مقالات پزشکی زیبایی

لیفت صورت با استفاده از تزریق ژل فیلر با 8points technic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لیفت صورت با استفاده از تزریق ژل فیلر با 8points technic

امروزه جوانسازی و  کشیدن پوست صورت به چیزی فراتر از عمل های جراحی  کشیده شده و بازگرداندن حجم و ساختار صورت بدون عمل جراحی دست یافتنی شده است. این روش به پزشکان این امکان را می دهد تا بر اساس نیاز بیماران روش های درمانی را برای آنها طراحی کنند که در نهایت نتیجه طبیعی تری گرفته شود. تکنیک 8POINTS، رویکرد جدیدی برای جوان سازی و لیفت صورت ایجاد کرده که با استفاده از فیلر های پوستی هیالورونیک اسید انجام می شود. این روش توسط دکتر موریسیو دی مایو ( Mauricio De Maio ) توسعه یافته.در این روش در 8 نقطه درمانی مجزا تزریق انجام می شود. در این روش، تزریق با ترتیب و در مناطق خاصی انجام می شود که در نهایت نتیجه ای طبیعی را برای بیمار به همراه دارد.

اطلاعات لازم برای انجام این تکنیک در زیر امده است.

 

افزایش سن و روند از دست رفتن حجم صورت

از دست رفتن حجم صورت به طور قابل توجهی صورت را مسن تر نشان می دهد. کم شدن حجم صورت به علت از دست رفتن و تغییر چربی های صورت و همچنین تغییرحالت اسکلت صورت می باشد. در هنگام معاینه بیمار، باید نقاطی از صورت بیمار که حجم آن از دست رفته را شناسایی کرد. به طور معمول از دست رفتن حجم در نواحی خاصی از صورت بروز می دهد. مناطق کلیدی صورت که حجم خود را از دست می دهند عبارتند از:

کاهش حجم در منطقه گونه و اطراف آن (Malar Region)

که باعث می شود صورت پیرتر به نظر برسد.

اطراف چشم

منطقه محدب و گود رفته زیر چشم که از طریق تغییر در بافت نرم و ساختار اسکلت ایجاد می شود. این امربا ایجاد گودی زیر چشم و گونه های صاف باعث ایجاد نگاهی خسته می شود.

خطوط نازولابیال (خط خنده)

کم شدن خاصیت کشسانی پوست به همراه اثر جاذبه زمین منجر به ایجاد و افزایش خطوط نازولابیال می شود.

تعریف و ساختار استخوان گونه

گونه های جوان به طور طبیعی دارای حجم بیشتری هستند که باعث می شود صاف و زیبا دیده شوند. با افزایش سن، گونه ها حجم خود را از دست می دهند و در نتیجه صاف به نظر می رسند.

دو طرف لب(خطوط مریونت)

با گذشت زمان گوشه های دهان به طرف پایین کشیده می شوند و حالت زیبای خود را از دست می دهند.

 

دو طرف چانه

شل شدن پوست باعث ایجاد تورفتگی در دو طرف چانه می شود( به علت از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست و چربی زیر پوست) که به تدریج با افزایش سن زیاد شده و ظاهری نازیبا را در قسمت پایین صورت ایجاد می کند.

خط فک (Jawline)

با افزایش سن، فک زاویه زیبای خود را از دست می دهد.

 

**شناخت مقدار و محل حجم از دست رفته صورت، پایه و اساس جوانسازی صورت و در نتیجه انتخاب روش های درمانی متفاوت و مقدار تزریق است.

 

شناسایی بیماران

ارزیابی صورت و طراحی درمان

در هنگام معاینه بیمار نکته مهم و حائز اهمیت این است که برای طبیعی نگه داشتن حالت صورت، در چه نقاطی و به چه مقداری باید تزریق انجام شود

ارزیابی صورت

ارزیابی صورت شامل درجه بندی صورت بر اساس ساختار، تناسبات و تقارن آن می باشد که شامل قسمت بالا، میان و وسط صورت است. این عمل این امکان را فراهم می کند تا بتوانید برنامه درمانی خوبی که شامل کل صورت است را  برای بیمار طراحی کنید.

معاینه فیزیکی و ارزیابی بر اساس عکس، عکس ها از 5 زاویه مختلف گرفته می شوند( جلو، نیم رخ راست و چپ، سه رخ راست و چپ) و همچنین عکاسی از 6 حالت مختلف صورت انجام می شود ( عادی، اخم، بوسیدن، لبخند کامل، بالا بردن ابرو و خم شدن به جلو). این کار برای ارزیابی کلی حجم ار دست رفته صورت بسیار مفید است. در واقع عکس از طریق شرح اثرات پیری بر آینده صورت می تواند پایه و اساسی برای طراحی درمان باشد.

طراحی درمان

شکل و حجم صورت به عنوان ویژگی کلیدی برای درک احساس جوانی و شادابی است. فیلرهای تزریقی سن ظاهری بیمار را بین 1 تا 9 سال کاهش می دهند. درک احساس بیمار و انگیزه های وی برای درمان، برا ی طراحی یک درمان مؤثر است.

در نهایت مواردی که بیمار از درمان خود انتظار دارد باید مورد بحث قرار گیرد و اهمیت پیوسته بودن درمان و توجه به فواصل آن باید به بیمار یادآوری شود.

 

درک آناتومی صورت

قبل از شروع تزریق خیلی مهم است که پزشک دانش بسیار خوبی در مورد آناتومی صورت داشته باشد که شامل محل رگ های خونی و اعصاب است. به منظور جلوگیری از عوارض ناخواسته و مضر، تزریق باید دور از اعصاب و رگ های خونی صورت گیرد. در هنگام تزریق هیالورونیک اسید، وجود خون نشان دهنده ورود نیدل به داخل شریان است که در این صورت باید نیدل را بیرون کشیده و محل را فشار دهیم و سپس محل دیگری را برای تزریق انتخاب کنیم. آناتومی افراد ممکن است کمی متفاوت باشد در نتیجه معاینه دقیق صورت بیمار برای وجود این ساختارهای عروقی ضروری است. تزریق به داخل رگ های خونی موجب بسته شدن شریان و در نتیجه نکروز در همان ناحیه می شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید تزریق در عمق مناسب و سوزن نسبت به پوست تقریبا مماس باشد.  در نهایت اینکه ، تزریق ژل باید در هنگام خارج کردن نیدل انجام شود.

 اینکار باعث می شود که اگر نیدل وارد رگ شده باشد خود به خود همراه با بیرون آمدن سوزن از آن خارج شود. اگر در هنگام تزریق، پوست ناحیه تزریق به رنگ روشن شد احتمال نکروز وجود دارد و باید عمل احیاء پوست انجام شود و یا هیالورونیداز تزریق شود.

 

 

 

نقاطی که تزریق در آنها انجام می شود

هنگامی که مناطق مختلف صورت را برای تزریق بررسی می کنید به خاطر داشته باشید که ایجاد ساختار و حجم در یک منطقه از صورت بر روی مناطق دیگر صورت تاثیر گذاشته و می تواند آنها را نیز بهبود ببخشد. برای مثال اضافه کردن حجم به گونه باعث بهبود خطوط نازولابیال و کم شدن خط گودی زیر چشم می شود. این موضوع به وضوح نشان می دهد که بهبود در یک منطقه که به طور مستقیم تزریق در آن انجام نشده از طریق تزریق در مناطق نزدیک آن امکانپذیر است.

بنابراین با درک این موضوع، درمان خط فک و شیارهای دو طرف چانه (pre-jowl) و خطوط ماریونت باید از قسمت بالایی صورت شروع شود.

 

بهترین ترتیب تزریق در تکنیک 8-point Lift چیست؟

ترتیب تزریق در مناطق مختلف صورت در تکنیک 8-point Lift  از اهمیت زیادی برخوردار است. با تزریق به ترتیب نشان داده شده در شکل، مقدار ژل مصرف شده کمتر می شود ولی همچنان بیشترین تاثیر را شاهد خواهیم بود.

نقاط تزریق و توضیحات پیرامون آنها به شرح زیر می باشند:

  • قوس گونه، تزریق در این منطقه قسمت جانبی گونه ها را سفت می کند. این اولین نقطه از فرایند لیفتینگ صورت است که حجم مورد نیاز برای نقاط 2 و3 را کاهش می دهد.
  • استخوان گونه، تزریق در این نقطه علاوه بر اینکه به استخوان گونه شکل و حالت می دهد باعث کوتاه شدن شیارهای Palpebral-malar می شود.
  • اواسط منطقه گونه، تزریق در این منطقه، خط گودی زیر چشم را بهبود می بخشد و در نتیجه کمی از عمق خط tear trough کم می کند.
  • فرورفتگی کنار بینی و نازولابیال، بعد از تزریق در مناطق1، 2 و 3، مقدار حجم کمتری باید به این منطقه اضافه شود.
  • خطوط ماریونت
  • شیار دو طرف چانه، تزریق نقطه ای و یا تکنیک خطی / retrograde برای این منطقه مناسب است.
  • خط فک، در این سطح نیز تکنیک خطی یا retrograde ترجیح داده می شود. ممکن است تزریق در طول فک و یا زاویه فک انجام شود.
  • منطقه زیر گونه، افزیش حجم در این منطقه بر لیفت صورت بسیار موثر است. بسته به اندازه منطقه، تزریق نقطه ای و بادبزنی انجام می شود.

 

**برای به دست آوردن بهترین نتیجه در تکنیک 8 point lift ، ترتیب و محل تزریق بسته به صورت بیمار تعیین می شود.

 

مناطقی که نباید تزریق انجام شود

بیمارانی که دچار افتادگی شدید پوست هستند باید تزریق برایشان با احتیاط انجام شود. نقاطی که با دایره قرمز در شکل نشان داده شده اند مناطقی هستنند که نباید تزریق در آنها انجام شود. هر نوع تزریق در این مناطق باعث بدتر شدن افتادگی می شود مخصوصا زمانی که بیمار به جلو خم می شود.

 

مقدار تزریق چقدر باید باشد؟

مقدار تزریق ژل در هر نقطه، از یک بیمار به بیمار دیگر بسیار متفاوت است که به نیاز بیمار و مقدار حجم از دست رفته صورت و ساختار استخوان بستگی دارد. مقدار کل تزریق مورد نیاز برای  بیماران جوانتر که دارای افتادگی پوست صورت کم یا متوسط هستند، حدود 1 ml است. در حالیکه برای  بیماران مسن که دچار افتادگی پوست شدیدتری هستند به تزریق بیشتر از 2 ml ژل نیاز دارند.

مورد زیر یک مثال از مقدار تزریق در هر نقطه است این مقدارها توصیه قطعی نمی باشند و بسته به بیمار و تشخیص پزشک می توانند متفاوت باشند

 

برای افراد مسن مقدار تزریق به شرح زیر است:

نقطه 1- 0.3

نقطه 2- 0.5

نقطه 3- 0.2

نقطه 4- 0.5

نقطه 5-0.2

نقطه 6-0.5

نقطه 7-0.4

نقطه 8- 0.2

برای افراد جوانتر مقدار تزریق به شرح زیر است:

نقطه 1- 0.1

نقطه 2- 0.1

نقطه 3- 0.1

نقطه 4-0.05

نقطه 5- 0.05

نقطه 6-0.05

نقطه 7- 0.05

نقطه 8- 0.05

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن