سلامت و زیباییمزوتراپی
موضوعات داغ

همه چیز در مورد مزوتراپی! مزوتراپی چیست؟

هر آنچه در مورد مزوتراپی باید بدانید

نکات برگزیده مطلب
  • مزوتراپی چیست؟
  • مزایای مزوتراپی چیست؟
  • عوارض مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی در حدود 60 سال پیش توسط دکتر مایکل پیستور در فرانسه ابداع شد. به گفته دکتر پیستور، مزوتراپی روشی است که او از آن به‌عنوان نوعی «طب جراحی » یاد می‌کند؛ زیرا این عمل با قرار دادن داروها از طریق تزریق مستقیم به پوست در محل بروز آسیب یا ناهنجاری و منظور درمان آن قسمت انجام می‌گردد. اصطلاح«مزوتراپی » ترکیبی از دو کلمه meso (مزو) و Therapy(درمان) است. Meso اشاره به بافت جنینی یا همان مزودرم داشته که تشکیل‌دهنده بافت همبند است؛ بنابراین، ناحیه درم (پوست) در آن تزریق انجام می‌گیرد و mesoderm یا همان لایه میانی پوست هست. متخصصان مزوتراپی تخصص خود را با عنوان درمان«بافت‌های میانی » توصیف می‌کنند، زیرا meso در لغت به معنای میان و بین می‌باشد. کلمه«درمان » به پروسه درمانی اشاره دارد که در این روش؛ از طریق تزریق انجام می‌گردد. مزونیدلینگ برای مزوتراپی صورت

این روش چگونه عمل میکند؟

این تکنیک یک روش درمانی است که مقادیر میکروسکوپی از ترکیبات و داروهای مختلف را از طریق تزریق برای درمان انواع بیماری‌ها و مشکلات پوستی مورداستفاده قرار می‌دهند. داروهای هومیوپاتی، داروهای سنتی، عوامل رشد، پپتیدهایی با عملکرد خاص، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه، بخشی از ترکیباتی هستند که معمولاً در این روش مورداستفاده قرار می‌گیرند. تمام داروها برای درمان شرایطی خاص در پوست مورداستفاده قرار می‌گیرند. علم مدرن توانسته است تا مبنا و اساس فیزیولوژی مزوتراپی را شرح دهد. مزوتراپی از گردش خون به‌عنوان ابزاری برای پروسه درمانی استفاده می‌کند. گردش خون پوستی به‌عنوان گردش خون اضافی شناخته‌شده است.

در این نوع گردش خون، عروق درم (پوست) به‌عنوان یک مسیر عروقی پرپیچ‌وخم قرار شناخته می‌شوند و مسیریابی حرکت ترکیبات در آن بسیار پیچیده است. هنگامی‌که دارو داخل درم تزریق می‌شود، می‌تواند بافت هدف را تحت تأثیر قرار دهد. بااین‌حال، به علت ازدیاد ترکیبات موجود در خون، هنگامی‌ که داروها در این محل تزریق می‌شوند، به مدت چند ساعت و گاهی تا یک هفته در سیستم عروقی باقی می‌مانند. علاوه بر این، منافذ کمی در رگ‌های خونی پوست وجود دارد و همین امر موجب می‌شود انتشار ترکیبات تزریق‌شده در داخل و خارج عروق کاهش یابد.

مزایای این روش چیست؟

مزایای مزوتراپی بسیار فراوان است. کاربردهای زیادی برای مزوتراپی بیان‌شده است که می‌توان به درمان درد، آسیب‌های ورزشی، روماتولوژی، مصارف پزشکی عمومی و زیبایی اشاره کرد. در سال 2005، یک روش جدید به‌عنوان مزوتراپی مجازی (بدون استفاده از سوزن) معرفی شد و در سطح بین‌المللی در دسترس همگان قرار گرفت. این رخداد پیشرفت قابل‌توجهی هم برای متخصصان و هم برای بیماران بود.

در این روش از دستگاهی برای انتشار پالس‌های الکترومغناطیس استفاده می‌شود. درنتیجه بدون استفاده از سوزن، منافذی موقتی در سطح سلولی ایجاد می‌شود، این پدیده به نام «الکتروپوراسیون» شناخته می‌شود. با استفاده هم‌زمان از الکتروپوراسیون و روش‌های مزوتراپی رایج، امکان گسترش و انتشار ترکیب موردنظر در بافت، انتقال سلولی ماده فعال و کاهش عوارض جانبی آن نیز وجود دارد.

مزوتراپی بدون استفاده از سوزن می‌تواند جایگزین خوبی در درمان بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، اگزما، درماتیت، حساسیت‌های پوستی و آکنه باشد. استفاده از مزوتراپی بدون سوزن، نتایج مثبتی در درمان بیماری‌ها و مشکلاتی مانند شوره سر، چربی بیش‌ازحد پوست، اگزمای سبورئیک و انواع مشکلات ریزش مو داشته است. مزوتراپی بدون سوزن یک جایگزین بدون درد برای مزوتراپی سنتی است و می‌تواند گزینه مطلوبی برای بیمارانی باشد که از روش‌های درمانی تزریقی اجتناب کرده یا از آن ترس و واهمه دارند.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی

مزوتراپی بدون نیاز به سوزن چیست و چگونه عمل می‌کند؟

درمان با این روش بدون استفاده از سوزن بی‌شک مزایایی بسیار زیادی داشته که از بین آن‌ها می‌توان به غیرتهاجمی و بدون درد بودن، ایمنی بالا، عدم استفاده از سوزن، اثربخشی بالا، استفاده آسان، مقرون‌به‌صرفه و ایجاد نتایج فوری با اثرات طولانی‌مدت اشاره کرد. این تکنیک موجب افزایش و بهبود انتقال ترکیبات دارویی از لایه اپیدرم به سمت درم می‌گردد. امواج رادیویی تک‌قطبی ایجادشده در این روش موجب ایجاد الکتروپوراسیون سلولی و افزایش نفوذپذیری منافذ سلول‌های پوستی می‌گردد. درعین‌حال امواج رادیویی دمای پوست را به میزان 5 تا 7 درجه سانتی‌گراد به‌منظور تحریک سنتز کلاژن و استحکام ساختار پوست افزایش می‌دهد.

علاوه بر این اثر دستگاه بر روی پوست 100٪ برگشت‌پذیر بوده و هیچ‌گونه آسیبی به اپیدرم و مورفولوژی پوست وارد نمی‌کند. این روش یک روش درمانی جایگزین بسیار عالی برای بیمارانی است که از استفاده از سوزن هراس دارند و نمی‌خواهند هیچ‌گونه دردی را تجربه کنند. البته این نوع درمان به‌اندازه درمان مزوتراپی سوزنی مؤثر نیست زیرا میزان تولید واکنش‌های تولید کلاژن و آنژیوژنز از این طریق بسیار کمتر از روش استفاده از سوزن است.مزوتراپی پوست برای جوانسازی، روشن کردن پوست، از بین بردن لک و جوانسازی پوست

مزوتراپی مدرن چیست؟

همان‌طور که تقاضا و محبوبیت این روش درمانی در حال افزایش است، بسیاری از پزشکان مزایای مزوتراپی و ماندگاری اثرات آن را در درمان‌ها و جراحی‌های خود دیده‌اند. نه‌تنها مزوتراپی یک درمان معتبر و مستقل است، بلکه توانایی بالایی در ترکیب با انواع روش‌های دیگر درمانی و یا به‌عنوان بخشی از برنامه درمان بیماران را دارا است. در ادامه جزئیات درمان‌های مختلفی را ارائه می‌دهیم که مزوتراپی در کنار آن یا به‌عنوان گزینه جایگزین درمان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درمان ترکیبی با مزوتراپی چیست؟

تکنیک مزوتراپی فرکشنال یکی دیگر از درمان‌های پیشرفته‌ای است که توسط گروه متخصصان Koreesa انجام می‌گردد. مزوتراپی فرکشنال هنوز هم برای پزشکان و بیماران انتخاب نسبتاً جدید و جالبی است. Fusion Meso قطعاً از پیشگامان این سبک جدید درمانی است، این برند همیشه خود پیشگام در برآورده کردن انتظارات بیماران و پزشکان بوده است. مزو فیوژن محصولات متنوعی شامل ماسک، سرم و کرم‌های تخصصی را برای درمان بیماری‌های پوستی در هر فرد طراحی و تولید می‌کند. با شخصی‌سازی روش‌های تشخیصی و درمانی بخصوص در مورد بیماری‌های پوستی می‌توان انتظار داشت تا نتایج درمانی در هر بیمار بسیار فراوان و چشمگیر باشد.

همچنین این تکنیک را می‌توان با روش لیفتینگ پوست از طریق لیزر که در سطح بین‌المللی بانام mini facelift نیز بسیار شناخته‌شده است، به‌صورت هم‌زمان مورداستفاده قرارداد. مزوتراپی به‌منظور کاهش شل شدگی و افتادگی صورت در ناحیه زیر چانه مورداستفاده قرارگرفته و سپس از لیزر برای استحکام پوست این نواحی از صورت استفاده می‌شود. مزوتراپی در ترکیب با امواج رادیویی برای کسب نتایج مؤثر در پوست بکار گرفته می‌شود و در انگلستان بسیار محبوب است.

معرفی تکنیک‌های جدید و مدرن همچنان ادامه دارد.

مزوتراپی یک روش درمانی مناسب برای کسانی است به دنبال روش‌های جایگزین فیلرهای پوستی و ترکیبات تزریقی برطرف‌کننده چروک هستند. همچنین مزوتراپی می‌تواند در کنار برنامه‌ها و پروتکل‌های درمانی فعلی بیماران نیز مورداستفاده قرار گیرد و نتایج بسیار مثبتی را در برطرف کردن چروک نواحی صورت، گردن و بخش فوقانی سینه به همراه داشته باشد.

PRP و تریکولوژی دو زمینه دیگری است که در حال حاضر مزایای استفاده از مزوتراپی در آن به‌طور گسترده شناخته‌شده است. PRP در علوم زیبایی به‌منظور کاهش علائم پیری و همچنین بازسازی بافت پوستی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین روش PRP برای افزایش رشد مو نیز استفاده می‌شود. PRP- مزوتراپی فرآیندی است که اسید هیالورونیک یا ترکیبات حاوی فاکتور رشد با پلاکت‌های غنی از پلاسما برای سرعت بخشیدن و رسیدن به نتایج بهتر در فواصل کوتاه‌تر زمانی در پوست بکار گرفته می‌شود.

انواع مزوتراپی شامل مزوتراپی مو، لاغری و صورت و جوان‌سازی است.

مزوتراپی مو برای درمان ریزش مو

مزوتراپی مو

استفاده از مزوتراپی در تریکولوژی می‌تواند برای ایجاد رطوبت و تغذیه پوست سر و حتی تنظیم فعالیت غدد سبورئیک پوست سر مفید باشد. ریزش مو یک چالش بی‌پایان برای بسیاری از مردان و حتی برخی از زنان است. یکی از راه‌های کمک به رشد و جلوگیری از ریزش مو انجام مزوتراپی مو است. داروهایی همراه با هورمون‌های محرک رشد مو در فولیکول‌ها برای استفاده در مزوتراپی فرموله شده‌اند و موجب می‌گردند تا میزان رشد مو و همچنین حجم مو پس از استفاده این ترکیبات در یک بازه زمانی مشخص افزایش پیدا کند. از مزوتراپی می‌توان به‌عنوان عملی پیشگیرانه برای ریزش مو و روشی برای رشد مجدد مو استفاده شود. به‌تازگی جراحان پیوند مو از مزوتراپی برای ارسال مواد مغذی به فولیکول‌های مو به‌منظور کمک به تشکیل و پایدارسازی فولیکول مو استفاده کرده‌اند که نتایج به‌دست‌آمده بسیار مطلوب بوده است.

 

جلوگیری از ریزش مو و درمان ریزش مو

مزوتراپی لاغری

سلولیت نوعی چربی است که 90 درصد زنان بیشتر آن را در ران، باسن و اطراف شکم خوددارند. ورزش و رژیم غذایی نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند. مزوتراپی لاغری راه‌حل ایده آل برای رفع این مشکل است؛ زیرا سلولیت را از بین می‌برد و باعث می‌شود بدن آن را به‌عنوان بخشی از فرایند طبیعی حذف کند. با استفاده از مزوتراپی لاغری می‌توان فرم و شکل ایده آل و دلخواه بدن را ایجاد کرد. مزوتراپی لاغری یک جایگزین مناسب برای لیپوساکشن است. در مزوتراپی لاغری دارو به داخل نواحی دارای چربی تزریق‌شده و بعد از گذشت مدت‌زمان مشخصی حجم بافت چربی به‌تدریج کاهش می‌یابد. درنهایت چربی بخش موردنظر از بدن از بین رفته و فرد می‌تواند فرم دلخواه بدن خود را به دست آورد.لاغری برای کاهش وزن و چربی سوزی

پوست ما نه‌تنها بزرگ‌ترین عضو بدن ماست، بلکه بدن را از خطرات محیطی همچون دما، باکتری، از دست دادن آب و غیره محافظت می‌کند. پوست تا حدود 20 سالگی به‌تدریج ضخیم شده و این ضخامت تا حدود 40 سالگی پایدار باقی می‌ماند. بعد از 60 سالگی بافت پوست به‌تدریج تخریب و تضعیف می‌گردد. به‌طورمعمول پوست انسان 1.5 میلی‌متر ضخامت داشته و به سه منطقه عمده تقسیم می‌شود:
اپیدرم، درم (تا عمق 0.12 میلی‌متر) و زیر درم (تا عمق 1.5 میلی‌متر)

برای لاغری استفاده از کوکتل‌های پیشنهاد می‌شود.

مزوتراپی صورت و جوان‌سازی پوست

مزوتراپی پوست یک روش بسیار قوی در جوان‌سازی پوست است و می‌تواند یک مکمل و یا جایگزین مطمئن برای بسیاری از درمان‌های جوان‌سازی باشد. مزوتراپی را می‌توان برای افزایش تونیسیته و سفت کردن پوست‌های شل و آویزان در نواحی گردن، پاها، شکم، بازوها و دست‌ها نیز بکار برد. بهترین سن برای شروع مزوتراپی، سنین کمتر از 35 سال است. مزوتراپیست های اروپا درمان‌های جوان‌سازی با مزوتراپی را معمولاً در سنین 30-20 سالگی شروع می‏کنند لیکن واقعیت این است که مزوتراپی در هر سنی می‌تواند سودمند باشد.

آنچه باعث تمایز مزوتراپی از سایر درمان‌های زیبایی شده این است که در همه درمان‌ها به‌نوعی از تحریک فرایند بازسازی بافتی استفاده‌ شده ولی هیچ‌کدام از آن‌ها نقشی در تأمین ویتامین‌ها و املاح ضروری برای تسریع و تکمیل فرایند بازسازی پوست ندارند و در صورت ناکافی بودن این عناصر در بدن بیمار، ممکن است نتایج درمان تحت تأثیر قرار گیرند. درحالی‌که مزوتراپی صورت ضمن تحریک فرایند ترمیم از طریق تزریقات مکرر در موضع درمان، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و املاح موردنیاز برای تکمیل و تسریع این فرایند را به‌طور مستقیم در اختیار بافت قرار می‌دهد.

عوارض مرتبط با انجام مزوتراپی چیست؟

  • به‌غیراز ایجاد منافذ و سوراخ‌هایی کوچک، ممکن است کمی قرمزی و درد نیز در ناحیه تحت درمانی ایجاد گردد. اگرچه ممکن است ناراحتی و درد کمی در بیمار ایجاد شود که این خود نشانه‌ای از روند درمانی مؤثر است.
  • همچنین ممکن است یک یا دو روز بعد کمی خارش در محل تحت درمان حس شود که معمولاً بیشتر از نیم ساعت طول نمی‌کشد.
  • با توجه به نوع پروسه درمانی نیز ممکن است در محل درمان کمی قرمزی و یا کاهش رنگ پوست مشاهده گردد.

اقدامات احتیاطی لازم برای درمان با استفاده از مزوتراپی چیست؟

ذکر این نکته ضروری است که انجام مزوتراپی به‌خودی‌خود هیچ‌گونه خطر و عارضه را برای بیمار به همراه نداشته اما بروز احتمالی برخی عوارض و اثرات جانبی بستگی به نوع انجام درمان و مراقبت‌ها و احتیاط‌های بعد از درمان دارد. قبل از جلسه مزوتراپی، پزشک باید ناحیه موردنظر را بررسی و به‌صورت کامل مشخص کند. هنگامی‌که منطقه مشخص و نشانه‌گذاری می‌شود، باید با الکل ضدعفونی گردد. به‌خصوص هنگام درمان سلولیت، نشانه‌گذاری بسیار مهم است، زیرا اکثر سلولیت‌ها هنگام لمس کردن ناپدید می‌شوند و تعیین محل دقیق درمان را برای پزشک دشوار می‌کند.

این‌یکی از نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد پزشک شما قبلاً نیز این نوع درمان را انجام داده است. بسیاری از پزشکان غیرمتخصص از این مرحله به‌راحتی عبور می‌کنند زیرا آن‌ها برای درمان سلولیت به‌خوبی آموزش ندیده‌اند. درمان‌های مزوتراپی معمولاً یک‌بار در هفته انجام می‌شود. در صورت مشاهده بهبودی درروند درمانی، ممکن است تعداد جلسات درمانی به هر دو هفته یک‌بار و یا ماهیانه یک‌بار کاهش پیدا کند.


مقالات مرتبط:

کوکتل های مزوتراپی فیوژن

بهترین حجم دهنده لب

درمان جوش های زیر پوستی یا میلیا

آشنایی با شکل و فرم بدن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم