغییرات بسیاری داشته و من بعنوان یک متخصص زیبایی این تغییرات و توجحات را در حوزه تخصصی خودم بطور ملموسی حس می‌کنم.

فرآیند تغییر فرم بدن

در بسیاری از موارد، افرادی که به کلینیک مراجعه می‌کنند یا در حال انجام اعمال جراحی برای تغییر جنسیت خود بوده و یا در لیست انتظار برای انجام این اعمال قرار گرفته‌اند. برخی از این اعمال جراحی برای ایجاد حالات زنانگی شامل: واژینوپلاستی، برجسته کردن سینه‌ها، ارکیدکتومی، جراحی‌های صورت، کوچک کردن اندازه غده تیروئید و اعمال جراحی تغییر صدا می‌باشد. برخی از اعمال جراحی برای ایجاد حالات مردانگی شامل: تغییر در ابعاد سینه‌ها، متودیوپلاستی، فالوپلاستی، اسکروتوپلاستی و هیسترکتومی می‌باشد.

 معمولا افراد بعد از انجام جراحی در بخش های فوقانی بدن باید مدت طولانی صبر کنند تا اعمال جراحی در بخش های تحتانی بدن بمنظور تغییرات در نواحی تناسلی خود را انجام دهند. اگرچه من تخصصی در جراحی پلاستیک و تغییرات جنسیتی ندارم اما تجربه‌های متعددی در مورد اعمال جراحی غیرتهاجمی و با ریسک پایین در زمینه شکل و فرم بدن دارم. انجام جراحی‌های تغییر فرم بدن در این افراد موجب ایجاد رضایت از تطابق حالت بدن با هویت و جنسیت فرد می‌گردد. بر طبق تجربه من عمدتا افرادی که در حال تغییر از خصوصیات زنانه به مردانه هستند بیشتر خواهان انجام این نوع اعمال جراحی می‌باشند.

ملاحطات درمانی

تجربه کاری من درمورد بیماران تراجنسیتی نشان داده است که آنها به شدت به داشتن فرم ایده آل و مطلوب در بدن خود حساس بوده به همین دلیل انجام پروسه های درمانی درآنها بسیار زمان‌بر می باشد. بعلت اینکه این افراد در بدو دوران نوجوانی خود با فرم و نوع بدن خود به مشکل برمی‌خورند، تمایل دارند تا هرچه زودتر تحت این اعمال جراحی قرار بگیرند اما لازم است تا ابتدا در لیست انتظار NHS (سازمان ملی سلامت) قرار گیرند تا ظرفیت‌های مالی برای پشتیبانی از آنها به خوبی شکل گیرد. اگر این افراد توسط NHS مورد تایید قرار بگیرند، باید بمدت 2 سال و نیم برای بررسی هویت جنسی در GIC در انتظار باشند.

مشاوره به بیماران

در هنگام مشاوره و صحبت با این بیماران از حساسیت آنان در مورد خصوصیات ظاهری خود آگاه شدم. من با توجه به پیش زمینه و سوابق هر بیمار نوع انجام عمل جراحی را تعیین می‌کنم. به صورت کلی بیمارانی که قصد تغییر جنسیت از مونث به مذکر را دارند بدنبال داشتن فرم بدنی استوار و عضلانی هستند. آنها عموما می‌خواهند تا متخصصان بخش‌های شکم، کمر و پهلوها، لگن، باسن و ران آنها را دچار تغییرات مشهود کنند. عمدتا بیشتر مردان تراجنسیتی فعالیت بدنی زیادی داشته تا هورمون تستوسترون بیشتری در بدن تولید شده و بدن عضلانی داشته باشند اما بازهم آنها نمی‌توانند نتایج مطلوب خود را بدست آورند. انجام تغییرات در فرم بدن بدون اعمال تهاجمی در این موارد بسیار موثر است.

در نقطه مقابل اما افرادی هستند که در حال تغییر خصوصیات خود از حالات مردانه به زنانه بوده که این افراد برای داشتن فرم ایده آل بدن خود بخصوص در نواحی کمر، پهلوها و باسن می‌توانند از طریق تزریق و پیوند بافت چربی به فرم ایده آل خود برسند. بطور ویژه تغییراتی که من در فرم بدن افراد و بیماران ایجاد می‌کنم شامل روش‌هایی مبنی بر کرایولیپولیز و استفاده از دیگر ابزارهای تخصصی برای کسب نتایج حداکثری در ایجاد فرم‌های مردانه و زنانه در بیماران است. من از دستگاه های CoolSculpting و Emsculpt برای ایجاد فرم‌های طبیعی و عضلانی در بدن بیماران استفاده می‌کنم.

قیمت و خرید انواع ژل لب

مطالعه موردی 1 بیماران تراجنسیتی

یک بیمار که تحت عمل های جراحی تغییر جنسیت از زن به مرد قرار گرفته بود به کلینیک مراجعه کرد. همکاران من تا قبل از آن یک بیمار تراجنسیتی را تحت درمان قرار نداده بودند. ساعت ها با بیمار به بررسی و گفت و گو در مورد نحوه و نوع این جراحی ها پرداختیم. همانطور که همه ما میدانیم، بین فرم فیزیکی و بدنی زنان و مردان تفاوت های زیادی وجود دارد و بدن مردان انحنای کمی در مقایسه با بدن زنان دارد. علاوه بر سینه‌ها، برجستگی‌های نواحی باسن و لگن در زنان بسیار مشهود است.

 فرم ارجینال بدن این افراد به شکل گلابی بوده و با انجام جراحی‌هایی در بخش فوقانی بدن مثل کوچک کردن سینه‌ها و همچنین درمان‌های مبتنی بر استفاده از هورمون ها هنوز هم تجمعی از چربی‌ها در بخش‌های بیرونی ران پا باقی می‌ماند. من با استقاده از تکنولوژی کرایولیپولیز توسط دستگاه CoolSculpting میتوانم این بافت چربی را حذف کرده و نتایج دلخواه بیماران را بدست آورم.

مطالعه موردی 2 بیماران تراجنسیتی

اگرچه این مورد جزو بیماران ترا جنسی نبود که خواهان تغییرات خصوصیات فیزیکی و ظاهری خود بودند اما این مورد یک بیمار زنی بود که تمایل داشت تا خصوصیات زنانه بدنش از او گرفته شود. بنظرم بررسی این مورد می‌تواند جالب باشد. در طول جلسات مشاوره مشخص شد اگرچه این بیمار یک زن هتروسکشوال است اما تمایل دارد تا خصوصیات فیزیکی زنانه کمتری داشته و بدنی مشابه ورزشکاران داشته باشد. این مساله چالش بزرگی برای من بود زیر تا قبل از این مورد بیشتر بر روی ایجاد فرم‌های زنانه و دستکاری کردن آنها کار و مطالعه داشتم. من هم بخاطر این درخواست غیر عادی او گفتم که باید بررسی‌های بیشتری بر روی فرم بدن تو و عوارض احتمالی برخی تغییرات انجام دهم. بررسی‌ها و مشاوره‌های مختلفی انجام شد و من با خواسته‌های او آشنا شدم.

 بعد از مطالعات بیشتر تصمیم گرفتم تا به تصمیم او احترام بگذارم. این مورد نشان می‌دهد که هیچوقت نباید درمورد بیماران تصمیمات سریع و شتاب‌زده‌ای گرفت. همچنین در مواجهه با بیماران نباید هیچگونه پیش داوری و قضاوتی انجام داد. در خصوص انجام تغییرات کاهش خصوصیات زنانه در بیماران ترجیح من استفاده از روش کرایولیپولیز در نواحی باسن و لگن بوده که نتایج بسیار خوبی را در پی دارد.

نکات مهمی که من در مورد درمان بیماران تراجنسیتی در نظر می‌گیرم

  • بیماران خود را درک کنید. اگر شما خود فردی هستید که با هویت افراد تراجنسیتی مشکل دارید، ممکن است که نتوانید بطور کامل آنها را درک کنید. با این وجود سعی کنید بصورت تمام و کمال به آنها گوش کنید و از پاسخ دادن به سولات شاید غیر معمول آنان ترسی نداشته باشید.
  • با توجه به تمایلات جنسی آنها، دستورات و اقدامات لازم را انجام دهید. در ابتدا با توجه شناخت کامل گرایشات جنسی آنها و هدف و خواسته‌ای که این افراد تمایل دارند تا بدان دست یابند کمک‌ها و راهنمایی‌های لازم را انجام دهید.
  • حرف‌ها و تصمیم‌هایتان باید صادقانه و درست باشد. همیشه باید اینگونه رفتار کنید و پیش‌داوری نکنید.
  • اجازه بدهید تا آنها حس کنند که شما دوست و همکار آنها هستید. شما برای کمک به آنها در اینجا هستید تا آنها بتوانند با کمک شما به ظاهر و اندام دلخواه خود دست یابند.
  • در بیماران انتظاراتی بر مبنای واقعیات موجود ایجاد کنید. متخخصان زیبایی توانایی‌های بسیار بالایی دارند اگرچه همیشه ما نمی‌توانیم برنامه ها را بر طبق پیش‌بینی‌ها انجام دهیم بنابراین بیماران را با محدودیت‌های موجود آگاه کنید.

جمع بندی

پروسه تغییر خصوصیات جنسی یک روند طولانی و نسبتا دردناک است و من به شخصه این مساله را در مورد این بیماران مشاهده کرده‌ام. در برخی موارد مشاهده شده که خواسته‌ها و نیازهای آنان در خصوص تغییرات فرم  بدن کمی دور از واقعیات موجود در جامعه است. حقیقتا اگر من در این خصوص بتوانم کمکی به بیماران بکنم که زندگی بهتری در آینده داشته باشند برای من بسیار خوشحال‌کننده خواهد بود. انجام این تغییرات بدون استفاده از روش‌های تهاجمی می‌تواند هم برای من و هم برای بیمارانم بسیار ایده آل باشد و این کمترین کاری است که می‌توانم انجام دهم.


مقالات مرتبط:

تازه هایی در توکسین بوتولینوم؛ بوتاکس

فرم بدن ؛ آشنایی با انواع مختلف فرم های بدن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن