سلامت و زیباییمو

ریزش مو؛ با عوامل ریزش مو بیشتر آشنا شوید!

بررسی عوامل ریزش مو

ریزش مو؛ علائم و علل آن

برای درک بهتر ریزش مو و عوامل مؤثر بر آن، ابتدا ساختار و چرخه مو را شرح می‌دهیم. مو از فولیکول یا ریشه مو که در زیر پوست قرار گرفته، رشد می‌کند. مو توسط رگ‌های خونی در پایه فولیکول تغذیه می‌شود که ترکیبات مغذی مورد نیاز برای رشد مو را در اختیار آن قرار می‌­دهد. بین شروع رشد مو و ریزش آن در آینده، ۳ مرحله وجود دارد که شامل آناژن، کاتاژن و تلوژن است. هر تار مو می‌تواند در هر زمان معین، در مرحله‌ای متفاوت از چرخه رشد قرار گیرد. با گذشت زمان، طول مرحله آناژن کاهش می‌یابد. بنابراین ممکن است موها بعد از هر چرخه ضعیف‌تر و نازک‌تر شوند. به همین دلیل، اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما سرشار از مواد مغذی برای حفظ رشد و سلامت مو باشد.

چرخه رشد مو

 • آناژن (مرحله رشد): مرحله رشد ۲ تا ۷ سال طول می‌­کشد و بلندی موهای ما را تعیین می‌­کند.
 • کاتاژن (مرحله انتقال): حدود ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد و طی آن، فولیکول مو از پاپیلای پوست جدا می‌شود.
 • تلوژن (مرحله استراحت): حدود ۳ ماه طول می‌کشد و اغلب حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موها در این مرحله قرار دارند. در حالی که موهای قدیمی در این مرحله قرار دارند، موهای جدید مرحله رشد را شروع می‌کنند.
مرحلهتوضیحمدت زمان
آناژنمرحله رشد فعال مو۲ تا ۷ سال
کاتاژنتوقف رشد مو۲ تا ۳ هفته
تلوژنآرام‌گیری مو قبل از ریزش۳ ماه

در پایان مرحله تلوژن، فولیکول مو دوباره وارد فاز آناژن می‌شود. پاپیلای پوست و فولیکول مو دوباره با هم ترکیب شده و موهای جدید تشکیل می‌شوند.

اگر موها خیلی زود وارد مرحله استراحت شوند ممکن است موها بیش از حد نازک شوند و ریزش شدید مو اتفاق بیفتد. ریزش مو ممکن است بر روی پوست سر یا تمام بدن تأثیر بگذارد. این رخداد می‌تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی خاص یا تأثیر برخی داروها باشد. هر فردی می‌تواند ریزش مو را تجربه کند، اما این رخداد در مردان شایع‌تر است. طاسی معمولاً به ریزش بیش از حد مو از سر اشاره دارد. ریزش موی ارثی با افزایش سن، شایع‌ترین علت طاسی سر است. برخی افراد ترجیح می‌دهند که ریزش موی خود را درمان نکنند و برخی دیگر ممکن است آن را با تغییر در مدل مو، آرایش، گذاشتن کلاه یا پوشیدن روسری پنهان کنند. عده دیگری هم برای جلوگیری از افزایش ریزش موی خود، دست به درمان‌­های رایج می‌زنند. قبل از شروع درمان ریزش موی خود، با پزشک در مورد علت و نوع ریزش مو مشورت کنید.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی ریزش موی ارثی

hair-growth-cycle
چرخه رشد مو

علائم ریزش مو

ریزش مو بسته به علت ایجاد آن ممکن است به طرق مختلف ظاهر شود. این عارضه می‌تواند به طور ناگهانی یا به تدریج رخ دهد و تنها روی پوست سر یا بدن تأثیر بگذارد. برخی انواع ریزش مو، موقتی هستند و برخی دیگر دائمی. از نشانه­‌ها و علائم ریزش مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نازک شدن تدریجی موها در بخش فوقانی سر: رایج‌ترین نوع ریزش مو است و با افزایش سن بر آقایان و خانم‌ها تأثیر می‌گذارد. در مردان، ریزش مو معمولاً از خط پیشانی شروع می‌شود که مشابه حرف M است. در خانم‌ها معمولاً خط مو از ناحیه پیشانی حفظ‌ شده اما در بخش‌های دیگر ممکن است ریزش مو به صورت گسترده رخ دهد.
 • ریزش موی نقطه‌­ای یا سکه‌­ای: برخی افراد ممکن است تجربه ریزش موی سکه‌ای را داشته باشند. این نوع ریزش مو معمولاً فقط روی پوست سر تأثیر می‌گذارد، اما گاهی اوقات در ریش یا ابرو نیز رخ می‌دهد. در بعضی موارد ممکن است قبل از ریزش مو، پوست دچار خارش یا درد شود.
 • سست شدن ناگهانی ریشه مو: شوک فیزیکی یا عاطفی می‌تواند باعث سستی ساختار مو شود. تعداد انگشت‌شماری از موها ممکن است هنگام شانه زدن، شستن یا حتی پس از کشیدن ملایم مو از ریشه جدا شوند. این نوع ریزش مو معمولاً باعث کم پشت شدن موها شده اما ریزش موی سکه‌ای را ایجاد نمی‌کند.
 • ریزش کامل موهای بدن: برخی شرایط و درمان‌های پزشکی مانند شیمی‌درمانی می‌تواند منجر به ریزش مو در همه بخش­‌های بدن شود. معمولاً بعد از اتمام درمان، رشد مجدد مو آغاز می‌شود.
 • پوسته شدن پوست سر: این علامت ممكن است با شکنندگی مو، قرمزی، تورم و گاهی ترشح چرک از پوست سر همراه باشد.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر از ریزش مو رنج می‌­برید، به پزشک خود مراجعه کرده و درمان مناسب را آغاز کنید. همچنین اگر متوجه ریزش مو به طور ناگهانی، سکه‌ای یا ریزش شید مو هنگام شانه زدن یا شستن موهای خود شدید، با پزشک خود مشورت کنید. ریزش ناگهانی مو می‌تواند علامت یک بیماری مهم باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

عوامل دخیل در ریزش مو

افراد معمولاً حدود ۱۰۰ عدد از موهای خود را روزانه از دست می‌دهند. این اتفاق اغلب باعث کم‌پشت شدن موهای سر نمی‌شود. زیرا موهای جدید در همان زمان در حال رشد هستند. ریزش مو هنگامی اتفاق می‌افتد که تعادل بین چرخه رشد و ریزش مو مختل شود یا وقتی که فولیکول مو از بین برود. ریزش مو معمولاً مربوط به یک یا چند عامل زیر است:

 • سابقه خانوادگی (وراثت): شایع‌ترین علت ریزش مو به دلیل مسائل وراثتی است که با نام طاسی، الگوی مردانه یا طاسی با الگوی زنانه شناخته می‌شود.
 • تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی: شرایط مختلفی می‌تواند باعث ریزش موی دائمی یا موقت در افراد شود از جمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید. شرایط پزشکی شامل آلوپسی Areata که باعث ریزش موی سکه‌ای شده، عفونت پوست سر و اختلال عصبی تریکوتیلومانیا بوده که فرد به صورت مداوم موهای سر را با دستان خود می­‌کشد و آن‌ها را از پوست جدا می­‌کند.
 • داروها و مکمل‌ها: ریزش مو می‌­تواند ناشی از عارضه جانبی مصرف برخی از داروهای خاص مانند داروهای درمان سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا باشد.
 • پرتودرمانی سر: این نوع درمان ممکن است موجب شود که موها مانند گذشته رشد نکنند.
 • بروز رخدادها و اتفاقات تنش­‌زا: بسیاری از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار ریزش مو در سر یا برخی از نواحی بدن می‌شوند. این نوع ریزش مو موقتی است.
 • برخی تغییرات در مدل مو و درمان‌های خاص: دستکاری و فرم دادن بیش از حد به مو یا انجام کارهایی که موها را خشک و غیر منعطف می‌کنند می‌توانند باعث ایجاد نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی شوند. استفاده از برخی روغن‌­ها و رنگ موها نیز می‌تواند موجب آسیب به فولیکول مو و کاهش دائمی تعداد تارهای مو در زنان شود.
hair-loss-reason
عوامل ریزش مو و طاسی

فاکتورهای مهم در ریزش مو

برخی عوامل می‌توانند خطر ریزش مو را افزایش دهند از جمله:

 • سابقه خانوادگی بروز کچلی در هر یک والدین
 • افزایش سن
 • کاهش وزن زیاد
 • برخی بیماری‌ها مانند دیابت و لوپوس
 • استرس بالا

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

بیشترین علت طاسی، عوامل ژنتیکی است (طاسی الگوی مردانه و طاسی الگوی زنانه) که این نوع ریزش مو قابل پیشگیری نیست. اگر ریزش موی شما قابل پیشگیری باشد، این نکات ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کنند:

 • از درست کردن مدل مویی که موجب فشار به تارهای مو می‌­شود، خودداری کنید.
 • از پیچاندن، مالش یا کشیدن موهای خود خودداری کنید.
 • شستشو و شانه زدن موهای خود را به آرامی انجام دهید. یک شانه دندانه‌دار بلند ممکن است به جلوگیری از کشیده شدن مو هنگام شانه زدن کمک کند.
 • از مصرف داروها و مکمل‌هایی که می‌توانند ریزش مو را در پی داشته باشند، خودداری کنید.
 • از موهای خود در مقابل نور خورشید و نور ماورای بنفش محافظت کنید.
 • سیگار نکشید. برخی مطالعات نشان دهنده ارتباط معناداری بین استعمال سیگار و بروز طاسی در مردان است.
 • اگر تحت شیمی درمانی هستید، در مورد اثر کلاه خنک کننده از پزشک سؤال کنید. این کلاه می‌تواند خطر ریزش مو را کاهش دهد.

نقش مزوتراپی در درمان ریزش مو

در حقیقت، مزوتراپی یک روش درمان جایگزین است که برای درمان طاسی با الگوی مردانه و زنانه استفاده می­‌شود. این روش درمان، میزان فاکتور رشد، پروتئین و ویتامین را در پوست سر افراد دچار آلوپسی تنظیم می‌کند. مزوتراپی بدون شک یک روش درمان سریع برای ترمیم موهای از دست رفته با ایجاد تعادل هورمونی و خنثی‌سازی اثرات هورمون‌های دی هیدرو تستوسترون (DHT) است.

مزوتراپی چگونه عمل می­‌کند؟

مزوتراپی مواد مغذی مورد نیاز را به مزودرم پوست سر تزریق می‌کند. پزشک پس از تشخیص علت ریزش مو می‌تواند مزوتراپی مو را آغاز کند. این روش با استفاده از یک سوزن نازک با سایز ۳۰ یا به کمک Mesogun می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی را با فاصله ۱ سانتی‌متر از یکدیگر، در ناحیه مزودرم نواحی کم پشت سر تزریق کند. این نوع درمان، جذب مواد مغذی توسط فولیکول‌های مو را به حداکثر می‌­رساند. جذب مواد مغذی باعث فعال شدن فولیکول‌­های مویی می‌شود که به طور خفته یا نیمه خفته قرار گرفته‌اند تا فعال شده و پروسه رشد مو را آغاز کنند. این تکنیک می‌تواند اسیدهای آمینه و به تناسب آن، پروتئین‌­های مورد نیاز برای سنتز اجزای تشکیل‌ دهنده مو مانند کراتین را تأمین کند. به همین دلیل، تقریباً برای همه مشکلات و بیماری‌های مربوط به پوست سر، به عنوان یک درمان مؤثر در نظر گرفته می‌شود.

hair-meso
مزوتراپی مو

مزایای مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی مزایای بسیاری دارد که باعث می‌شود روزبه‌روز به یک روش درمانی محبوب بین پزشکان و زیباجویان تبدیل شود. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • روشی بسیار بی‌خطر است.
 • عوارض جانبی مانند آلرژی و تداخل دارویی را به حداقل می‌رساند.
 • نیاز به بیهوشی ندارد.
 • دوره بهبودی کوتاه مدت است.
 • تقریباً بدون درد است.

طول درمان با مزوتراپی چقدر است؟

به طور کلی، درمان هفته‌ای یکبار انجام می‌شود. وقتی علائم بهبودی مشاهده شد می‌توان فاصله بین هر جلسه درمان را تا ۱ ماه افزایش داد. مزوتراپی یک پروسه درمان با طول مدت بیش از ۵ ماه است. بیشتر افراد، نتایج مثبتی را پس از اتمام دوره درمان مشاهده می‌کنند. فرد نباید در میانه مسیر درمانی، آن را متوقف کند، در غیر این صورت نتیجه مطلوب را نخواهد گرفت.

از مزوتراپی چه انتظاراتی می‌توان داشت؟

درمان با روش مزوتراپی می‌تواند نتایج زیر را به ارمغان بیاورد:

 • با تحریک رشد مو، به حجم کلی مو اضافه می‌کند.
 • از ریزش بیش از حد و سریع موها جلوگیری می‌­کند.
 • فولیکول‌های مو را تحریک کرده تا به مرحله آناژن چرخه رشد مو منتقل شوند.
 • موجب افزایش استحکام و بازسازی ساختار مو می‌شود.

آیا تکنیک مزوتراپی برای درمان ریزش مو بدون درد است؟

تکنیک مزوتراپی برای درمان ریزش مو یک روش درمانی بدون درد است. با این وجود ممکن است به دلیل تزریق روی پوست سر، فرد کمی احساس ناراحتی کند. تقریباً حدود ۹۰ تا ۹۲ درصد از افراد مبتلا به آلوپسی، نتایج فوق‌العاده‌ای را از درمان با روش مزوتراپی بدست آورده‌اند و هیچ یک از این افراد در طول درمان، شکایتی از ایجاد درد نداشتند.


مقالات مرتبط:

۱- ریزش مو؛ علائم و عوامل

۲- آناتومی مو

۳- DHT چیست؟

۴- ارزان‌ترین روش درمان ریزش مو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم