مقالات تخصصی

تفاوت فاکتور های رشد و هورمون ها

تفاوت فاکتور های رشد و هورون ها

فاکتورهای رشد، پروتئین هایی ترشح می کنند که اثر چندگانه بر روی رشد، متابولیسم و تمایز سلولی دارند. اگرچه در ابتدا فاکتور رشد اصطلاحی برای توصیف مواد ترشح شده ای بود که پروسه تقسیم سلولی را افزایش می داد اما در حال حاضر این تعریف شامل پپتیدهایی است که باعث تحریک یا مهار رشد سلول ها از طریق میتوز و همچنین پروتئین هایی که به طور عمده برای تنظیم تمایز سلولی عمل میکنند استفاده می شود. بمنظور انجام این کار و دیگر اقدامات بیولوژیکی، فاکتورهای رشد گيرنده های خاص سلولی را فعال می کنند. این گیرنده ها پروتئین های مدولار یا تنظیمی هستند که می توانند به سلول ها متصل شوند و اطلاعات لازم را برای ایجاد تغییرات در مکانیزم بیوشیمیایی سلول ایجاد کنند. امروزه دانش و اطلاعات پیرامون فاکتورهای رشد و پپتید در حوزه زیست شناسی افزایش چشمگیری داشته است. این افزایش اطلاعات شامل شناخت ویژگی های بسیاری از فاکتورهای رشد در بدن انسان، گیرنده های آنها و پروتئین های اتصالی نیز شده است. از طریق تکنیک های جدید بیولوژیکی، تولید فاکتورهای رشد نوترکیب خالص و پپتیدها امکان پذیر شده است. عوامل رشد و پپتیدها، ایمنی و اثربخشی بسیار بالایی دارند. همچنین بسیاری از هورمون ها نیز رشد و توسعه سلول ها و بافت ها را در بدن تنظیم می کنند. اما با وجود این شباهت ها، فاکتورهای رشد و هورمون ها تفاوت های مهمی با یکدیگر دارند. برخلاف هورمون ها، فاکتورهای رشد در اندام های تخصصی یا غدد تولید نمیگردند. آنها در بسیاری از بافت های انسانی تولید می شوند.
هورمون ها می توانند در محل هایی دور از محل تولیدشان (بصورت سیستمیک) و بصورت یک غده درون ریز عمل کنند. در حالی که فاکتورهای رشد در همان بخش هایی که سنتز می شوند، فعالیت خود را انجام می دهند. این مکانیسم عمل، موجب افزایش ایمنی و کارآیی این پروتئین ها و فاکتورهای رشد می گردند زیرا موجب می شود تا آنها در همان محل تولید فعالیت داشته و سلول های بخش های دیگر بدن را تحت تاثیر قرار ندهند. به همین دلیل از فاکتور های رشد در محصولات پزشکی و به ویژه محصولات مرتبط با ریزش مو و رشد مجدد مو استفاده می شود. یکی از این روش ها مزوتراپی است.

قیمت و خرید کوکتل مزوتراپی

مزوتراپی در واقع یک تکنیک تزریق با حداقل میزان تهاجم است که با تزریق های مکرر و مستقیم مواد فعال در منطقه خاصی از پوست با هدفی خاص انجام می پذیرد و تاثیرات جانبی بسیار کمی بر روی سیستم بدن دارد. کلمه یونانی مزو در لغت به معنای مابین و میان می باشد و به مزودرم جنینی که از پوست و بافت همبند ساخته شده است، اشاره دارد. وقتی این کلمه با مفهوم درمان زیبایی همراه می شود به معنی وارد کردن گروهی از مواد فعال به پوست و مناطق زیر جلدی پوستی می باشد که این مواد فعال جداگانه و بسته به نوع عملشان انتخاب می شوند. هدف از مزوتراپی ، زیباسازی پوست، لاغری و مزوتراپی مو می باشد که به صورت درمان موضعی در مناطق مورد نظر است.

در کوکتل های مزوتراپی که برای مو در نظر گرفته شده اند از طیف وسیعی از فاکتور های رشد استفاده می شود. به دلیل موضعی بودن عملکرد فاکتور های رشد مزوتراپی یکی از بهترین راه ها برای اعمال فاکتور های رشد درناحیه مورد نظر است چراکه فاکتورها مستقیما و دقیقا در ناحیه هدف تزریق می شوند که این خود عملکرد روش درمانی مزوتراپی را بسیار بالا می برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن