پزشکی زیبایی در خانهمقالات پزشکی زیبایی

تاثیر چربی در زیبایی صورت – بخش دوم: تزریق چربی

بخش دوم-تزریق چربی

تزریق چربی


یکی دیگر از روش های زیباسازی و جوانسازی صورت، تزریق چربی است. در این روش با استفاده از چربی هایی که از بدن فرد گرفته شده در محل هایی که دچار کاهش حجم شده است تزریق چربی میکنیم. تزریق چربی می تواند برای گونه گذاری، اطرف چشم، زیر چشم ، گودی زیر چشم، لب ها، چانه و … استفاده شود.

دکتر Tiryaki اینگونه بیان میکند که تزریق چربی میتواند یک جایگزین مناسب برای فیلرهای پوستی باشد. “وقتی رشد ما متوقف میگردد، شروع به از دست دادن بافت چربی میکنیم. این توقف رشد در حدود 25 سالگی آغاز و از دست دادن چربی از حدود 30-35 سالگی شروع میگردد. وقتی میخواهم درمان را در بیماران با بازه سنی 40 تا 50 سال شروع کنم ترجیح میدهم تا تزریق چربی را بهمراه سلول های بنیادی انجام دهم. اینکار صرفا برای پرکردن بخش هایی از پوست صورت نیست بلکه میتواند موجب بازسازی و جوانسازی پوست بیمار گردد. او متوجه شده است که تزریق چربی اثرات بهتر و پایدارتری در مقایسه با فیلرهای پوستی هیالورونیک اسید در درمان و اصلاح فرم گونه در بیماران دارد. گونه ها بلافاصله در زیر پوست استخوان قرار گرفته است و همین امر موجب شده تا تزریق هیالورونیک اسید خطر بالایی داشته باشد چون این ماده به سرعت آب را جذب کرده و میتواند موجب بروز التهاب و ورم در ناحیه تزریق گردد. همچنین امروزه میتوان از مولکول های چربی بصورت نانو بمنظور درمان، بهبود وکاهش حجم، حذف چروک ها و افزایش کیفیت کلی پوست استفاده کرد. سلول های بنیادی که از سلول های چربی بدست می آیند خود میتوانند موجب افزایش کارایی و پذیرش چربی در فرد دریافت کننده باشند. این خصوصیت بیشتر برای استفاده در افراد سیگاری، مسن و یا دارای ضعف سیستم ایمنی مفید است.

” من به شخصه هیچگاه چربی را در نواحی نازوبیال تزریق نمیکنم زیرا باعث ایجاد حالت نیشخند یا پوزخند در صورت بیماران می گردد. در این نواحی بهتر است تا لایه های چربی در بخش های بالاتر این ناحیه را تقویت کرد. دکتر Chantery تاکید میکند که هنگام کار در نواحی حساس صورت مثل اطراف چشم و گونه ها برای جلوگیری از آسیب به عروق خونی، باید از کانولا استفاده کرد. رویکرد دکتر Dhilon نیز اینست که همیشه از تکنیک ها و محصولاتی استفاده میکند که موجب بهبود لایه های چربی زیر پوست گردد. او می گوید “نوع و میزان روش درمان بستگی به میزان بافت چربی ذخیره شده در لایه های زیرین پوست دارد. اگر کسی لاغر باشد، بهتر است از محصولی مثل Teosyal RHA4 استفاده کرد و همچنین برای افرادی که حجم بافت چربی بیشتری دارند نیز میتوان از محصولاتی مثل Teosyal Ultra Deep استفاده کرد که خاصیت حجم دهندگی و ویسکوزیته کمتری در مقایسه با سایر محصولات دارند. برای کسب نتیجه ایده آل من ترجیح میدهم تا این محصولات را در نواحی عمیق بافت چربی تزریق کنم.” او ادامه می دهد که: اگر شما بخواهید در بخش های عمیق لایه های چربی تزریقی انجام دهید، حتما باید تزریق کمی بالاتر از بافت استخوانی باشد زیرا بافت چربی دقیقا بعد از استخوان قرار گرفته است. اگر تزریق در بخش های سطحی بافت چربی انجام گیرد، باید بالاتر از بافت عضلانی باشد.” دکتر Dhillon در درمان های خود بمنظور ایجاد ایمنی بیشتر هم از سوزن استفاده می کند هم از کانولا. بعنوان مثال: در بخش های جانبی و خارجی گونه ها بهتر است تا از سوزن استفاده گردد در صورتی که بعلت وجود عروق خونی فراوان در بخش های مرکزی گونه ها بهتر است تا از کانولا استفاده گردد. همچنین او توصیه میکند که بهتر است تا چندین جلسه به درمان بیماران اختصاص یابد. ” برخی اوقات بیماران اصرار دارند تا همه مراحل درمانی در یک جلسه انجام گردد اما متخصصان و پزشکان نباید به این کار تن دهند. همیشه باید جلسه اول درمان را به اتمام رساند و سپس منتظر ماند تا نتایج حاصله مشخص شده و ببینند که آیا بیمار به اقدامات درمانی دیگری نیاز دارد یا نه. اگر بنا باشد تا درمان را بر روی تمام اجزای صورت انجام دهید، در آن صورت حدود 90% از زمان درمان به بخش میانی صورت اختصاص پیدا میکند. در این شرایط بهتر است تا درمان در بخش های عمیق بافت و لایه های چربی انجام گرفته و سپس بررسی و معاینه صورت انجام گیرد. ممکن است نتایج درمان  در بخش های عمیق تر بسیار خوب و موثر باشد. دکتر Dhillon به این نکته اشاره می کند که در روزهای بعدی پروسه درمان لایه های سطحی تر باید از فیلرهایی با ویسکوزیته کمتری استفاده گردد. او میگوید: من حداقل 3 ماه بین هر جلسه درمان وقفه ایجاد میکنم تا هرگونه نتایج استفاده از فیلر هیالورونیک اسید در صورت بیمار را مشاهده کنم. این به بررسی میزان کارآمدی فیلر در افراد مختلف بسیار کمک می کند.
رویکرد درمانی دکتر Miur شروع درمان از نواحی فوقانی صورت و ناحیه شقیقه بوده است. او میگوید: بنظرم درمان های مبتنی بر کار بروی بخش میانی صورت از تبلیغات سلبریتی ها و بازیگران معروف با گونه های برآمده و کشیده منشا میگیرد. وقتی بخواهم درمان بخش میانی صورت را انجام دهم، از بخش های بالاتر و جانبی آن شروع به کار می کنم. ترجیح من در استفاده از فیلر Resylane Lyft است. علاقه من به این محصول بعلت دارا بودن مقادیر بالایی از ترکیب G-prime بوده که به استحکام بافت ها در حرکات ارتجاعی پوست میانی صورت کمک شایانی می کند. 2 تکنیک وجود دارد که دکتر Miur به استفاده از آنها علاقه زیادی داشته و بسیار به خصوصیات بیمار وابسته هستند.
“اولی درمان بصورت مسقیم است: ابتدا سوزن را به محل مورد نظر تزریق کرده و همزمان بافت را به بالا کشیده، سپس با در نظر گرفتن بخشی که حجم خود را از دست داده، فیلر را در ناحیه آسپیره تزریق میکنم. اگر بیمار بسیار لاغر یا به نوعی اسکلتی باشد از فیلر Restylane Defyne استفاده میکنم. این محصول برای نفوذ در بافت افراد لاغر بسیار مناسب است. برای این رویکرد لازم است تا دکتر Muir با استفاده از کانولا محصول مورد نظر را تا نزدیکی بافت استخوان بصورت خطی تزریق کند. همچنین او برای درمان خط چروک زیر چشم (malar groove) بعلت مویرگ های خونی فراوان در این ناحیه از کانولا استفاده میکند. ” من معمولا از کانولا 25 و طول 38 میلی متر استفاده میکنم. همچنین کانولاهایی در بازار وجود دارند که طول بیشتری داشته اما کار با آنها نیاز به مهارت بالایی دارد ولی میتوان برای تزریق در برخی نواحی پوست که تزریق با دیگر کانولاها به سختی انجام میگیرد از آنها استفاده کرد.

خصوصیات هر بیمار را بصورت انفرادی در نظر بگیرید


پزشکان و متخصصان باید از اهمیت اطلاع از نواحی پر خطر برای تزریق، عوارض و آناتومی صورت بمنظور کسب نتایج موفقیت آمیز و ایمن در بیماران با خبر باشند. دکتر Dhillon بر این نکته تاکید می کند که همه متخصصان از بروز انسداد عروق در حین درمان بخش میانی صورت نگرانند. چون عروق خونی زیادی از جمله شریان اصلی صورت در این محل قرار دارند. شایع ترین عوارض ایجاد شده دراین قسمت از صورت ایجاد کبودی است. در مصاحبه ها و تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده است که همیشه کاهش چربی موجب کاهش حجم صورت نمی گردد بنابراین لازم است تا متخصصان درمان را در نواحی دیگری از صورت غیر از بخش میانی انجام دهند. بنابراین انجام معایته و ارزیابی دقیق از صورت بیماران امری ضروری است. طراحی یک پروسه درمانی متناسب با خصوصیات آناتومیکی بیمار بسیار ضروری است. دکتر Chantrey می گوید: “اطلاعات خود پیرامون آناتومی صورت را افزایش دهید، هربیمار را متناسب با آن خصوصیات درمان کنید، درمان مناسب هر بیمار را بدون در نظر گرفتن استفاده از سوزن یا کانولا آغاز کنید و محصولات مورد استفاده خود را با دقت انتخاب کنید. کمترین و کوتاهرین پروسه های درمانی بازهم برای بیماران زیاد هستند و بیماران نمی خواهند تا اثرات درمانی روی صورتشان بیش از حد مشخص و اغراق آمیز باشد. من همیشه توصیه میکنم تا نواحی پر خطر صورت را نشانه گذاری کرده و با احتیاط بالا بر روی بخش های مختلف صورت کار کنید.”

به نوشته ما رای بدهید
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن