مقالات تخصصی

مشکلات درمانی بیماران دارای پوست تیره (بخش اول)

بررسی و تشخیص بیماران رنگین‌پوست دارای بیماری‌های پوستی

بیماری های پوستی در رنگین پوستان

دکتر Dija Ayodele، متخصص زیبایی و مؤسس وب‌سایت تخصصی پوست توضیحاتی در مورد اینکه چگونه می‌توان افراد دارای پوست‌‌های تیره را در پروسه‌های طولانی‌مدت تحت درمان قرارداد

تنوع و زیبایی در پوست صرفاً کلمات شعارگونه نیستند؛ بنابراین متخصصان زیبایی با توجه به خصوصیات فرهنگی و جغرافیایی نواحی مختلف دنیا اقدامات متناسب را بر روی بیماران انجام می‌دهند. متخصصان باید هرکدام رویکرد درمانی خود را داشته باشند تا بتوانند افراد دارای پوست تیره را به نحوی مناسب درمان کنند. در جدول 1. تعداد 5 عدد از مهم‌ترین عارضه‌ها در پوست افراد برحسب نژاد آن‌ها قرار داده‌شده است. این مقاله این‌گونه توضیح می‌دهد که افراد چرا و چگونه می‌توانند خصوصیات پوست خود را شناخته و در صورت لزوم آن‌ را اصلاح کنند.

عامل ایجاد اعتمادبه‌نفس

در سال 2017 نظرسنجی وب‌سایت من نشان داد که حدود 92% از تعداد 152 زن رنگین‌ پوست که در نظرسنجی شرکت کرده بودند، نمی‌توانند و یا نمی‌دانند که چگونه برای مشکلات پوستی خود یک‌راه و روش درمانی مناسب پیدا کنند. در عوض آن‌ها برای حل مشکلات خود بجای رجوع به متخصصان پوست و زیبایی، به وب‌سایت‌های نامعتبر، مجله‌های زیبایی، دوستان و خانواده خود مراجعه می‌کنند؛ بنابراین ما شاهد یک فضای خالی مابین بیماران و پزشکان هستیم. اگرچه که ما صرفاً بر روی نتایج نظرسنجی وب‌سایت متمرکز نبودیم و بازخوردهایی که از بیماران و مراجعه‌کنندگان به‌صورت هفتگی دریافت می‌کردیم بیانگر میزان و عمق مشکلات بود. نتیجه عدم دسترسی مناسب به متخصصان حرفه‌ای دو پیامد مهم را در پی دارد.

اول اینکه این افراد از داشتن درمان‌های مطلوب و حرفه‌ای محروم شده و دوم اینکه متخصص نمی‌تواند به‌آسانی به بیمار دسترسی داشته و طبیعتاً پیگیری و جمع‌آوری اطلاعات بیمار به‌خوبی انجام نمی‌گردد. همچنین عدم اطمینان بیمار به پزشک خود در پروسه درمان موجب ایجاد یک سناریوی باخت- باخت بین بیمار و پزشک می‌شود.

بیمارانی که هیچ‌وقت دیده نمی‌شوند

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی بیماران رنگین‌ پوست، حضور، شناسایی و درک کامل بیماری‌های پوستی آنان در حوزه صنعت آرایشی و بهداشتی است. در سال 1976 پروفسور George Gerbner متخصص علوم ارتباطات برای اولین بار از واژه “نابودی نمادین” برای توضیح عدم مشارکت و حضور گروه‌هایی از افراد در رسانه‌ها و نهادها به علت رنگ پوست و یا نژاد آن‌ها استفاده کرد. این افراد حتی از تبلیغات تلویزیونی نیز حذف‌شده‌اند همین امر موجب شده تا عملاً دیده نشوند. تحقیقات نشان داده که اگر افراد رنگین‌ پوست، افراد شبیه به خود را در رسانه‌ها نبینند، مشارکت و همکاری آن‌ها در بسیاری از طرح‌های سلامت به‌شدت کاهش‌یافته و به نیازهای آنان به طرز شایسته‌ای پاسخ داده نخواهد شد. اگر همین قضیه را در مورد حوزه آرایشی و بهداشتی تعمیم دهیم خواهیم دید که این رخداد تا چه میزان می‌تواند بر روند تولید و بررسی محصولات آرایشی و زیبایی جدید تأثیر بگذارد.

یک مقاله در بستر آنلاین R29 نشان داد که عدم مطالعات کافی بر روی افراد بارنگ‌های مختلف پوستی می‌تواند چشم‌انداز بازار آرایشی و زیبایی را تحت تأثیر قرار دهد. این خلأ می‌تواند حاوی این پیغام باشد که بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی عملکرد خوبی در افراد رنگین‌ پوست ندارند. تحقیقات موسسه Black Skin نشان داد که میزان مراجعه بیماران رنگین‌ پوست با نوع نژاد پزشک متخصص رابطه زیادی داشته و بسیاری از این افراد تمایل دارند تا پزشک خود ازنظر نژادی مشابه خودشان باشد. علت عمده آن این است که یک پزشک رنگین‌ پوست می‌تواند درک بهتر و بیشتری از شرایط بیمار خود داشته باشد و به‌نوعی بااحساس هم دردی با بیمار خود روند درمانی او را تسریع بخشد.

تحقیقات و نتایج آن ها

در سال 2018 تحقیقاتی توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه‌های استنفورد و کالیفرنیا انجام‌شده که نشان داد حدود 65% از سیاه‌پوستان و 70% از سفیدپوستان این‌گونه بیان کرده بودند که پزشکان شبیه خودشان ازنظر نژاد و رنگ پوست، بهتر متوجه بیماری آن‌ها شده و شیوه درمان مناسب‌تری را اتخاذ می‌کنند. اما به‌صورت کلی بر اساس مطالعات انجام‌شده، افراد رنگین‌ پوست خود کمتر تمایل دارند تا در مطالعات مختلف محصولات آرایشی – بهداشتی شرکت کنند.

این نکات بخصوص درزمانی که یک پزشک با هر نژادی در موقعیت یک پزشک مشاور قرار می‌گیرد از اهمیت بالایی برخوردار می‌گردد. البته در بسیاری از موارد بیماران انتظار دارند تا پزشکان بدون در نظر گرفتن نژاد و رنگ پوست بیماران تشخیص و درمان او را به‌خوبی انجام دهند.

جدول 1: پنج عارضه پوستی مهم در بیماران برحسب نژاد آن‌ها. این اطلاعات از مرکز ملی آنالیز و تحلیل اطلاعات ایالات‌متحده بین سال‌های 1993 تا 2009 استخراج‌شده است.

رنگین‌پوستانسفیدپوستان (افراد دارای پوست روشن)
آکنهآکنه
تغییر رنگ پوست (Dyschromia)درماتیت یا اگزما
درماتیت سبورئیککراتوز اکتینیک
درماتیت آتوپیکزگیل‌های ویروسی
درماتیت یا اگزماکیست سباسئوس یا اپیدرمی

مقالات مرتبط:

بررسی و تشخیص بیماران رنگین‌پوست دارای بیماری‌های پوستی (بخش دوم)

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای سوالتون در هر زمینه ای پزشکی زیبایی در خدمتیم
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
بستن
بستن