ژل و بوتاکسسلامت و زیبایی

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

و چه مزایا و عوارضی دارد؟

ممکن است در مورد جنبه‌های آرایشی تزریق بوتاکس در تبلیغات مختلف ، وب‌سایت‌ها و یا مجلات گوناگون خوانده باشید. شاید هم از دوستان در مورد آن چیزهایی شنیده باشید . ولی بدانید سوء برداشت‌های مختلفی در مورد بوتاکس وجود دارد که بهتر است درباره استفاده  و کاربرد آن اطلاعات مختصری را ارائه دهم. اما بوتاکس چیست؟

استفاده  زیبایی از بوتاکس تنها برای برطرف کردن خطوط برجسته اخم بین دو ابرو تأییدیه FDA دارد ، ولی همان‌طور که میدانید به‌صورت خارج از دستور در از بین بردن چین‌وچروک‌های نواحی دیگر صورت نیز استفاده می‌شود . از زمان تأییدیه FDA در سال ٢٠٠٢ استفاده زیبایی از بوتاکس و تجویز آن در ایالات‌متحده شروع‌شده است . کاربرد بوتاکس در جنبه‌های پزشکی آن مثلاً در درمان اسپاسم‌های غیرقابل‌کنترل عضلات برای اولین بار در ١٩٨٩ تأییدیهFDA را دریافت نمود. تأییدیه تزریق بوتاکس برای تنها از بین بردن خطوط برجسته میان دو ابروست ولی به‌صورت خارج از دستور برای از بین بردن چین‌وچروک‌های دیگر نقاط صورت نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد

در سال ٢٠١٢ ، تزریق بوتاکس به‌عنوان شایع‌ترین  اقدام زیباسازی غیر جراحی در امریکا مورداستفاده قرار گرفت . در این سال ٣٢۵٧٩١٣ تزریق توسط پزشکان و ٨۶٧٢۶۶ تزریق توسط دستیاران پزشک و پرستاران در مردان وزنان انجام شد . در این میان مردان فقط ١٠/۵ ٪ کل تزریقات بوتاکس را به خود اختصاص داده بودند. در این مقاله حقایق و توصیه‌هایی را از متخصصین پزشکی مربوطه ارائه خواهیم داد.

قیمت و خرید انواع بوتاکس

از بین بردن چین و چروک

زیبا سازی با تزریق بوتاکس( Botox Cosmetics )  چیست ؟

بوتاکس یا اونابوتولینوم(onabotulinum toxinA)  در سه مقوله مورداستفاده قرار می‌گیرد : کنترل اسپاسم عضلانی ، تعریق شدید زیر بغل و زیباسازی .  در اینجا ما تنها به کاربرد سوم بوتاکس که به‌وسیله Botox Cosmetic (که حاوی بوتولینوم نوع A ، آلبومین انسانی -پروتئینی که در پلاسمای خون انسانی یافت میشود-و کلرید سدیم است) انجام می‌شود، می‌پردازیم .از بوتاکس برای از بین بردن خطوط اخم بین دو ابرو glabellar lines استفاده می‌شود. تأییدیه FDA برای استفاده از بوتاکس تنها برای همین منظور و در همین منطقه از صورت است.

کاندیدای مناسب برای بوتاکس

تزریق بوتاکس برای استفاده در سنین ١٨ تا ۶۵ سال تأییدیه FDA دارد ولی شما در شرایط زیر نباید از بوتاکس استفاده کنید:

 • آلرژی به هرگونه ترکیبات داخل بوتاکس
 • آلرژی به ترکیبات دیگر سم بوتولینوم بانام‌های تجاری دیگر مثل Myobloc, Xeomin  Dysport یا سابقه هرگونه عوارض جانبی به محصولات مشابه درگذشته
 • سابقه عفونت‌های پوستی  یا شرایط مشابه در محل تزریق
 • سابقه بیماری آمیوتروفیک لترال اسکلروزیس ، میاستنی گراو ،سندرم ایتون لامبرت یا دیگر بیماری‌هایی که عضلات یا اعصاب را درگیر می‌کنند
 • سابقه مشکلات تنفسی مانند آسم
 • مشکلات بلع
 • سابقه خونریزی‌های مکرر
 • تصمیم به جراحی دیگر
 • سابقه جراحی‌های صورت
 • ضعف در عضلات پیشانی
 • پلک‌های افتاده
 • مصرف یا سابقه مصرف داروهایی خاص، ویتامین‌ها یا مکمل‌های خاص

بوتاکس در بدن آن‌قدر پخش نمی‌شود که برای جنین یا کودک شیرخوار خطری  باشد . بااین‌حال ، به دلایل اخلاقی ، مطالعات خاصی در این گروه از خانم‌هایی که مشکوک به بارداری بوده و یا باردار هستند انجام‌نشده است تا بتوان با اطمینان از بی‌خطری بوتاکس در این گروه صحبت کرد. بنابراین ، کارخانه سازنده توصیه می‌کند که برای افرادی که قرار است باردار شوند و یا هم‌اکنون باردار هستند ، اگر تصمیم به شیردهی دارند و یا در حال حاضر به کودکشان شیر می‌دهند از مصرف بوتاکس خودداری شود.

تزریق بوتاکس

مکانیسم عمل بوتاکس

چروک پوست معمولا عمود به عضله‌ای که دقیقا در زیر آن قرار گرفته است ایجاد می‌شود . به عنوان مثال ، عضله پیشانی یک عضله عمودی است که وقتی منقبض می‌شود ( مثلا زمانی که ابرو های خود را بالا میبرید ) ، خطوطی که تشکیل میشود افقی خواهند بود . همینطور دو عظله ای که مسئول خطوط بین دو ابرو هستند ، مختصرا بصورت افقی بین دو ابرو قرار گرفته و وقتی منقبض میشوند باعث میشوند که خطوط مزبور بصورت عمودی دیده شوند.

تزریق بوتاکس در عضلات سبب میشود تکانه های عصبی به این بافتها مسدود شود. فعالیت عضلاتی که مسئول خطوط بین دو ابرو هستند کاهش یافته و نمای بدون چین و چروکی ایجاد میشود . چین و چروک هایی در صورت که در حالت آرامش کامل صورت دیده نمی شوند کاندید خوبی برای تزریق بوتاکس نیستند . برای خذف این خطوط بهتر است از فیلر های پوستی استفاده شود . تزریق بوتاکس معمولا به کم تر شدن این چین ها کمک میکند ولی بطور کامل انها را ازبین نمی برد . تزریق بوتا کس حداکثر ١٠ دقیقه بیشتر طول نمیکشد . معمولا ظرف چند روز بهبودی چین ها را شاهد خواهید بود . دو تا چهار روز طول میکشد تا بوتاکس به انتهاهای عصبی متصل شود تا از انقباض عظلات مزبور جلوگیری کند . حداکثر اثر تزریق بوتاکس ظرف ١٠ تا ١۴ روز مشاهده خواهد شد .

بنابراین ، اثری که بعد از دو هفته دیده میشود حداکثر اثری خواهد بود که از بوتاکس انتظار داریم .

خرید مجموعه های آموزشی تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس دردناک است ؟

هرگونه تزریقی می‌تواند دردناک باشد ولی سوزنی که برای تزریق Botox استفاده می‌شود بسیار کوچک بوده و درد ناشی از تزریق آن بسیار جزئی است . محل تزریق را می‌توان با یک کرم بی‌حس‌کننده موضعی یا بالشتک سرد به مدت ١٩ تا ٢٠ دقیقه قبل از تزریق بوتاکس بی‌حس نمود تا درد محل تزریق کمتر باشد . ممکن است مدتی بعد از تزریق  احساس ناخوشایند مختصری داشته باشید .

تناوب تزریق بوتاکس

اغلب بیماران تا سه الی چهار ماه اثرات تزریق بوتاکس را مشاهده می‌کنند ، ولی عوامل متعددی ممکن است این دوره را بیشتر یا کمتر کنند :

 • سن – در  افراد مسن‌تر که تونوس عضلانی ضعیف‌تری دارند نسبت به افراد جوان‌تر که عضلات صورتشان محکم‌تر است  زودتر اثرات بوتاکس از بین می‌رود .
 • ساختار و ظاهر صورت
 • سیگاری بودن
 • عادات غذایی
 • استفاده از کرم‌های صورت ، میکرودرم ابریژن و دیگر روش‌های سطح سازی صورت.
 • میزان نور آفتاب دریافتی و اینکه در حال حاضر چقدر از نور آفتاب تأثیر پذیرفته‌اند
 • تعداد دفعات استفاده از بوتاکس. بااین‌حال، این موضوع فردبه‌فرد متفاوت خواهد بود . بعضی افراد در تزریقات مکرر اثرات طولانی‌تری می‌گیرند، درصورتی‌که بعضی دیگر به دارو مقاومت نشان داده و نیاز به تکرار بیشتر تزریقات خواهند داشت .

پزشکان در اینکه کدام‌یک از این عوامل تأثیر بیشتری دارند اتفاق‌نظر ندارند . به‌هرحال ، توصیه نمی‌شود که در یک دوره سه‌ماهه  تزریقات مکرر در یک محل ثابت انجام شود. مانند تزریق هر داروی دیگری ممکن است بدن در مقابل آن دارو آنتی‌بادی بسازد که یا دارو را کم اثرتر کرده و یا سبب بروز آلرژی دارویی شود. هرقدر دارویی بیشتر تزریق‌شده و یا مقدار داروی مصرفی بیشتر شود ، خطر تولید چنین آنتی‌بادی‌هایی در مقابل دارو بیشتر می‌شود.

زیباسازی و جوانسازی

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

عوارض احتمالی تزریق Botox شامل درد در محل تزریق ، عفونت ،التهاب ،تورم ،قرمزی ، خونریزی و کبودی در محل تزریق است . بعضی از این علائم ممکن است مؤید همان حساسیت دارویی باشند و علائم دیگری از آلرژی مانند خارش ، خس‌خس ، آسم ، بثورات پوستی ،سرگیجه و حتی غش کردن نیز محتمل است . اگر بعد از تزریق هرگونه علائمی از تنگی نفس ، احساس سرگیجه غیرعادی یا غش کردن دارید پزشک خود را در جریان بگذارید.

همین‌طور ، خشکی دهان ، خستگی ، سردرد ، و درد پشت گردن نیز ممکن است گزارش شود .ممکن است علائم دیگری مثل احساس کرختی ، افتادن پلک ، اسپاسم یا پرش عضلانی ، و میگرن نیز به‌عنوان علائم احتمالی به گوشتان خورده باشد.

کرختی و از بین رفتن حس فیزیکی به‌طورمعمول علامتی از تزریق بوتاکس نیست ، زیرا بوتوکس یک داروی بی‌حس‌کننده نیست . کرختی که به‌صورت احساس ناتوانی درحرکت یک عضله بروز می‌کند در بعضی از بیماران دیده می‌شود. تا وقتی اثر Botox برقرار است ، اسپاسم طبیعی عضلانی در محل عضله تزریق‌شده اتفاق نمی‌افتد . بر همین اساس از بوتوکس در درمان اسپاسم‌های غیرعادی عضلانی در بیماری‌هایی مثل بلفاروسپاسم خوش‌خیم اساسی (benign essential blepharospasm) ، اسپاسم نیمه صورت ( hemifacial spasm) ، فیبرو میالژیا (fibromyalgia) ،و بیماری‌های مفصل گیجگاهی فک پایین ( temporomandibular joint disorder) ، و فلج مغزی (cerebral palsy) استفاده می‌شود .

افتادگی پلک بعد از بوتاکس؛ پتوز

احتمال کمی وجود دارد که بوتاکس قدری بیشتر از محل تزریق منتشرشده و بافت‌هایی جانبی را به‌طور ناخواسته تحت تأثیر قرار دهد . به‌عنوان‌مثال ، اگر تزریق بوتاکس درروی پیشانی بین دو ابرو و یا پلک فوقانی صورت گیرد ، ممکن است پلک وابرو را تحت تأثیر قرار داده و سبب افتادگی موقتی آن‌ها شود. به این عارضه پتوز بعد از بوتاکس می‌گویند.

قیمت و خرید قطره آلفاگان؛ درمان پتوز بعد از بوتاکس

پزشکان حرفه‌ای به‌خوبی محل مناسب تزریق بوتاکس را می‌شناسند و به همین دلیل بروز چنین عوارضی توسط آن‌ها کمتر است . یک دوز کم و غلیظ بوتاکس نسبت به  یک دوز زیاد و رقیق آن  کمتر در بافت انتشار می‌یابد . همین مسائل اهمیت پیدا کردن فرد مجربی را که مهارت خوبی برای تزریق بوتاکس داشته باشد را بیشتر می‌کند.

برای کم تر کردن عوارض بوتاکس چه کارهایی می توانید انجام دهید

گرچه لیست عوارضی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد طولانی است ، ولی در عمل تعداد بسیار کمی از این عوارض مشاهده می‌شود . رعایت نکاتی که در ادامه اشاره می‌شود عوارض را به حداقل رسانده و یا از بین می‌برد .

اطمینان یابید که کسی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد از تجربه کافی برخوردار بوده و مهارت پزشکی مناسبی دارد . مثلاً یک آرایشگر ساده شخص مناسبی برای تزریق بوتاکس نبوده و بدیهی است در صورت بروز مشکلی  وسایل اورژانس و دانش کافی پزشکی را در اختیار ندارد . بارها گزارش‌شده که افراد غیرمسئولی دوهایی  با غلظت نامناسب را به بیماران تزریق نموده و یا در مواردی حتی اثری از بوتاکس در ماده تزریقی آن‌ها موجود نبوده است .

قبل از تزریق بوتاکس، در مورد سوابق پزشکی و بیماری‌های خود با پزشک صحبت کنید. همین‌طور در مورد داروها ، ویتامین‌ها، داروهای گیاهی یا دیگر مکمل‌هایی که استفاده می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید ،زیرا استفاده بعضی از این ترکیبات با بوتاکس ممکن است به عوارضی جدی منجر شود . در این میان به‌ویژه داروهایی مثل شل کننده‌های عضلانی ، داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و داروهای خواب‌آور حائز اهمیت هستند .

دستورات قبل و بعد از تزریقات به‌دقت رعایت نمایید

هرگونه عوارض به‌ویژه عوارضی را که باعث ناراحتی شما شده و یا مشکلی برایتان ایجاد کرده‌اند به پزشک خود اطلاع دهید. از تزریق بوتاکس که در بعضی از پارتی‌های بوتاکس در بعضی منازل انجام می‌شود پرهیز کنید . این تزریقات باید همواره در مراکز پزشکی انجام‌شده تا عوارض احتمالی به‌سرعت قابل‌کنترل باشد . هیچ‌گاه به اثرات نهایی تزریقات در یک پارتی غیرمسئولانه توجه نکنید چراکه ممکن است اثرات آن‌ها کاملاً موقتی  بوده و ظرف چند روز از بین برود .

بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس برای شما بی خطر است ؟

از تزریق بوتاکس معمولاً برای درمان مشکلات عضلات چشم ( استرابیسم ) و پرش‌های غیرقابل‌کنترل پلک ( بلفاروسپاسم ) ، استفاده می‌شود که برای تمامی این موارد تأییدیه FDA داشته و بدون خطر قابل‌استفاده است . لازم است به عوارض احتمالی استفاده‌های آرایشی Botox ، و عوارضی مثل افتادگی پلک ، دوبینی ، کاهش گذرای دید ، ورم پلک و خشکی چشم باید توجه داشت . چنانچه دچار هرکدام از این عوارض شدید آن را به پزشک خود اطلاع دهید .

هزینه‌های تزریق بوتوکس

هزینه‌های تزریق بوتوکس برای زیبایی از یک محل به محل دیگر و از یک پزشک تا پزشک دیگر متفاوت است ، پس بهتر است همان وقت که به وی مراجعه می‌کنید در و مورد هزینه مربوطه از وی سؤال نمایید . بعضی درمانگرها برای هر تزریق مبلغی دریافت می‌کنند . هر آمپول Botox حاوی صد واحد است . در امریکا دریافت ۶ تا ٧ دلار به ازای هر واحد غیرمعمول نیست ، بااین‌حال بعضی درمانگرها به ازای هر واحد ١٠ تا ٢٠ دلار دریافت می‌کنند . بعضی درمانگرها بر اساس ناحیه‌ای ک تزریق را انجام می‌دهند ، هزینه دریافت می‌کنند.

مثلاً خطوط بین دو ابرو را یک ناحیه ، چین‌های پاکلاغی را یک ناحیه و چین‌های پیشانی را یک ناحیه جدای دیگر محاسبه می‌کنند .دریافت ناحیه‌ای بین ٢۵٠ تا ٣٠٠ دلار متغیر بوده و بسته به درمانگر مربوطه و تجربه آن  و همچنین در مناطق مختلف کشور امریکا متفاوت خواهد بود.

 


مقالات مرتبط:

مزوبوتاکس ؛ جدیدترین روش بوتاکس

بهترین حجم دهنده لب

آکنه؛ علل تشکیل و روش های درمانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم