مقالات تخصصی

تاثیر شگفت انگیر تزریق چربی در زیبایی صورت – بخش اول

بخش اول

کاهش چربی در نواحی میانی صورت

متخصصان مطالعاتی بر روی تاثیر کاهش چربی در فرم بخش های میانی صورت  انجام داده اند و نقش ترکیبات و ابزارهای قابل تزریق را در درمان آن بررسی کردند

چربی ماده ای است که در بدن همه انسان ها وجود دارد. مطالعات اخیر نشان می دهد از هر دو نفر، یک نفر قصد دارد درصد چربی را در بافت های خود کاهش دهد.  بنابر یک نظر سنجی که در سال 2017 در انگلستان انجام شده، نزدیک نیمی (48%) از افراد بزرگسال خواهان کاهش وزن و بافت چربی خود بوده اند. همچنین طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده آمریکا در بین سال های 2013 تا 2016 ، حدود از نیمی از (49.1%) افراد بالغ خواهان کاهش وزن بوده اند.  استفاده از واژه چربی بصورت عمومی بار منفی داشته و معمولا مترادف چاقی تلقی می شود و بعنوان یک هدف و غایت نهایی در علوم زیبایی مطرح نیست. البته بیشتر کسانی که به کلینیک ها مراجعه می کنند، از اینکه چربی همیشه دارای نقش منفی در بدن نیست اطلاعی ندارند. در حقیقت، چربی نقش بسیار حیاتی را در زیبایی و جوانی پوست صورت بخصوص در بخش های میانی آن ایفا می کند. تجزیه و تحلیل بافت چربی و حرکت عضلات این قسمت از صورت میتواند زیبایی و ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله ما با Jonqiulle Chantery، متخصص و جراح زیبایی، Benji Dhillon، متخصص زیبایی و دندانپزشک، Heather Muirو Simon Ravichandran متخصصان پوست و Tunc Tiryaki دستیار جراحی پلاستیک پیرامون رویکردهای درمانی آنها درباره کاهش چربی در ناحیه میانی صورت گفت و گو می کنیم.

چربی چگونه میتواند بر ظاهر بخش میانی صورت تاثیر بگذارد

تا قبل از سال 2000 میلادی اینگونه تصور میشد که دلایل اصلی پیری در ناحیه میانی صورت شامل: افتادگی عمودی بافتهای صورت و تضعیف و یا افتادگی رباط های این ناحیه می باشند. اگرچه در سال 2000، Donofrio پیشنهاد داد که کاهش و یا افزایش حجم بافت صورت در برخی نواحی می تواند موجب بروز چین و چروک هایی عمیق در پوست صورت گردد. هفت سال بعد، تحقیقاتی بر روی 130 نفر توسط Lambros  و همکارانش نشان داد که تغییر در ظاهر و مورفولوژی بخش میانی صورت بعلت تخریب نسبی لایه های چربی و همچنین، افتادگی بافت های نرم این ناحیه از صورت می باشد. مطالعات دیگری در جهت شناسایی اهمیت اجزای مختلف چربی در پیری صورت انجام شد. خانم Chantery، که خود مالک یک کلینیک تخصصی زیبایی است، اینگونه بیان می کند که “ممکن است ما تعدادی از سلول های چربی خود را در پروسه پیری از دست داده و این سلول ها دوباره با قدرت و میزان کمتری بتوانند خود را بازسازی کنند. تغییرات میزان چربی در هر بخش از بافت متفاوت بوده و همین امر موجب ایجاد چروک هایی در بخش هایی از پوست صورت می گردد.”

دکتر Tiryaki که دوره های تخصصی را در کلینیک Codagan گذرانده و صاحب یک کلینیک در استانبول است می گوید: عمده بخش هایی از بدن که چربی خود را از دست می دهند استخوان ها و نواحی عمیق دارای چربی هستند که این امر نشان دهنده تضعیف رباط های اتصالی و به تبع آن تضعیف پایداری لایه های سطحی پوست می باشد. دکتر Ravichandran، موسس و مالک کلینیک Clinetix بر این باور است که بافت چربی در لایه های عمیق گونه ها نقش بسیار مهمی در حفظ ثبات و ساختار این بخش دارد. او می گوید: در حالی که چربی هم در بخش های سطحی و هم در بخش های عمیق تر کاهش می  یابد، این کاهش بافت چربی می تواند نقش مهمی در بروز پیری در ناحیه میانی و به موازات آن در بخش تحتانی صورت ایفا کند. او همچنین اضافه می کند: اجزای سطحی به شدت به لایه های عمیق پوست وابسته بوده و اگر اجزای چربی در بافت عمیق از دست برود، آن بافت شل و آویزان میگردد. او همچنین می افزاید که: کاهش حجم بافت چربی در نواحی عمیق موجب ایجاد چروک کناره های بینی (Nasolabial)، کاهش استحکام ناحیه بین لب و گونه ها، کبودی زیر چشم، کاهش حجم بخش میانی صورت و از بین رفتن خط طبیعی گونه از بخش انتهایی به سمت قسمت قدامی آن می گردد. بنابراین وجود به اندازه چربی در ناحیه میانی صورت می تواند بر روی خطوط نازوبیال و گونه ها تاثیر زیادی داشته باشد.

عواملی که بر روی کاهش چربی تاثیر می گذارند

عوامل مختلفی هستند که می توانند بر میزان کاهش چربی در این بخش از صورت تاثیر داشته که متخصصان باید آنها را در نظر داشته باشند. دکتر Ravichandran می گوید: جذب پیوسته بافت چربی، کاهش رشته های کلاژن و تضعیف استحکام رباط ها و لیگامنت ها به همراه افزایش سن میتوانند بر روی موقعیت و حجم چربی در پوست اثرگذار باشد.  دکترMuir، که متخصص زیبایی است با این نکته که پیری اولین فاکتور در این رخداد است، موافق است. او می گوید ” افراد جوان دارای حجم بالاتری از بافت چربی در بخش های سطحی و عمیق پوست خود هستند.” همچنین وزن بدن نیز نقش مهمی داشته و می تواند با افزایش سن و همینطور تغییرات هورمون ها، بخصوص در، زنان تغییر یابد.

“آناتومی خود را بشناسید، هر فرد را متناسب با خصوصیات فردی او درمان کنید، از ابزاری که فکر می کنید نتیجه بهتری ارائه می دهد استفاده کنید چه سوزن چه کانولا. همچنین محصولات زیبایی مورد استفاده خود را با دقت انتخاب کنید”Joniquille Chantery

جنسیت افراد یکی دیگر از مواردی است که باید آنرا در نظر گرفت – من در طی این چند سال متوجه شدم که زنان عمدتا تمایل دارند تا حجم و چربی در گونه های آنها افزایش پیدا کند. دکتر Ravichandran نقش فاکتورهای خارجی مثل سبک زندگی در بروز پیری پوست در افراد را بسیار مهم می داند. عواملی مثل مصرف الکل و سیگار میتوانند موجب تسریع فرآیند پیری گردند. او اضافه میکند “افزایش میزان رادیکال های آزاد در پوست موجب کاهش حجم چربی در آن بافت می گردد. همچنین افرادی که ورزش های سخت و هوازی انجام می دهند و یا دوندگان حرفه ای کالری و چربی بسیار زیادی خصوصا در ناحیه صورت از دست می دهند. یکی دیگر از فاکتورهای مهم، ابتلا به بیماری های مختلف است. افراد سالم، قدرت متابولیکی بالایی در مقایسه با افراد بیمار داشته که همین سبب کاهش تولید رادیکال های آزاد در پوست صورت می گردد.

درمان با استفاده از فیلرهای پوستی

دکتر Chantrey بر این نکته تاکید می کند که تنها چربی نیست که در پروسه پیری در بخش میانی صورت نقش دارد. “ما تنها از طریق کاهش بافت چربی در صورت پیر نمیشویم، بلکه این پروسه پیری به عضلات، استخوان ها و خود پوست نیز وابسته است. بنابراین لازم است تا متخصصان ساختار 3 بعدی صورت بیمار خود را بصورت دقیق بررسی کنند.” دکتر Muir نیز می گوید که کاهش دندان ها می تواند در ایجاد پیری در بخش میانی پوست صورت موثر باشد و باید توسط پزشک متخصص بررسی گردد. دکتر Dhillon، موسس کلینیک Difine بر این باور است که متخصصان باید یک روش و فرمول مناسب را برای ارزیابی و معاینه هر بیمار داشته باشند. “من دوست دارم تا معاینه را از بخش های مختلف صورت آغاز کنم و سپس یک بررسی کلی از صورت داشته باشم.”
در ابتدا باید به شکل و فرم صورت توجه کرد. درمان در اشکال مختلف صورت مانند مربعی، یبضی، قلبی و … متفاوت است . او همچنین اضافه می کند که “من همیشه در معایناتم به حجم چربی در نواحی مرکزی و جانبی صورت توجه میکنم. یک نکته مهم اینست که این معاینه در حالت استراحت و حالت فعالیت صورت بررسی گردد. از این طریق میتوان فهمید که عمدتا چربی در کدام بخش های صورت کاهش یافته و چه بخش هایی نیاز به درمان داشته و چه بخش هایی ندارند.”
همانگونه که اشاره شد، در پروسه پیری، بافت چربی صورت کاهش می یابد که میتوان با جایگزینی آن، این مشکل را برطرف کرد. دکتر Ravichandran میگوید که هدف این درمان تزریق چربی به لایه های زیرین ماهیچه است. او ادامه میدهد که: روش درمانی من ترجیحا استفاده از کانولا بعلت ایمنی و کاهش بروز کبودی در پوست است. با این روش نتایج طبیعی تری در بیمار مشاهده می گردد. من ترجیح می دهم تا تزریق از نواحی جانبی صورت به سمت بخش های مرکزی و سپس اطراف ابروها و شقیقه ها انجام گردد. بمنظور پیدا کردن محل مناسب تزریق توصیه می شود که متخصصان و پزشکان ابتدا با لمس ناحیه مورد نظر از میزان عمق و ضخامت بافت چربی در پوست مطمئن شوند. دکتر Ravichandran از کانولا STERiGLIDE 22 و از فیلر Belotero Volume استفاده میکند. او میگوید به این علت از این فیلر استفاده میکند که معتقد است اثرات لیفتینگ بسیار خوبی بر پوست داشته و موجب ایجاد پوستی نرم با شکل و فرم مناسب می گردد. با استفاده از این فیلر حرکات عضلات صورت بخوبی انجام گرفته و بجای سفتی و خشکی، انعطاف، نرمی و انسجام بافت پوست افزایش می یابد. فیلر Belotero Volume یک محصول ایده آل بوده که همه این خصوصیات را در پوست شما ایجاد می کند. “من تزریق با استفاده از کانولا را تا زمان کسب فرم و انسجام مناسب در پوست توصیه میکنم” بعد از درمان میتوان به بررسی پوست بیمار پرداخت. بعلت ماهیت این محصول، شما میتوانید آن را در هر نقطه از پوست و بنا به شرایط بیمار و نیازهای درمانی او مورد استفاده قرار دهید.
دکتر Chantrey ترجیح می دهد تا از سری محصولات Juvederm استفاده کند. یکی از اولین انتخاب های او برای استفاده در گونه ها، Voluma بوده که او معتقد است بهترین اثر لیفتینگ را در پوست ایجاد میکند. “این محصول توانایی بالایی در حفظ حرکات مختلف پوست صورت و ایجاد استحکام در آن را دارا می باشد. اگرچه من ترجیح میدهم تا در بیمارانی که کمی جوانتر بوده و به میزان زیادی به لیفت پوست صورت نیاز ندارند از محصول دیگری از این شرکت بنام Volift برای درمان گونه ها استفاده کنم. زیرا نتایج حاصل از مصرف آن در افراد جوانتر بسیار زیبا و خیره کننده است. “من همیشه از بخش های جانبی صورت تزریق را آغاز کرده و به بخش های میانی آن میرسم. طبق تجربه من، همه بیماران به میزان زیادی از فیلرها یا ترکیبات مشابه نیازی ندارند. بخاطر داشته باشید که هر بیماری پروسه درمانی مخصوص به خود را دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن