مقالات تخصصی

درمان و اصلاح لب ها با استفاده از کانولا

درمان و اصلاح لب ها با استفاده از کانولا
جکی پارتریج (Jackie Partridge)، متخصص، مراقب و پرستار زیبایی، تکنیک ها و نکات مهم در استفاده از کانولا برای درمان و اصلاح لب و نواحی اطراف آن را در بخش های زیر مطرح می کند

لب ها یکی از مهم ترین بخش های صورت بوده که جوانی و شادابی، برجستگی و فرم مطلوب و انسجام آنها، همان چیزهایی هستند که بسیاری از مردم برای کسب زیبایی بیشتر به دنبال آنند. برجسته سازی لب ها در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و یکی از محبوبترین اعمال جراحی زیبایی و حجم دهی در صورت است. یک عمل جراحی موفقیت آمیز با ظاهری طبیعی زمانی حاصل می شود که این عمل متناسب با ظاهر فرد و بررسی میزان این افزایش حجم بر زیبایی سایر اعضای صورت بیمار انجام گیرد. هیچ تکنیک خاص و منحصر به فردی وجود ندارد که برای هر لب قابل اجرا باشد و هر متخصص رویکرد تکنیکی و اجرایی منحصر بفرد خود را برای بیمار در نظر می گیرد. بسیاری از متخصصان از من میپرسند که  آیا من ترجیح میدهم با استفاده از یک سوزن (Needle) عمل اصلاح چروک اطراف لب را انجام دهم یا بوسیله یک کانولا؟
پاسخ من همیشه این است که این تصمیم به خصوصیات و تظاهرات بالینی و کلینیکی بیمار بستگی دارد، درواقع انتخاب سوزن یا کانولا به ناحیه ای از صورت که من روی آن کار می کنم و نتیجه ای که انتظار دارم بعد از عمل بدست آورم بستگی دارد. با این حال، استفاده از کانولا در این ناحیه از صورت دارای مزایای بیشتری است.

مزایای استفاده از کانولا در ناحیه اطراف دهان (Perioral)
به طور معمول، فیلرهای پوستی با استفاده از سوزن های مخصوص تزریق می شوند. من دوست دارم برای فرم دهی به لب از Restylane Kiss که با دو سوزن مخصوص بسته بندی شده استفاده کنم. این خصوصیت در دیگر برندهای فیلر پوست مانند Juvéderm نیز وجود دارد، اما استفاده از کانولای نازک برای تزریق فیلرهای پوستی در لب از مزایای بسیاری برخوردار است. درمان با استفاده از کانولا، میزان بروز کبودی و احساس درد در ناحیه تزریق را به میزان چشمگیری کاهش می دهد، بنابراین محبوبیت استفاده از آن در بین بیماران افزایش یافته است. با استفاده از سوزن باید چندین و چند بار پروسه تزریق فیلر در پوست بیمار انجام گردد، این در حالیست که با استفاده از کانولا تعداد دفعات تزریق به یک یا دو مرتبه برای بیمار کاهش می یابد. این امر سبب تمایل بیشتر بیماران به استفاده از کانولا برای تزریق فیلر و از طرفی کاهش طول دوره مراقبت از ناحیه مورد تزریق میگردد. بدين معنا که بيماران مي توانند زودتر به انجام کارهای روزانه خود مشغول شوند. ناحیه اطراف دهان رگ های خونی بسیاری داشته و سرخرگهای موجود در این ناحیه دارای مویرگ های متعددی بوده که از آن منشعب می گردند. این امر باعث می شود که احتمال بروز کبودی بعد از تزریق در این بخش از صورت بسیار بیشتر از سایر نواحی باشد. در بیماراني که احتمال بروز کبودی و التهاب پوست پس از تزریق در آنها بیشتر است، استفاده از کانولا میتواند بروز این عوارض را کاهش دهد. بر طبق گفته های دکتر آنه چاپاس، که یک پژوهشگر و متخصص پوست در منهتن آمریکا است، هیچکدام از 60 بیمار تحت درمان، دچار انسداد شریانی در ناحیه تزریق نشده و استفاده از کانولا کبودی و تورم پس از تزریق را در  آنان، کاهش داد.

 

خصوصیات ایمنی در کانولا ها بیشتر از سوزن ها در نظر گرفته می شود، زیرا در غیر اینصورت انتهای نازک سوزن بداخل رگ نفوذ کرده و باعث آسیب دیدن و کبود شدن ناحیه تزریق می شود. سیستم شریانی صورت یک منطقه پر خطر برای تزریق فیلر است و تزریق داخل این شریان ها به طور بالقوه منجر به بروز نکروز گسترده در پوست و حتی کوری در بیمار میگردد. بنابراین، کاهش خطر تزریق فیلرها به داخل شریانهای زیر پوست از اهمیت بالایی برخوردار است. احتمال برخورد سوزن و تزریق فیلر به شریان های خونی با استفاده از کانولا به مراتب کمتر است. با ایجاد یک نقطه ی ورود به سمت گوشه ای از دهان، مانور پذیری و میزان حرکت دست در حین تزریق بهبود یافته و شما می توانید تمام قسمت های اطراف دهان، از جمله لب ها، خط لبخند و دوطرف شکاف دهان را درمان کنید. با درمان تمامی این ناحیه ها آنهم تنها از یک نقطه دسترسی، خطر خونریزی، کبودی و بروز عفونت کاهش می یابد، زیرا شکاف و سوراخ های کمتری در پوست ایجاد شده است. علاوه بر این، هنگام استفاده از کانولا، متخصص می تواند نوع بافت و ساختارهای مختلفی که کانولا از آنها عبور میکند را تشخیص دهد. این خصوصیت به شما این امکان را می دهد که تصمیم بگیرید که چگونه و از چه جهتی فشار را اعمال کنید و به وضوح مسیر حرکت کانولا را مشخص کنید و همچنین نشان میدهد که روند انجام کار شما به چه صورت است. اگر شما تزریق را به ناحیه چربی زیر جلد هدایت کنید، ممکن است نتیجه کار مطلوب نباشد.

 

نکاتی پیرامون یک تزریق موفقیت آمیز
درک کامل آناتومی بدن برای هر روش و تکنیک مورد استفاده در عمل زیبایی، ضروری است. در هنگام درمان پوست اطراف دهان، آگاهی از موقعیت و عمق شریان های خونی اطراف این ناحیه امری حیاتی است. با این حال، هر بیمار خصوصیات آناتومیکی خود را داشته، بنابراین برای کمک به تشخیص موقعیت شریان ها قبل از درمان، من همیشه شریان های اطرف دهان را قبل از تزریق لمس و معاینه می کنم. همانند هر روش دیگری که سطح پوست را آزرده و زخمی می کند، فیلرهای پوستی خطر ابتلا به عفونت پوست را افزایش می دهند، بنابراین روش تزریق آسپتیک (ضد عفونی) باید در نظر گرفته شود. دهان میزان بالاتری از بار باکتریایی را نسبت به مناطق دیگر روی صورت نشان می دهد، بنابراین مهم است که مطمئن شوید که ناحیه ای که در آن کار می کنید، تا حد امکان تمیز و ضد عفونی باشد. کانولا را در بخش دارای مو و دیگر سطوح آلوده قرار ندهید، زیرا این امر می تواند منجر به آلودگی و بروز عفونت پس از تزریق شود. نقطه ورود کانولا معمولا به گوشه های دهان به طرف داخل و به بخش عمیق Dermis  تزریق می شود. هر ناحیه هنگام تزریق اثر متفاوتی دارد، تزریق در چربی بسیار راحت و روان انجام میشود، در حالی که تزریق در بخش های سطحی تر کمی بیشتر به اعمال فشار نیاز دارند. شما باید بدانید که در چه محل مناسبی فرآیند تزریق را انجام دهید تا میزان درد و ناراحتی برای بیمار به حداقل برسد.

انتخاب یک کانولا
انتخاب اندازه و طول مناسب در کانولا بسیار حائز اهمیت است. یک کانولا که ضخامت بسیار نازکی دارد، درست مثل یک سوزن عمل میکند و می تواند موجب ایجاد حس ناامنی در متخصص و ورود به رگ های خونی گردد. من از کانولا با اندازه ضخامت کمتر از 25 استفاده نمیکنم و این رویکرد و روش استاندارد من برای استفاده از کانولا در همه نواحی پوست صورت است. انتخاب من کانولا با طول 38میلی متر است که کمی بیش از اندازه یک سوزن استاندارد و در حدود نیم اینچ است. با این حال، من هنوز احساس می کنم که می توانم آن را به صورت ایمن کنترل و استفاده کنم. من متوجه شدم که کانولا با طول 38 میلی متر به احتمال کمتری به رگ های خونی آسیب می رساند و این اندازه برای رسیدن کانولا  از سمت اطراف دهان به خطوط میانی و لب از هر طرف اندازه مطلوبی است. انتخاب اندازه سوزن از اهمیت بالایی برخوردار است –  سوزنی که برای ایجاد نقطه دسترسی اولیه (سوراخ) در پوست مورد استفاده قرار گیرد باید کمی بزرگتر از کانولا باشد؛ برخی از شرکت ها کانولا و سوزن مناسب ایجاد حفره را با هم عرضه می کنند. طول کانولا بر ایمن بودن آن تأثیر گذار نیست زیرا نوک گرد آن با انعطاف پذیری بیشتر اجازه می دهد تا کانولا راحت تر و سریع تر در ناحیه زیرجلد وارد گردد و عوارض کمتری هم در آن ناحیه ایجاد کند. باید بگویم مهم ترین عامل برای من میزان اعتماد به نفس و تجربه متخصص در استفاده از کانولا است. با این حال، اگر طول کانولا بیش از حد معمول باشد، می تواند موجب رسیدن نوک آن به بافت و آسیب به بافت شود. انواع مختلفی از برندهای کانولا در بازار وجود دارد، بنابراین مهم است که متخصصان اطلاعاتی درباره نام تجاری مورد استفاده خود داشته باشند.

شکل1. تصویری از یک بیمار قبل و بعد از برجسته سازی لب ها. این عمل با استفاده از Restylane Kiss و یک کانولا با انداره 25 و طول 38 میلی متر انجام شده است.

 

 

 

معایب استفاده از کانولا
با وجودی که روش های تزریق با استفاده از کانولا برای درمان بیمار در طول دوره درمان بسیار مفید است، اما هنوز مواردی وجود دارد که سوزن ها را به بهترین گزینه برای تزریق فیلرها بدل میکنند. من متوجه شدم که تزریق با سوزن دقیق تر و بسیار قابل کنترل است؛ با این حال، در یک مطالعه که توسط Humzah و همکارانش، در مورد تفاوت بین سوزن و کانولا مشاهده شد، این پژوهشگر نتیجه گیری کرد که کانولا دقت بیشتری در تزریق ماده مورد نظر داشته و به میزان کمتری احتمال نفوذ و آسیب به عروق زیر پوستی را دارد. من بر این باورم که تا زمانی که به درستی از کانولا استفاده گردد، سوزن و کانولا میتوانند عملکردی مانند یکدیگر داشته باشند. اما طبق تجربه من، سوزن ها نسبت به کانولا از دقت بالاتری برخوردار هستند زیرا کانولا اغلب طول و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سوزن ها داشته همین امر تزریق و انتقال فیلر تا فاصله 90 میلی متری از محل تزریق را میسر میکند و میتواند سبب انجام تغییرات در بخش های عمیق تر پوست گردد. همچنین هزینه و قیمت برندهای مختلف کانولا را باید در نظر داشت. قیمت یک کانولا حدود 7 پوند است، در حالی که یک سوزن هنگام خرید محصول بصورت رایگان در آن محصول قرار گرفته است. از نظر تجاری و مالی، متخصصان باید هنگام تعیین ساختار قیمت گذاری سیستم درمانی خود، به فکر هزینه ها و مسائل مالی نیز باشند. با این حال، نیازهای بیماران و مزایای ایمنی بخش استفاده از یک کانولا یا یک سوزن همیشه باید در اولویت اول متخصصان قرار گیرد.

 

جمع بندی
همواره روش های تزریق متفاوتی با استفاده از کانولا و سوزن بسته به روش مورد استفاده، نوع محصول و انتخاب خود بیمار وجود خواهد داشت. به خوبی مشخص شده است که بسیاری از بیماران از مزایای استفاده از کانولا در تزریق فیلر رضایت کامل دارند؛ زیرا خطرات مرتبط با مصرف آن کمتر بوده و به همین نسبت بروز عوارضی مثل التهاب و کبودی در محل تزریق نیز کاهش می یابد. ضروری است که متخصصان دانش آناتومی خود را افزایش داده و همچنین با انواع محصولات و تکنیک های تزریق آشنا باشند. این موارد، به همراه یک معاینه دقیق و مشاوره کامل با بیمار، بهترین روش درمانی برای رسیدن به بهترین نتیجه در اعمال زیبایی بخصوص اعمال زیبایی صورت خواهد بود.

 

جکی پارتریج (Jackie Partridge)، یک متخصص زیبایی برنده جوایز مختلف علوم پزشکی بوده و مدیر کلینیک و صاحب درمانگاه تخصصی پوست در شهر ادینبورگ است. پارتریج عضو مرکز مراقبت جهانی Galderma متعلق به دولت اسکاتلند بوده همچنین نماینده BACN نیز بوده که برای تلاش در بهبود استانداردها در این زمینه کار می کنند. پارتریج اخیرا موفق به کسب درجه استادی در حوزه زیبایی و پوست در دانشگاه Northumbria شده است.

 

 

REFERENCES

 1. American Society of Plastic Surgeons, Complete Plastic Surgery Statistics Report (American Society of Plastic Surgeons, 2017), p7. <https://www.plasticsurgery.org/news/plastic-surgery-statistics>
 2. Amit Luthra, ‘Shaping lips with fillers’, Journal of Cutaneous Aesthetic Surgery, 8 (2015) p.139-142. <http:// www.jcasonline.com/article.asp?issn=0974-2077;year=2015;volume=8;issue=3;spage=139;epage=142; aulast=Luthra>
 3. James Fulton, Caroline Caperton, Susan Weinkle and Luc Dewandre, ‘Filler Injections With the Blunt-Tip Microcannula’, Journal of Drugs in Dermatology, 11 (2012) <http://jddonline.com/articles/dermatology/ S1545961612P1098X>
 4. Lisette Hilton, ‘FDA approves HA filler for midface via cannula injection’ (The Aesthetic Channel, 2018) <https://www.aestheticchannel.com/facial-contouring/fda-approves-ha-filler-midface-cannula-injection>
 5. Sabine Zenker, ‘Indication Specific Cannula Treatment’, Journal of Pigmentary Disorders, 3 (2016) < <https://www.omicsonline.org/open-access/indication-specific-cannula-treatment-2376-0427-1000247. pdf>
 6. Jani A J van Loghem, Dalvi Humzah and Martina Kerscher, ‘Cannula Versus Sharp Needle for Placement of Soft Tissue Fillers: An Observational Cadaver Study’, Aesthetic Surgery Journal, 38 (2016).
 7. Giovanni Salti and Raffaele Rauso, ‘Facial Rejuvenation with Fillers: The Dual Plane Technique’, Journal of Cutaneous Aesthetic Surgery, 8 (2015) p. 127-133.
 8. David Funt and Tatjana Pavicic, ‘Dermal fillers in aesthetics: an overview of adverse events and treatment approaches’, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, 6 (2013) <https://www.ncbi. nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3865975/> [Accessed 21 January 2019](p. 295-316).
 9. Nicole Galan, ‘Choosing the Best Syringe and Needle Size for an Injection’ (Verywell health, 2018) <https://www.verywellhealth.com/how-to-select-the-correct-needle-size-for-an-injection-2616536>
 10. Carlos Roberto Antonio, João Roberto Antonio, Maria Gabriela Gonçalves Coura, Estela Ferreira David, Fernanda Tomé Alves and Ivan Rollemberg, ‘Microcannulas in dermatology specifications’, Surgery Cosmetic Dermatology, 3 (2015), (p. 241-244)

 

 

ترجمه و ادیت: مهندس نرجس محمدی – مدیر تحقیق و توسعه شرکت آپایرون و مدیرعامل

برگرفته از Aesthetic Journal

 

 

 

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. ۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از95% از آبی است که دربارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بندی (سدی) خاکی بگیرم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج ازشهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توان به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  ۲- آرزوی اینجانب از تاریخ 1370/12/22 تا تاریخ 1376/07/30 که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ 1376/08/01 تا تاریخ 1388/12/12 که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ 1388/12/13 تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.
  دو نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت بزرگ ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن