پزشکی زیبایی در خانهمزو
موضوعات داغ

مزوتراپی مو| روشی جدید، ایمن و موثر در درمان ریزش مو

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی درواقع یک تکنیک تزریق با حداقل میزان تهاجم است که با تزریق‌های مکرر و مستقیم مواد فعال در منطقه خاصی از پوست باهدفی خاص انجام می‌پذیرد و تأثیرات جانبی بسیار کمی بر روی سیستم بدن دارد. کلمه یونانی مزو در لغت به معنای مابین و میان است و به مزودرم جنینی که از پوست و بافت همبند ساخته‌شده است، اشاره دارد. وقتی این کلمه با مفهوم درمان زیبایی همراه می‌شود به معنی واردکردن گروهی از مواد فعال به پوست و مناطق زیر جلدی پوستی است که این مواد فعال جداگانه و بسته به نوع عملشان انتخاب می‌شوند. هدف از مزوتراپی ، زیباسازی پوست، لاغری و مزوتراپی مو است که به‌صورت درمان موضعی در مناطق موردنظر است.

تکنیک‌های مختلف تزریق درروش مزوتراپی، هم باعث کنترل میزان مواد فعال تزریق‌شده به پوست می‌شود و هم باعث می‌شود این مواد در بافت پوستی در مدت‌زمان طولانی باقی بمانند. داروها در مزوتراپی در دوزهای بسیار کم و با تزریق‌های مکرر استفاده می‌شود. داروهای مزوتراپی صورت و مزوتراپی مو اغلب درون لایه‌های اپیدرم، درم و هایپودرم تزریق می‏شوند بنابراین دوز و ساختار آن‌ها باید با این مسیر جدید طوری هماهنگ شود که بدون آسیب بافتی، مقدار لازم از دارو به بافت هدف برسد، اثرات مورد انتظار را تحقق بخشد و تا حد امکان بدون عوارض جانبی باشد.

کاربرد مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی مانند بسیاری از روش ها، ابتدا در حوزه های دیگر پزشکی کاربرد داشته و بعداً به حوزه پوست و زیبایی تعمیم داده شده است نتایج مؤثر و عوارض ناچیز این روش، موجب توسعه تحقیقات مرتبط و گسترش روزافزون کاربردهای آن شده است. در تمامی این کاربردها اصول اولیه مزوتراپی، که همان تزریق متعدد مقادیر ناچیز دارو در لایه های مختلف پوست است، مشترک بوده و فقط دارو یا کوکتل مورد استفاده، متفاوت است.

مزوتراپی

مزوتراپی در حوزه پوست، مو و زیبایی در سه زمینه مهم و بسیار پراهمیت زیبایی کاربرد دارد:

مزوتراپی جوانسازی پوست مانند؛ کاهش علائم پیری پوست و چین و چروک، افزایش قوام و تونیسیته پوست، رفع ضایعات پیگمانته، کلوئید، استریا، اسکارو…

مزوتراپی لاغری مزو لیپولیز مانند؛ کاهش چربیهای انباشته شده موضعی، درمان سلولیت، رفع نمای پوست پرتقالی پوست ناحیه سلولیت، کاهش چربی غبغب، از بین بردن پد چربی زیر چشم و…

مزوتراپی مو مانند؛ درمان آلوپشی آندروژنیک و برخی از موارد ابتلا به آلوپشی های غیر آندروژنیک، درمان ریزش مو، تقویت رشد مو و…

هر روز پروتکل ها و داروهای جدیدی در جهت ارتقای نتایج درمانی به این حوزه معرفی میشود.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی ریزش موی ارثی

درمان ریزش مو با مزوتراپی مو

موی سر از دو جنبه اهمیت بالایی دارد. از یک سو نقش پوشش و عایق را برای بدن ایفا می کند و گرمای بدن را حفظ می کند و از سوی دیگر در زیبایی انسان تاثیر به سزایی دارد.  افرادی که دچار ریزش مو هستند یا از طاسی رنج می برند بعضاً اعتماد به نفس کمتری دارند. مسلماً درمان ریزش مو در افزایش اعتماد به نفس افراد موثر است. به همین دلیل علوم و روش های مرتبط با درمانهای ریزش مو، همواره پیشرفت های روزافزون و چشمگیری را تجربه می کنند. یکی از این علوم و روش های مطرح در زمینه درمان برخی از انواع آلوپشی، مزوتراپی مو است و با توجه به موضعی بودن و عوارض ناچیز، حضوری پر رنگ در این حوزه دارد.

برخی از علل ریزش مو

برخی از علل ریزش مو عبارتند از کاهش گردش خون در پوست سر، کمبود مواد مغذی ضروری، و عدم تعادل هورمونی که فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار میدهند؛ مانند تولید بیش از حد آندروژن DHT. خوشبختانه، مزوتراپی مو می تواند برای هدف قرار دادن سه مورد ذکر شده  به کاهش ریزش مو کمک کند و همچنین سبب تحریک رشد موی جدید شود. مزوتراپی مو یک روش غیر تهاجمی است که در آن مواد مغزی به طور مستقیم در زیر ناحیه درم پوست تزریق می شوند. درمان با مزوتراپی ، بی خطر و بدون درد، بدون بی حسی موضعی است و پانسمان مورد نیاز نیست.

در حقیقت، مزوتراپی یک روش درمانی جایگزین است که برای درمان طاسی با الگوی مردانه و زنانه استفاده می­شود. این روش درمانی بیان و حضور فاکتورهای رشد، پروتئین ها و ویتامین ها را در پوست سر بیماران آلوپسی تنظیم می کنند. مزوتراپی بدون شک روش درمانی سریعی برای ترمیم موهای از دست رفته با ایجاد تعادل هورمونی و خنثی سازی اثرات هورمونهای دی­هیدروتستوسترون (DHT) است.

مدت زمان درمان با روش مزوتراپی مو چقدر است؟

به طور کلی، درمان بیماران هفته ای یکبار انجام می شود. هنگامی که علائمی از بهبودی در بیمار مشاهده شده میتوان فاصله بین هر جلسه درمانی را تا 1ماه افزایش داد. مزوتراپی یک پروسه درمانی با طول مدت بیشتر از 5 ماه است. بیشتر افراد، نتایج مثبتی را پس از اتمام درمان مشاهده می کنند. بیمار نباید در میانه مسیر درمانی آن را متوقف کند، در غیر این صورت نتیجه مطلوب را نخواهد گرفت.

مزوتراپی

مزایای مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو مزایای بسیاری دارد که باعث می شود روز به روز به روش درمانی محبوب بین پزشکان و بیماران تبدیل گردد. برخی از این مزایا به شرح زیر است:

روشی بسیار بی خطر است.

عوارض جانبی مانند بروز آلرژی و تداخل با دارو را به حداقل می رساند.

نیاز به انجام بیهوشی در بیمار ندارد

بهبودی سریع بیمار را تضمین می کند

تکنیکی تقریبا بدون درد است

مواد بکاررفته در کوکتل های مزوتراپی مو:

ماده موثرکاربرد اصلی
بیوتینمقابله با سفیدی مو، رفع شکنندگی و خشکی مو، تقویت پوست سر
ویتامین B5تقویت کو، جلوگیری از ریزش مو
گلوکونات آهنکنترل هورمون ریزش مو
تاریناحیاء و بازسازی پوست، ضدریزش مو
پروکائینافزایش اکسیژن رسانی خون
استیل هگزاپپتاید-3افزایش خون رسانی، تقویت ریشه مو
فیناسترایدکنترل هورمون ریزش مو

داروهای مزوتراپی نیز، همگام با توسعه داروهای دیگر حوزه پزشکی و با هدف گسترش تعداد درمانها و ارتقای کیفی آنها، روز به روز در حال توسعه و تغییر هستند و بی شک تنظیم لیستی ثابت از آنها در هیچ زمانی مقدور نخواهد بود و لازم است در فواصل منظم بازبینی و به روز شوند. یکی از عوامل مهم و کلیدی در تحکیم بن مایه درمانهای مزوتراپی و ظهور نتایج مثبت درمانها، دانش داروشناختی مزوتراپیست از داروهای مورد استفاده در این تکنیک درمانی است. به همین دلیل درادامه بحث، جدید ترین فرمولاسیون کوکتل برای رشد را توضیح خواهیم داد. از مواد فعال در داروهای مزوتراپی مو می توان به موارد زیر اشاره کرد: هیالورونیک اسید، عناصر کمیاب مانند روی،مس و ….، D-panthenol ، ارگانیک سیلیکون، Carcinine، Biotin، پیرویک اسید، Centella، Ginkgo،

بیوتین

بیوتین

ویتامین H  یکی از انواع ویتامین های محلول در آب از گروه ویتامین ب-کمپلکس می باشد . بیوتین یک ماده پراهمیت در فیزیولوژی انسانی است. این ویتامین نقش بسیار مهمی در متابولیسم سلولی به عنوان آنزیم گروه پروتز ایفا می کند اما اهمیت آن در هسته سلول برای تنظیم اپیژنتیک ) پس زایشی ( عملکرد ژن است . بیوتین با تسریع سنتزلیپیدها، نقش مهمی در تقویت توانایی پوست، بعنوان سد دفاعی بدن و نیز رفع چین و چروک و خطوط نازک پوستی دارد و بر پایه همین نقشها، به صورت خوراکی برای درمان ریزش مو و شوره سر در بالغین استفاده می شود.

همچنین برای مقابله با سفید شدن موها و رفع شکنندگی و خشکی ناخن ها و نیز درمان مواردی مانند؛ درماتیت سبورئیک، آکنه، التهاب زبان، اگزما و خشکی پوست قابل استفاده است. با توجه به مفاد فوق و با نظر به تمرکز اغلب درمانهای مزوتراپی در پوست و زیبایی، بیوتین در مزوتراپی مو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در درمان های مزوتراپی به منظور تقویت ساختمان و ظاهر پوست، کاهش چین و چروک و خطوط نازک پوست (ناشی از پدیده Aging)، درمان آلوپشی و شوره سر و تقویت فولیکول های مو استفاده می شود.

ویتامین ب 5

ویتامین B5

این ویتامین یکی دیگر از مواد فعال و موثر در مزوتراپی مو است. ویتامین ب 5 هم در کوکتل ها وجود دارد هم به صورت خالص تهیه و مورد استفاده قرار می گیرد. اسید پانتوتنیک ( D-Panthenol, Pro-vit-B5) شامل استیله پروتئین و پپتید می باشد ، بخشی از کوآنزیم A (ماده‏ای ضروری در ساختمان لیپیدهای اپی تلیال) است و سنتز گلوتاتیون را افزایش داده و برای ریشه مو یک عنصر بسیار حیاتی میباشد. این ماده در بدن به فرم اسیدی و فعال خود یعنی Pantethine تبدیل شده و با تحریک پرولیفراسیون فیبروبلاست ها و تسریع رژنراسیون سلولی به روند ترمیم زخم ها کمک می کند و بر همین اساس، در درمان زخم های ناشی از سوختگی و انواع درماتوزها کاربرد دارد.

همچنین دارای اثر ضد التهابی بوده و برای رفع اریتم های ناشی از تماس با uv استفاده می شود. این دارو به صورت موضعی به عنوان مرطوب کننده، برای تقویت آبرسانی لایه Stratum Corneum، کاهش از بین رفتن آب ترانس اپیدرمال و در نتیجه حفظ قوام والاستیسیته‏ی بکار می رود. فرم تزریق داخل پوستی دی پنتانول در مزوتراپی، به منظور جوانسازی پوست، درمان استریا، ملاسما و پسوریازیس و نیز مقابله با ریزش مو استفاده می شود.

 کاربرد اصلی: درمان ریزش مو.

گلوکونات آهن

گلوکونات آهن Iron Gluconate

گلوکونات آهن باعث کاهش فعالیت آلفا-پنج ردوکتاز در سطح فولیکول مو می شود و در نتیجه این ماده می تواند عامل جلوگیری کننده ریزش مو به علت داشتن سطح بالای هیدروتستوسترون باشد . گلوکونات آهن نه تنها در مردان که مستعد ریزش مو می باشند استفاده می شود بلکه در خانم ها هم کاربرد دارد. تاثیرات این ماده با فیناستراید قابل مقایسه است و عاری از هرگونه عوارض جانبی می باشد .

کاربرد : هورمون ریزش مو

تارین

دو آمینواتان اسید سولفونیک ماده ای شبیه به اسید آمینه و حاوی گوگرد می باشد . تارین که یک آنتی اکسیدان است اثرات ضد التهابی و محافظت کننده از عروق دارد . این ماده با تحریک سلول های کراتینوسیت باعث سنتز کلاژن و ذخیره سازی رطوبت در پوست می شود .تارین یکی از مواد تشکیل دهنده کوکتل های ضد ریزش مو است. این ماده به صورت خالص نیز تهیه و عرضه شده که برای احیاء پوست، باززایی پوست هایی که در اثر استرس صدمه دیده اند و حتی برای سم زدایی از سلول های پوست افراد سیگاری کاربرد دارد.

کاربرد : ضد ریزش مو، احیاء و بازسازی پوست

پروکائین

پروکائین Procaine

این دارو بی حس کنندة موضعی از گروه آمینواسترها است که به نام ویتامین H3 نیز شناخته می شود. پروکائین، اولین بار در سال 1905 توسط یک داروساز آلمانی، به نام Alfred  Einhorn ابداع شد و این دانشمند نام تجاری Novocaine را برای آن انتخاب کرد. در ابتدا پروکائین به علت مکانیسم بی حس کنندگی و بلوک اعصاب محیطی (با تثبیت غشاء نورونها و مهار انتقال ایمپالس عصبی و مهار موقت نفوذ سدیم به داخل سلول توسط رقابت در نشستن بر روی محلهای قرارگیری کلسیم)، به عنوان بی حس کننده موضعی، بکارگرفته شد، اما به تدریج با به بازار آمدن لیدوکائین، که هم اثرات بی حس کنندگی قویتری داشت و هم احتمال بروز واکنش های آلرژیک در آن کمتر بود، نقش پروکائین به عنوان یک بی حس کننده موضعی کمرنگ شد.

با وجود این، پروکائین بعلت دارا بودن خاصیت anti- aging مصرف گسترده‏ای در مزوتراپی به منظور جوانسازی پوست، ترمیم زخم ها و باز ترمیمی مختصر بافتهای آسیب دیده دارد. همچنین پروکائین ظرفیت اکسیژناسیون خون را نیز افزایش داده و در درمان سلولیت و برداشت چربی نیز موثر است. علاوه بر این، اثر پروکائین بر روی دیوارة سلولها و آهسته کردن جذب دارو در مناطق مختلف، موجب شده است که این دارو تقریباً با تمامی درمانهای مزوتراپی همراه شود.

Argireline

استیل هگزا پپتاید-3

استیل هگزا پپتاید-3 یا آرژیلرین یک هگزا پپتید ترکیبی است که اثری ( به مراتب ضعیف تر ) شبیه سم بوتولینوم دارد . این ماده با کاهش انقباضات عضلات پوست سر ، گردش خون را در آن منطقه به آرامی افزایش می بخشد و در نتیجه به رشد مو کمک می کند .این ماده عموما در کوکتل های مخصوص ضد ریزش مو وجود دارد اما بعضی از برند ها نیز آن را به صورت داروی خالص به بازار عرضه کرده اند.

فیناستراید

فیناستراید یا پروپشیا 

پروپشیا در مزوتراپی به نام فیناستراید (Finasteride) نیز معروف است. فیناستراید مهار کننده‏ی رقابتی آنزیم 5- آلفاردوکتاز است که ساختمان استروئیدی دارد و با مهار این آنزیم، باعث جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون شده و در نهایت منجر به کاهش غلظت دی هیدروتستوسترون در پلاسما و بافتها می شود. نظر به اینکه هورمون دی هیدروتستوسترون عامل اصلی ریزش موی آندروژنیک است لذا از این دارو، هم در درمان های معمول و هم در مزوتراپی، برای درمان آلوپشی آندروژنیک در مردان استفاده می شود. همچنین، فیناستراید در کودکان و خانم ها نباید استفاده شود.

هرچند امروزه به دلیل عوارض جانبی، این ماده کم کم جای خود را به پپتاید هایی با ویژگی مشابه داده است. کمپانی هایی مثل فیوژن در محصولات مزوتراپی موی خود از این ماده استفاده نمی کنند. در نتیجه کوکتل های تولیدی آنها بدون هیچگونه عوارض جانبی است.

نقش کوکتل های مزوتراپی مو در رویش مو

افزایش  میکروسیرکولاسیون موضعی در منطقة تزریق.

تأمین مواد غذایی، املاح و ویتامین های مورد نیاز برای رویش موها.

اصلاح سبوره و تنظیم ترشح سبوم توسط تزریق داروهای تنظیم کننده سبوم.

تحریک بهبود و بازسازی بافت های اطراف با اثر میکرونیدلینگ ایجاد شده توسط تزریقات مکرر.

مزوتراپی

مزوتراپی مو و پیوند مو

از مزوتراپی مو می توان در جهت ارتقاء کیفی نتایج جراحی پیوند مو نیز استفاده کرد. برخی متخصصین معتقدند که انجام مزوتراپی مو قبل از پیوند مو، موجب تقویت فولیکول های مو، افزایش میکروسیرکولاسیون و پذیرش بهتر پیوند می شود و انجام مزوتراپی مو بعد از پیوند مو با بهبود سریعتر ادم و هماتوم، ترمیم زخم ها و نیز تقویت گرافتهای کاشت شده همراه خواهد بود .

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی ریزش مو

برخی نکات مهم در مزوتراپی مو

همانطور که می دانید مراحل اصلی انجام انواع درمان های مزوتراپی یکسان است و تفاوت عمده آنها در نوع داروی انتخابی و عمق و روش تزریق است. برای اجرای درمان ها باید ضمن رعایت کلیه موارد ارائه شده در مزومتدلوژی، به توصیه های کمپانی سازنده دارو یا کوکتل مورد نظر نیز توجه نمود و طبق آنها عمل کرد. در ادامه به ذکر چند نکته کاربردی در مزوتراپی مو، اشاره می کنیم.

قبل از درمان

از بیمار بخواهید شب یا صبح روز قبل از مزوتراپی مو سر خود را بشوید. حدود سه دقیقه قبل از شروع تزریق، موضع درمان را با الکل  70 درجه ضد عفونی کنید.

حین درمان

جهت کاهش اضطراب و افزایش اطمینان خاطر بیماران، در حین انجام پروسه، با آنها صحبت کرده و به صحبتهای بیماران گوش فرا دهید.

بعد از درمان

به بیمار توصیه کنید تا 24 ساعت بعد از درمان، از شستشو، شامپو زدن و رنگ کردن موها اجتناب کنند ودر طی دوره درمان از شستشوی بیش از حد موها پرهیز کرده و حداکثر دو الی سه بار در هفته موهای خود را بشوید.

انتظارات درمانی

انتظار می رود پس از گذشت چهار جلسه درمان با مزوتراپی، توقف ریزش موها در نود درصد بیماران قابل مشاهده باشد همچنین در موارد درمان ترشح بیش از سبوم، معمولاً بیمار پس از گذشت سه جلسه از شروع درمان، از کاهش نیاز به شامپو زدن به علت تنظیم تولید سبوم، رضایت خاطر خواهد داشت. بطور معمول بعد از گذشت سه ماه از شروع درمان، رویش مجدد موها آغازمی شود. که هر چه بیمار جوانتر باشد، پاسخ به درمان بهتر خواهد بود.لازم است نتایج درمان در فواصل مشخص ارزیابی و درصورت لزوم نسبت به تغییر برنامه یا فرمولاسیون کوکتل، در جلسات بعدی اقدام شود.

نکات دیگر

در موارد نادر، احتمال بروز حسایست موضعی در ناحیه اسکالپ، نیاز به تغییر فرمولاسیون دارو را ایجاب می کند ولی عوارض جانبی سیستمیک تقریباً هرگز به وجود نخواهد آمد.

در مزوتراپی درمان ترشح بیش از حد سبوم، ترجیحاً از Biotin,Bepanthen و ویتامین C هر سه هفته یکبار استفاده کنید.

مزوتراپیست می تواند برحسب تشخیص و برنامه درمانی مورد نظر خود، در جلسات مختلف درمان از کوکتل های متفاوتی استفاده کند.

توجه داشته باشید هرگز از کورتیکواستروئیدها در تهیه کوکتل های مزوتراپی استفاده نکنید.

در خانم هایی که ریزش موی آنها ناشی از بارداری و شیردهی است، داروی انتخابی Silicon و X-Adene است.

در خانم های مسن مبتلا به آلوپشی وابسته به سنف باید از داروهایی استفاده شود که محرک رشد فولیکولهای باقیمانده هستند.

توجه داشته باشید در بسیاری از افراد، ریزش موی فصلی در بهار و پاییز اتفاق می افتد. این شکل از ریزش، طبیعی بوده و نهایتاً 4 الی 6 هفته بطول می‏انجامد؛ هدف از ذکر این مطلب اینست که در حین درمانهای مزوتراپی، اگر با چنین ریزش مویی مواجه شدید، مساله را بعنوان شکست درمان تلقی نکنید.

بهترین عمق تزریق در ناحیه اسکالپ، تزریق در عمق چهار میلیمتری است.

هزینه مزوتراپی، عوارض جانبی، و اثربخشی

هزینه های مزوتراپی بسته به منطقه جغرافیایی، تعداد تزریقات و جلسات مربوطه و ارائه مراقبت های پزشکی متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، عوارض جانبی بسیار نادر است، چراکه عوارض جانبی شایع مانند کبودی-که معمولا در عرض یک هفته بهبود میابد، و درد در منطقه پوست سر میباشد؛ که به طور کلی پس از 24 تا 48 ساعت از بین میرود. علاوه بر این، نتایج حاصل از مزوتراپی مو باید تحت شرایط مطلوب باشد وهمچنین پیگیری شود و رژیم غذایی مناسب و ورزش برای کمک به حفظ اثر بخشی درمان توصیه میگردد.

علاوه بر این، در حالی که بسیاری از بیماران متوجه نتایج قابل مشاهده پس از دو یا سه جلسه میشوند، برخی از بیماران نیزمتوجه بهبود قابل توجه در موهای خود  پس از تنها یک جلسه مشخص میشوند. با این حال، در موارد شدید، بیماران ممکن است تا 5 جلسه، در یک دوره 4 تا 6 ماهه، متوجه نتایج شوند.در نهایت، مزوتراپی به شدت برای مردان و زنانی که از ریزش موی آندروژنتیک رنج میبرند توصیه میشود. علائم شایع ریزش موی آندروژنتیک از دست دادن تکه ی مو، تاسی، و ریزش موی مستمر میباشد. در حالت ایده آل، مزوتراپی می تواند به عنوان یک جایگزین امن تر، ارزان تر و کم تهاجمی تر برای جراحی پیوند مو مورد استفاده قرار گیرد.  لطفا با پزشک خود برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا مزوتراپی برای شما مناسب است مشورت کنید.


مقالات مرتبط

ریزش مو؛ علائم و عوامل

آناتومی مو

DHT چیست؟

به نوشته ما رای بدهید
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن