زیبایی در خانه

5 دلیل اصلی ریزش مو ؛ با عوامل ریزش مو بیشتر آشنا شوید!

بررسی عوامل ریزش مو

ریزش مو؛ علائم و علل آن

چرخه رشد مو

برای درک بهتر ریزش مو و عوامل مؤثر بر آن ابتدا ساختار و چرخه‌ی مو را شرح می‌دهیم. مو از فولیکول یا ریشه در زیر پوست رشد می‌کند. مو توسط رگ‌های خونی در پایه فولیکول تغذیه می‌شود، که ترکیبات مغذی موردنیاز برای رشد مو را در اختیار آن قرار می­دهد. بین شروع رشد مو و ریزش آن در آینده، 3 مرحله وجود دارد که شامل: آناژن، کاتاژن و تلوژن هست. هر تار مو می‌تواند در هر زمان معین در مرحله‌ای متفاوت از چرخه رشد قرار بگیرد. باگذشت زمان، طول مرحله آناژن کاهش می‌یابد. بنابراین ممکن است موها بعد از هر چرخه ضعیف‌تر و نازک‌تر شوند. به همین دلیل اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما سرشار از مواد مغذی برای حفظ رشد و سلامت مو است.

 1. آناژن (مرحله رشد)

  مرحله رشد 2-7 سال طول می­کشد و طول موهای ما را تعیین می­کند.

 2. کاتاژن (مرحله انتقال)

  این‌یک مرحله انتقالی است که حدود 2-3 هفته طول می‌کشد. فولیکول مو از پاپی‌ای پوستی جدا می‌شود.

 3. تلوژن (مرحله استراحت)

  این مرحله استراحت است که حدود سه ماه به طول می‌انجامد. حدود 10 تا 15 درصد موها در این مرحله قرار دارند. درحالی‌که موهای قدیمی در این مرحله قرار دارند، موهای جدید مرحله رشد را شروع می‌کنند.

  مرحلهتوضیحمدت زمان
  آناژنمرحله رشد فعال مو2 تا 7 سال
  کاتاژنتوقف رشد مو2 تا 3 هفته
  تلوژنآرامگیری مو قبل از ریزش3 ماه

در پایان مرحله تلوژن، فولیکول مو دوباره وارد فاز آناژن می‌شود. پاپیلای پوستی و پایه فولیکول دوباره باهم ترکیب می‌شوند و موهای جدید نیز تشکیل می‌گردند.

 

اگر موها خیلی زود وارد مرحله استراحت شوند، ممکن است موها بیش‌ازحد نازک شوند و  ریزش بیش‌ازحد و نازک شدن قابل‌توجهی در ساختار آن‌ها به وجود بیاید. ریزش مو فقط می‌تواند روی پوست سر یا تمام بدن شما تأثیر بگذارد. این رخداد می‌تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی خاص یا تأثیر برخی داروها باشد. هرکس می­تواند ریزش مو را تجربه کند، اما این رخداد در مردان شایع‌تر است.

طاسی سر به‌طورمعمول به ریزش بیش‌ازحد مو از پوست سر شما اشاره دارد. ریزش موی ارثی با افزایش سن شایع‌ترین علت طاسی سر است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند ریزش موهای خود را تحت درمان قرار نداده و آن را پنهان نکنند. برخی دیگر ممکن است آن را با تغییر در مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند و عده دیگری هم برای درمان و جلوگیری از افزایش ریزش موی خود دست به انجام درمان­های رایج آن می­زنند. قبل از شروع درمان ریزش موی خود، با پزشک خود در مورد علت و نوع ریزش موی خود مشورت کنید.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی ریزش موی ارثی

 

علایم ریزش مو

علائم ریزش مو

بسته به علت ایجاد آن، ریزش مو ممکن است به طرق مختلف ظاهر شود. این بیماری می‌تواند به‌طور ناگهانی یا به‌تدریج روی دهد و فقط روی پوست سر یا بدن شما تأثیر بگذارد. برخی از انواع ریزش مو موقتی هستند و برخی دیگر دائمی.

برخی از نشانه­ ها و علائم ریزش مو عبارت‌اند از:

نازک شدن تدریجی موها در بخش فوقانی سر

این رخداد رایج‌ترین نوع ریزش مو است و با افزایش سن بر آقایان و خانم‌ها تأثیر می‌گذارد. در مردان، ریزش موها معمولاً از خط پیشانی شروع می‌شود که مشابه حرف M است. در خانم‌ها معمولاً خط مو از ناحیه پیشانی حفظ‌شده، اما در بخش‌های دیگر ممکن است ریزش به‌صورت گسترده رخ بدهد.

نواحی دارای ریزش موی نقطه­ای یا سکه­ای

برخی افراد ممکن است تجربه ریزش موی سکه ­ای را داشته باشند. این نوع ریزش مو معمولاً فقط روی پوست سر تأثیر می‌گذارد، اما گاهی اوقات در ریش یا ابرو نیز رخ می‌دهد. در بعضی موارد، ممکن است قبل از ریزش مو، پوست شما دچار خارش و یا درد شود

سست شدن ناگهانی ساختار و ریشه مو

شوک فیزیکی یا عاطفی می‌تواند باعث سستی ساختار مو شود. تعداد انگشت‌شماری از موها ممکن است هنگام شانه زدن یا شستن یا حتی پس از کشیدن ملایم مو از ریشه جدا شوند. این نوع ریزش مو معمولاً باعث کم‌پشت شدن موها شده اما ریزش‌های لک‌ه­ای را ایجاد نمی‌کند.

ریزش کامل موهای بدن

برخی شرایط و درمان‌های پزشکی مانند شیمی‌درمانی می‌تواند منجر به ریزش مو در همه بخش­های بدن شود. معمولاً بعد از اتمام درمان، رشد مجدد موها آغاز می­گردد.

نواحی از سر که پوسته‌پوسته‌شده و به‌تدریج در تمامی نواحی پوست سر گسترش می­ یابند

این رخداد علامت وجود آلودگی با کرم­‌های حلقوی است. این علامت ممكن است با بروز شکستگی در موها، قرمزی، تورم و در بعضی مواقع ترشح چرک از پوست سر همراه باشد.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی

چه زمانی لازم است تا به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما یا فرزندتان از ریزش مو رنج می­برید به پزشک خود مراجعه کنید و درمان مناسب را آغاز کنید. همچنین اگر متوجه ریزش موهای ناگهانی یا لکه‌ای یا بیش‌ازحد معمول هنگام شانه زدن یا شستن موهای خود یا فرزند خود هستید، با پزشک خود مشورت کنید. ریزش ناگهانی مو می‌تواند علامت یک بیماری مهم باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

عوامل دخیل در ریزش مو

افراد معمولاً روزانه حدود 100 عدد از موهای خود را از دست می‌دهند. این اتفاق معمولاً باعث کم‌پشت شدن قابل‌توجه موهای پوست سر نمی‌شود زیرا موهای جدید در همان زمان در حال رشد هستند. ریزش مو هنگامی اتفاق می‌افتد که تعادل بین چرخه رشد و ریزش مو مختل شود یا هنگامی‌که فولیکول مو از بین برود.

ریزش مو معمولاً مربوط به یک یا چند عامل زیر مرتبط است:

سابقه خانوادگی (وراثت)

شایع‌ترین علت ریزش مو به علت مسائل وراثتی است که بانام طاسی با الگوی مردانه یا طاسی با الگوی زنانه شناخته می‌شود.

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی

شرایطی مختلفی می‌تواند باعث ریزش موی دائمی یا موقت در افراد شود ازجمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید. شرایط پزشکی شامل آلوپسی Areata بوده که باعث ریزش موی لکه‌ای شده، عفونت‌های پوست سر و اختلال عصبی تریکوتیلومانیا بوده که فرد به‌صورت مداوم موهای سر را با دستان خود می­کشد و آن‌ها را از پوست جدا می­‌کند.

داروها و مکمل‌ها

ریزش مو می­تواند حاصل عارضه جانبی ناشی از مصرف برخی از داروهای خاص مانند داروهای مورداستفاده در درمان سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشارخون بالا استفاده می‌شود.

پرتودرمانی در سر

این نوع درمان ممکن است موجب شود که موها مانند گذشته رشد نکنند.

بروز رخدادها و اتفاقات تنش­زا

بسیاری از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار ریزش مو در سر یا برخی از نواحی بدن خود می‌شوند. این نوع ریزش مو موقتی است.

برخی از تغییرات در مدل مو و درمان‌های خاصی

دست‌کاری و فرم دادن به مو بیش‌ازحد یا انجام کارهایی که موهای شمارا خشک و غیر منعطف می‌کنند، می‌توانند باعث ایجاد یک نوعی از ریزش مو به نام آلوپسی کششی در مو شوند. استفاده از برخی روغن­ها و رنگ موها می‌تواند موجب آسیب به فولیکول مو و کاهش تعداد تارهای مو در زنان شود که می‌تواند این کاهش تعداد مو دائمی باشد.

ریزش مو

فاکتورهای مهم در ریزش مو

برخی از این عوامل می‌توانند خطر ریزش مو را افزایش دهند، ازجمله:

 • سابقه خانوادگی بروز کچلی در هر یک والدین
 • سن
 • کاهش وزن قابل‌توجه افراد
 • برخی بیماری‌ها مانند دیابت و لوپوس
 • استرس بالا

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

بیشترین علت طاسی ناشی از عوامل ژنتیکی است (طاسی الگوی مردانه و طاسی الگوی زنانه). این نوع ریزش مو قابل‌پیشگیری نیست.

این نکات ممکن است به شما در جلوگیری از انواع قابل‌پیشگیری از ریزش مو کمک کند:

 • از استفاده از مدل‌های مو که موجب فشار به تارهای مو می­شود جلوگیری کنید.
 • از پیچاندن، مالش یا کشیدن موهای خود خودداری کنید.
 • شستشو و شانه زدن موهای خود را به‌آرامی انجام دهید. یک شانه دندانه‌دار بلند ممکن است به جلوگیری از کشیده شدن مو هنگام شانه زدن کمک کند.
 • از مصرف داروها و مکمل‌هایی که می‌توانند ریزش مو را در پی داشته باشند خودداری کنید.
 • از موهای خود را در مقابل نور خورشید و منابع دیگر مولد نور ماوراءبنفش محافظت کنید.
 • سیگار نکشید. برخی از مطالعات نشان‌دهنده ارتباط معناداری بین مصرف سیگار و بروز طاسی در مردان بوده است.
 • اگر تحت شیمی‌درمانی قرار گرفتید، در مورد اثر کلاه خنک‌کننده از پزشک خود سؤال کنید. این کلاه می‌تواند خطر ریزش مو در هنگام شیمی‌درمانی را کاهش دهد.

نقش مزوتراپی در درمان ریزش مو

در حقیقت، مزوتراپی یک روش درمانی جایگزین است که برای درمان طاسی با الگوی مردانه و زنانه استفاده می­شود. این روش درمانی بیان و حضور فاکتورهای رشد، پروتئین‌ها و ویتامین‌ها را در پوست سر بیماران آلوپسی تنظیم می‌کنند. مزوتراپی بدون شک روش درمانی سریعی برای ترمیم موهای ازدست‌رفته با ایجاد تعادل هورمونی و خنثی‌سازی اثرات هورمون‌های دی هیدرو تستوسترون (DHT) است.

مزوتراپی مو

مزوتراپی چگونه عمل می­کند؟

مزوتراپی شامل تکنیکی است که مواد مغذی اساسی و موردنیاز را به مزودرم پوست سر تزریق می‌کند. پزشک پس از تشخیص علت ریزش مو، می‌تواند مزوتراپی مو را در بیمار آغاز کند. این روش یا با استفاده از یک سوزن نازک سایز 30 یا با کمک Mesogun می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی را بافاصله 1 سانتی‌متر از یکدیگر در ناحیه مزودرم نواحی کم‌پشت پوست سر تزریق کند. این نوع درمان جذب مواد مغذی توسط فولیکول‌های مو را به حداکثر می­رساند. این جذب باعث فعال شدن فولیکول­های مو که به‌صورت خفته یا نیمه خفته قرارگرفته‌اند می‌شود تا فعال‌شده و پروسه رشد مو را آغاز کنند. این تکنیک می‌تواند اسیدهای آمینه و به‌تناسب آن پروتئین­های موردنیاز برای سنتز اجزای تشکیل‌دهنده مو مانند کراتین را تأمین کند. به همین دلیل تقریباً برای همه مشکلات و بیماری‌های مربوط به پوست سر به‌عنوان یک درمان مؤثر در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: مزوتراپی مو چیست؟

مزایای مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی مزایای بسیاری دارد که باعث می‌شود روزبه‌روز به روش درمانی محبوب بین پزشکان و بیماران تبدیل گردد. برخی از این مزایا به شرح زیر است:

 • روشی بسیار بی خطر است.
 • عوارض جانبی مانند بروز آلرژی و تداخل با دارو را به حداقل می رساند.
 • نیاز به انجام بیهوشی در بیمار ندارد.
 • بهبودی سریع بیمار را تضمین می کند.
 • تکنیکی تقریبا بدون درد است.

مدت زمان درمان با روش مزوتراپی چقدر است؟

به‌طورکلی، درمان بیماران هفته‌ای یک‌بار انجام می‌شود. هنگامی‌که علائمی از بهبودی در بیمار مشاهده‌شده می‌توان فاصله بین هر جلسه درمانی را تا 1ماه افزایش داد. مزوتراپی یک پروسه درمانی با طول مدت بیشتر از 5 ماه است. بیشتر افراد، نتایج مثبتی را پس از اتمام درمان مشاهده می‌کنند. بیمار نباید در میانه مسیر درمانی آن را متوقف کند، در غیر این صورت نتیجه مطلوب را نخواهد گرفت.

با انجام مزوتراپی چه مزایایی نصیب بیمار می گردد؟

درمان با روش مزوتراپی می‌تواند موارد زیر را برای بیمار به ارمغان بیاورد:

 • با افزایش تحریک رشد مو به حجم کلی مو اضافه می‌کند.
 • از ریزش بیش‌ازحد و سریع موها جلوگیری می­کند.
 • فولیکول‌ها را تحریک می‌کند تا به مرحله آناژن چرخه رشد مو منتقل شوند.
 • موجب افزایش استحکام و بازسازی ساختار مو در بیمار می‌گردد

آیا تکنیک مزوتراپی برای درمان ریزش مو بدون درد است؟

تکنیک مزوتراپی برای درمان ریزش مو یک روش درمانی بدون درد است. با این وجود، ممکن است به دلیل ایجاد تزریقاتی روی پوست سر، بیمار کمی احساس ناراحتی را تجربه کند. تقریباً در حدود 90 تا 92٪ از بیماران مبتلا به آلوپسی، نتایج فوق العاده ای را از درمان با روش مزوتراپی بدست آورده اند و هیچ یک از این بیماران در طول درمان هیچ گونه شکایتی از ایجاد درد نداشته اند.


مقالات مرتبط:

آناتومی مو

DHT چیست؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن